Szczeniaki

Zaczynamy jeść – czyli jak karmić szczenięta?

Gdy maluchy przychodzą na świat, warto zastanowić się nad ich przyszłym żywieniem. Kiedy mleko matki przestaje wystarczać? Jak rozpocząć karmienie? Podpowiadamy, jak powinny wyglądać pierwsze kroki w żywieniu szczeniąt.

fot. J. Fischer

Mleko mamy

Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem a poród przebiega bez komplikacji, suka powinna od razu rozpocząć karmienie szczeniąt. Pokarm pojawiający się bezpośrednio po porodzie, czyli tzw. „siara” to najlepsze źródło mikro- i makroelementów, witamin i składników odżywczych, ale nie tylko. Dostarcza również ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu szczenięcia enzymów oraz przeciwciał. Jeżeli z jakichś przyczyn suka nie karmi młodych, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu dobrania odpowiedniego preparatu mlekozastępczego dedykowanego dla szczeniąt. W żadnym wypadku nie powinno się podawać mleka krowiego!

Pierwsze jedzenie

Po etapie, gdzie żywienie opierało się na mleku matki, przychodzi moment odsadzenia. Około czwartego tygodnia życia szczenięta są na tyle rozwinięte, że zaczynają interesować się pokarmem stałym. To najlepszy czas na stopniową zmianę sposobu żywienia.

Opiekun może zdecydować się na karmienie dietą domową lub karmą komercyjną. Dietę domową trudno jest skomponować tak, by sprostała potrzebom rosnących psów. Jeżeli nie mamy w tym doświadczenia i odpowiedniej wiedzy, zdecydowanie lepiej sięgnąć po karmę komercyjną. Karma pełnoporcjowa dla szczeniąt będzie prawidłowo zbilansowana, a w jej składzie, oprócz podstawowych składników odżywczych, znajdziemy odpowiedni dla organizmu w okresie wzrostu – stosunek wapnia i fosforu, cenne źródła kwasów tłuszczowych z rodziny n-3 i n-6, wspierające m.in. rozwój układu nerwowego,
pre- i probiotyki, stymulujące rozwój przewodu pokarmowego.
Doskonałym składem charakteryzują się karmy Farmina z linii N&D. W ofercie znajdziemy również produkty typu „starter”, które mogą być podawane zarówno dla sukom w ciąży oraz w trakcie laktacji, ale także szczeniętom bezpośrednio po odsadzeniu od matki.

Początkowo zaleca się stosowanie karm mokrych ze względu na lepszą strawność. Karmy suche oczywiście również są dozwolone, jednak początkowo należy je podawać rozmiękczone, w konsystencji „papki”, żeby niepotrzebnie nie przeciążać rozwijającego się przewodu pokarmowego oraz by ułatwić pobieranie pokarmu szczenięciu..

Należy pamiętać, że dobrze dobrana karma to fundament budowania młodego organizmu. Zapotrzebowanie energetyczne szczeniąt jest też o wiele większe niż psów dorosłych.

Częstotliwość karmienia będzie różnić się w zależności od wieku szczeniąt. Początkowo maluchy będą dobrze rozwijać się jedząc 5 do 6 porcji dziennie. Dopiero od około 3 miesiąca życia częstotliwość karmienia stopniowo zmniejsza się, wówczas najodpowiedniejszą częstotliwością jest karmienie 3 razy dziennie.

fot. J. Fischer

Bezpłatna pomoc w aplikacji myFarmina

Na każdym opakowaniu karmy Farmina, jest dostępna tabela dawkowania z której możemy dowiedzieć się ile dokładnie szczenię powinno otrzymywać karmy każdego dnia. Dodatkowo w nowej, bezpłatnej aplikacji myFarmina można uzyskać wsparcie Konsultantów Żywieniowych i monitorować pięć parametrów zdrowia. W aplikacji można stworzyć dynamiczny i spersonalizowany Plan Żywieniowy, dostosowany do specyficznych potrzeb zwierząt, skorzystać z wewnętrznego komunikatora z dedykowanym Konsultantem, zgłaszać niepokojące sytuacje.

Po opuszczeniu hodowli szczeniak powinien przez jeszcze około 3-4 miesiące pozostawać na diecie, którą zaproponował hodowca. To okres na przyzwyczajenie się do nowego środowiska i wielu zmian. Po tym czasie nowy opiekun czworonoga stopniowo może zmieniać sposób karmienia.

Żywienie psa w okresie wzrostu ma bardzo istotny wpływ na prawidłowy rozwój, a ewentualne błędy mogą przyczynić się w przyszłości do wystąpienia problemów zdrowotnych. W zależności od wielkości rasy okres ten może wynosić 12 miesięcy u ras mniejszych do 18 a nawet 24 u ras olbrzymich.

Uzyskaj bezpłatne wsparcie od Konsultantów Żywieniowych w aplikacji myFarmina, niezależnie od etapu życia Twojego czworonożnego pupila – pobierz aplikację już teraz!

fot. J. Fischer

Reklama



Podobne artykuły