Pielęgnacja

Pielęgnacja ras długowłosych

Psy o długim, zdrowym włosie potrafią być bardzo efektowne – w ruchu włos wydaje się płynąć – i właśnie o ten zachwycający efekt nam chodzi!

Fot. B. Cagle

Psy ras długowłosych, takie jak np. yorkshire terrier, maltańczyk czy shih tzu, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Choć na co dzień często widujemy je w krótkich fryzurach, obciętych w różnych stylach (choćby koreańskim), to zgodnie ze wzorcem, podczas wystaw psów rasowych, powinny mieć długi, lśniący włos. W salonach groomerskich doradzamy, jak zadbać o taką sierść, wykonujemy również strzyżenie. Fryzury dobieramy indywidualnie, biorąc pod uwagę strukturę włosa, wielkość czy styl życia pupila.

Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na pielęgnację sierści danej rasy. Jednemu psu sprawdzi się szampon i odżywka nawilżająca, a już drugiemu, tej samej rasy, kosmetyki mocno obciążające. Są jednak pewne ogólne zasady, których warto przestrzegać.

Spotykam się czasami z opinią‚ że to żaden problem wykąpać i wyczesać psa – przecież każdy z nas używa szczotki. Ale czy na pewno każdy robi to w odpowiedni sposób? Poprzez ciągniecie, urywanie końcówek czy wyrywanie kołtunów, bardzo szybko można zniszczyć włos oraz zniechęcić psa do zabiegów pielęgnacyjnych. W salonie mamy do dyspozycji kilka rodzajów akcesoriów. Czasem przy jednym psie pracujemy nawet z czterema szczotkami i pięcioma grzebieniami! Narzędzia dobieramy indywidualnie, na podstawie stanu włosa i profesjonalnej wiedzy na temat rasy.

Codzienna pielęgnacja

Właścicielom ras długowłosych najwięcej problemów sprawia codzienna pielęgnacja. Do bardzo często popełnianych błędów należą m.in. kąpanie bez późniejszego rozczesania i suszenia włosa lub czesanie jedynie wierzchniego włosa. Dopiero gdy taki pies trafia do groomera, okazuje się, że ma kołtuny pod pachami czy na brzuchu nawet od samej skóry – a zdarzają się też kołtuny między opuszkami i w okolicach intymnych!

Podczas wizyty psa w salonie rozczesujemy włos przy użyciu mocno nawilżajacych odżywek. Efekt musi utrzymać się jak najdłużej, a włosy powinny być lśniące.

Psy o długim, zdrowym włosie potrafią być bardzo efektowne – w ruchu włos wydaje się płynąć – i właśnie o ten zachwycający efekt nam, groomerom, chodzi. Warto wiedzieć też, że brudny włos nie rośnie. Dlatego rasy długowłose wymagają regularnych kąpieli i czesania.

Fot. E. Torres

Setery i spaniele

Do ras długowłosych zaliczyć możemy również setery i spaniele. Rasy te trymujemy, usuwamy podszerstek przy użyciu odpowiednich narzędzi groomerskich oraz podcinamy sierść na niektórych częściach ciała. Wzorcowa szata cavaliera powinna być długa, jedwabista, pozbawiona loków, ale wzorzec dopuszcza także lekko falistą. Cavaliery powinny być obfite w tzw. pióra. Włos cavaliera ma tendencję do plątania się i filcowania, dlatego wymaga systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego warto, aby szczenięta jak najszybciej poznały dźwięki suszarki, miały regularnie podcinane pazurki i były czesane. Później nowi właściciele powinni zadbać o systematyczne szczotkowanie.

Jeśli już w wieku szczenięcym zadbamy o regularność zabiegów pielęgnacyjnych, dla psa stanie się to rutyną i w czasie zabiegów nie będzie odczuwał stresu. Wszystko opiera się na wzajemnym poznaniu i zaufaniu. Właściciele seterów, spanieli i groomerzy powinni pamiętać o pielęgnacji uszu i oczu. Uszy cavaliera są wyjątkowo długie oraz pięknie i obficie owłosione, a przy tym podatne na brudzenie, kołtunienie oraz infekcje – dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na ich pielęgnację: czyszczenie oraz usuwanie włosów z uszu. Musimy pamiętać też o przemywaniu oczu, dzięki czemu unikniemy powstawania nieestetycznych zacieków.

Wskazówki pielęgnacji ras długowłosych w domu:

1. Nigdy nie czeszemy psa na sucho! Używamy odpowiednich odżywek w sprayu, które nawilżają włos, chroniąc go przed wyrywaniem i łamaniem.

2. Rozczesujemy kołtuny na bieżąco.

3. Regularnie czyścimy uszy za pomocą odpowiednich płynów i wacików.

4. Przycinamy pazurki. Bardzo często zapomina się niestety o podcinaniu między wizytami w salonie.

5. Jeżeli wyczujemy, że sierść naszego psa jest sucha i brudna oraz zaczyna się kołtunić, najlepiej udać się do salonu groomerskiego. Groomer, dzięki profesjonalnej kąpieli i odpowiedniemu nawilżeniu, łatwiej wyczesze sierść, nie uszkadzając przy tym struktury włosa.

Fot. S. Millar

Systematyczność przynosi efekty

Oczywiście ras długowłosych jest dużo więcej. Z ras mniejszych są to m.in. lhasa apso, bardzo efektowny w długim włosie, czy coton de Tulear, posiadający bardzo delikatny włos o strukturze bawełny. Do długowłosych ras większych zaliczyć możemy np. bearded collie, o grubym, twardym oraz kosmatym włosie. Ich szata jest dwuwarstwowa z gęstym podszerstkiem.

Dobrze przygotowany włos psów tej rasy (wyczesany oraz wysuszony) jest prawdziwą ucztą dla oka. Warto też wspomnieć o owczarku staroangielskim bobtail – jest to równie efektowna rasa o obfitej szacie. Pielęgnacja bobtaila jest bardzo czasochłonna i wymaga regularnych zabiegów. Właściciele psa rasy długowłosej, utrzymywanego zgodnie z wzorcem FCI, muszą pamiętać o systematyczności, regularnych kąpielach i stosowaniu odpowiednio dobranych kosmetyków oraz szczotek i grzebieni dedykowanych psom. Wybór na rynku jest tak ogromny, że każdy właściciel znajdzie coś odpowiedniego dla danej sierści. Pielęgnacja ras długowłosych, utrzymywanych w pełnej szacie, nie należy do najłatwiejszych, ale efekty są tego warte. Ostateczna decyzja co do fryzury pupila należy oczywiście do właściciela. Najważniejsze jednak, aby włos, niezależnie od długości, był w dobrym stanie, ponieważ od tego zależy dobrostan naszego psa.

Reklama



Marta Jędrzejczak
właścicielka hotelu i salonu groomerskiego Psa- Dom, instruktorka Psiego Fitnessu oraz hodowca psów rasy terier tybetański. W 2016 roku ukończyła Studia Podyplowe na SGGW – Pies w Społeczeństwie. Z pracą z psami związana od kilka lat. Właścicielka dwóch terierów tybetańskich i pudla dużego. To właśnie od Stefy- pierwszego psa, rasy terier tybetański, wszystko się zaczęło – zainteresowanie groomingiem, udział w wystawach , na których jej psy do dnia dzisiejszego zajmują wysokie lokaty.

    Podobne artykuły