WieściŻycie z psem

10 interesujących faktów o psach, o których nie wiedziałeś!

Chociaż psy żyją z nami od setek lat, cały czas poznajemy je. To niesamowite stworzenia, które zaskakują na każdym kroku. Sprawdź 10 interesujących i zaskakujących faktów o psach.

fot. fatty corgi

Perspektywa w czerni i bieli?

Perspektywa widziana przez psy jest nieco inna niż nasza m.in. dlatego czworonogi te nie przepadają za nachylaniem się nad nimi. Długo panował też mit, który mówił, że psy widzą tylko w odcieniach czerni i bieli. Naukowcy dowiedli jednak, że psy potrafią odróżnić dodatkowo kolory niebieskie i żółte.

Ilość zębów

Ilość zębów mlecznych u szczeniąt wynosi 28, u dorosłego psa ich liczba wzrasta do 43! Dla porównania u dorosłego człowieka jest ich 32 a u dzieci zaledwie 20!

Widzenie w ciemności

Psie oczy są lepiej przystosowane  do widzenia w ciemności od naszych. Dzieje się tak na skutek innej budowy oka oraz dodatkowej błonie odblaskowej na powierzchni gałki ocznej.

Genialny nos

Zmysł węchu psa jest czulszy 10 000 razy bardziej niż węch człowieka. Ponadto psy mogą dokładniej rozróżniać zapachy.

Fot. C. Anntrembla

Zdolność uczenia

Na skutek ewolucji i udomawiania, psy mogą nauczyć się rozpoznawać znaczenie ludzkich słów. Rekordzistką w ich zapamiętywaniu była borderka Chaser, która potrafiła rozpoznać 1000 słów!

Czuły słuch

Psy słyszą cztery razy lepiej niż człowiek!

Spanie zwiniętym w kłębek

Psy często śpią zwinięte w kłębek. Jest to pozostałość po przodkach. Cecha ta sprawiała, że w przypadku ataku organy wewnętrzne były bezpieczne. Ponadto taka pozycja pozwalała lepiej utrzymać ciepło.

Zwierzęcy smakosze

Chociaż to człowiek jest mistrzem w rozpoznawaniu smaków (mamy 9 tysięcy kubków smakowych), psy i tak rozróżniają całe bogactwo smaków w porównaniu do kotów. Pies posiada 1700 kubków smakowych, kot jedynie 473.

Fot. J. Barker

Roczny nastolatek

Rozwój psychiczny rocznego psiaka możemy porównać do ludzkiego nastolatka.

Psy śnią

Często możemy zaobserwować gdy nasze czworonogi przebierają łapkami i próbują szczekać śpiąc. Okazuje się, że psy śnią tak samo jak ludzie!

ReklamaPodobne artykuły