RecenzjeWieści

Mała, wielka książka – „W Harmoni z Psem” recenzja

Czy ziewanie zawsze oznacza stres a machanie ogonem to wyraz radości? Poznaj tajniki psiej komunikacji dzięki najnowszej książce Zofii Zaniewskiej – Wojtków i Piotra Wojtkowa – „W Harmonii z Psem”.

Fot. M. Czekała || Howl.pl

Lektura na długie zimowe wieczory

„W Harmoni z Psem” to najnowsza książka Zofii Zaniewskiej – Wojtków i Piotra Wojtkowa, trenerów, behawiorystów i aktywnych szkoleniowców. Wcześniejsze publikacje „Słuchając psa” i „Szczeka, Merda, Mówi” były bestsellerami, które pokochało tysiące psich opiekunów. Czy najnowsza książka tych autorów także podbije serca czytelników?

Lektura jest wydana przepięknie. Chociaż stare przysłowie mówi by „nie oceniać książki po okładce”, koło tej grafiki nie można przejść obojętnie. Wnętrze jest utrzymane w równie pięknej estetyce. Początkowo wątpliwości może budzić jej wielkość. Przywykliśmy przecież, do tego, że tylko opasłe tomy skrywają potężną dawkę wiedzy. Jak książka tak niewielkiego formatu może wnieść potężny zastrzyk nowej wiedzy?

Fot. M. Czekała || Howl.pl

Mały format, ogrom wiedzy

To, co czyni tę książkę wyjątkową to sposób przekazania wiedzy. Oprócz standardowych opisów czytelnik może znaleźć w niej kody QR, których zeskanowanie telefonem komórkowym przenoszą do filmików. Trudno byłoby przekazać sekrety psiej komunikacji jedynie opisem. Przeczytanie opisu w książce, a następnie zobaczenie filmu z fachowym komentarzem daje szeroki obraz omawianych zagadnień. Przecież nie zawsze ziewanie oznacza stres, a machanie ogonem to wyraz radości. To jak powinniśmy odczytywać sygnały psiej komunikacji, w dużej mierze wynika z konkretnej sytuacji oraz z kontekstu. Książka pomaga wychwycić te drobne różnice. Autorzy zwracają uwagę na to, jak odróżnić poszczególne sygnały i wyjaśniają psią komunikację.

Początkowo wydawało mi się, że „W Harmonii z Psem” będzie szybciutką lekturą na jeden, może dwa wieczory. Nic bardziej mylnego! Bardzo dobrze opisane, a później fachowo skomentowane w filmach konkretne przykłady sprawiły, że przepadłam z książką na długie godziny. To, co jest w niej przegenialne, to to, że nie wymaga czytania ciągiem. Przerwy, wracanie do omawianych już zagadnień i uważność bardzo się przydają, by wyciągnąć z niej maksimum wiedzy, którą autorzy chcieli przekazać.

Na koniec dla chętnych i prymusów, można pokusić się o zdanie testu z psiej komunikacji i uzyskanie certyfikatu! Poza tym większość filmów możemy zobaczyć także bez komentarza autorów, dzięki czemu możemy przećwiczyć swoją czujność i sprawdzić jak dobrze odczytaliśmy psią komunikację w danym przykładzie.

W Harmonii z Psem” – must have psiego opiekuna?

Chociaż stajemy się coraz bardziej świadomymi psimi opiekunami, to wiedza społeczeństwa odnośnie do psów, ich zachowań i opieki nad nimi raczkuje. Często powtarzane mity, brak świadomości i wiedzy na temat psiej komunikacji rodzi ogrom nieszczęść i uprzykrza życie nie jednemu opiekunowi. Książki takie jak „W Harmoni z Psem” pomagają skutecznie edukować i pokazywać to, czym powinna być relacja z naszymi psiakami. Chociaż książka nie jest instrukcją tego, jak ogarnąć niesfornego czworonoga, to może pomóc polepszyć relację pies-człowiek, co na pewno przełoży się na codzienne życie razem.

Dla mnie to must have każdego psiego opiekuna. Genialna lektura na długie zimowe wieczory, która pozwoli wejść czytelnikowi w fascynujący świat psiej komunikacji!


Reklama
Podobne artykuły