SportZachowanie

Najlepsza zabawa to WYMIANA!

Zabawa z wymianą zabawek to podstawa pracy z psem. Może się przydać podczas nagradzania, w treningu przeróżnych psich sportów, nauce oddawania przedmiotów oraz w zwykłym, codziennym życiu z czworonogiem. Dobrze poprowadzona zabawa pozwoli też umocnić nasze psioludzkie relacje.

Fot. M. Czekała | Howl.pl

Do pierwszych prób nauki wymiany, warto się odpowiednio przygotować. Na co zwrócić uwagę? Behawiorystka Wiola Bensz podpowiada:

Mając dwie identyczne zabawki, jesteśmy w stanie pracować z psem nad szeroko pojętą samokontrolą, ucząc go odpuszczania pogoni lub bezproblemowej wymiany zabawek. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokazać psu, że oddając dany przedmiot, niczego nie traci, ponieważ w nagrodę otrzyma dokładnie tak samo atrakcyjną zdobycz. Ma to również zastosowanie w wypracowywaniu motywacji czy nauce aportu, co w wielu psich sportach jest podstawową umiejętnością.

Jak uczyć wymiany zabawek?

1. Wybierz odpowiednie zabawki

Do tego typu zabawy można użyć piłek na sznurku (są bezpieczniejsze od zwykłych piłek) lub szarpaków. Ważne, aby zabawki te nie były dostępne dla psa zawsze i były identyczne.

2. Przygotuj spokojne miejsce i skup psa na sobie

Miejsce, w którym rozpoczynamy zabawę, powinno być spokojne i dobrze znane przez twojego czworonoga. Wtedy pies może skupić całą swoją uwagę na przewodniku. Wybrane do ćwiczeń zabawki, na co dzień nie powinny być dostępne. Stają się „super bonusem” do zabawy, pojawiającym się tylko czasami, w wyjątkowych okolicznościach. Jedną z zabawek ukryj (np. w kieszeni lub nerce), drugą natomiast zachęć psa do zabawy. Psy chętnie przeciągają się zabawkami i gonią za nimi.

3. Baw się energicznie

Zabawa powinna być energiczna oraz dostosowana do temperamentu i możliwości pupila. Inaczej będziemy bawić się z delikatną chihuahua, a inaczej z pitbullem. Zachęć psa do zaangażowania się w przeciąganie. Gdy czujesz, że chwyt psa jest mniej pewny możesz „uciekać” zabawką. Chwalenie czworonoga podczas przeciągania jest bardzo wskazane.

Fot. M. Czekała | Howl.pl
4. Wymień używaną zabawkę

Jeżeli uwaga psa jest skupiona na używanej zabawce, z kieszeni wyciągnij drugą, wcześniej ukrytą. Zaznacz zmianę zabawki komendą (np. złap, piłka, catch). Pierwsza z nich nieruchomieje, przez co staje się mniej atrakcyjna. Teraz to ta druga zabawka „ucieka” i angażuje psa. Ilość powtórzeń należy dostosować do możliwości czworonoga.

5. Dodaj trudniejsze elementy

Jeżeli twój pies opanował już wymianę, możesz wprowadzić dodatkowe elementy, np. rzucając zabawkę na niewielką odległość. Gdy pies złapie ją, wydaj komendę zmiany i zachęć do złapania lub do pogoni za drugą z nich.

Wymiana zabawek jest umiejętnością, która wielu psom sprawia na początku problem. Dlatego warto wprowadzić to ćwiczenie jak najwcześniej, nawet w okresie szczenięcym. Jest to umiejętność o tyle ważna, że pozwala psom zrozumieć, że opiekun jest osobą godną zaufania, źródłem wszystkiego co dobre, a nie kimś, kto odbiera ważne zasoby. Dzięki nauce wymiany zabawek jesteśmy w stanie pokazać psu, że w interakcji z nami nie jest stratny – dzięki temu pies uczy się odpuszczać. Jest to cenna umiejętność nawet w sytuacjach codziennych, takich jak mijanie innych psów, niepodejmowanie pokarmu z ulicy czy zarzucenie pogoni za poruszającymi się atrakcyjnymi obiektami. Tego typu ćwiczenia chronią naszego psa również przed zaburzeniami, np. kontrolą zasobów, która często objawia się agresją wobec domowników lub obcych ludzi. Dodatkowo w wielu psich sportach wymiana zabawek jest niezbędną umiejętnością, a najlepszym tego przykładem jest popularne dogfrisbee. Należy jednak pamiętać, aby ćwiczenia te były wykonywane zawsze w formie dobrej zabawy, by pies nie czuł się zagrożony lub zmuszony do wymiany zabawek. Podsumowując – posiadanie dwóch identycznych zabawek o tej samej atrakcyjności jest dobrym rozwiązaniem dla każdego opiekuna psa.

Wiola Bensz – instruktor szkolenia psów i behawiorysta

Reklama



Podobne artykuły