Żywienie

Kości dla psa – niebezpieczne przekąski

Każdy właściciel kochający swojego psa chce dla niego jak najlepiej. Urozmaicenie codziennej diety w różnego rodzaju ciasteczka, smaczki czy przekąski to naturalne zachowanie i nikogo już nie dziwi. Szukamy pyszności, które sprawią radość naszemu pupilowi. Jednak musimy wybierać mądrze. Na rynku mamy bardzo bogaty asortyment, z którego wybieramy tylko bezpieczne i zdrowe smaczki. Psy lubią żuć i gryźć i ten proces zajmuje je na bardzo długo, o co nam chodzi, szczególnie w deszczowe i mroźne dni. Na pierwszy plan wchodzą więc suszone produkty i kości dla psów. Tylko czy te drugie są konieczne i bezpieczne?!

Fot. Freepik

Kości to katastrofa

Wydaje się to oczywiste, że pies i kość to zgrany duet, ale w rzeczywistości to nic innego jak katastrofa! Kościom mówimy wielkie NIE!!!

Wszystkie kości gołe, gotowane, wędzone, pieczone, suszone są bardzo niebezpieczne dla psa! Podczas obróbki termicznej ulegają zmiękczeniu, łamią się i kruszą na ostre kawałki. Każdy pies je z łatwością rozgryzie i połknie. Wyobraźcie sobie co dzieje się dalej. Jak takie kawałeczki ranią jelita, blokują je i doprowadzają do ostrych pokaleczeń, co ostatecznie w wielu przypadkach kończy się na stole operacyjnym.

Czy są kości, które możemy podawać?

Wszystko zależy od stanu zdrowia psa, jego diety oraz tego czy potrafi jeść je prawidłowo. Jeśli już musimy, to podajemy tylko surowe kości z dużą zawartością mięsa. Pies nie może ich połykać. Kość musi być dopasowana do wielkości psa i nigdy nie zostawiamy z nią psa sam na sam.

Znamy wiele przypadków kiedy wielka przyjemność przerodziła się w ogromny ból, brak możliwości oddania stolca, a ostatecznie wizytę u weterynarza ratującą życie. Wyleczyliśmy się z kości raz na zawsze i zastąpiliśmy je innymi bardziej bezpiecznymi przekąskami w postaci suszonych uszu, skór, penisów i innych zdrowych przekąsek. Do czyszczenia zębów stosujemy odpowiednie preparaty przeznaczone dla psów. Jeśli od czasu do czasu chcecie podać psu kość to tylko z pewnego źródła i tylko pod kontrolą.

Pamiętajcie!

Na rynku jest bardzo dużo produktów, które nie spełniają norm bezpieczeństwa i są szkodliwe zdrowia. Wiele z tych produktów nie jest odpowiednio magazynowana, co może doprowadzić do zatrucia bakteryjnego. Surowe i suszone kości wymagają odpowiednich warunków przechowywania i transportu, dlatego też kupujcie produkty tylko szczelnie zapakowane. Czytajcie etykiety i zwracajcie uwagę na numery weterynaryjne. Podając psu dany produkt zawsze zadaj sobie pytanie, czy Ty byś to zjadł?!

Jak suszy się kości?

Czy wiecie, że żeby wysuszyć kość, trzeba ją z każdej strony przedziurawić ? Czyli przewiercić wiertarką lub innym narzędziem zrobić dziury aby dostać się do szpiku. On też musi zostać uwędzony, w innym przypadku będzie siedliskiem bakterii, grzybów czasami nawet robaków… Dziury zostają później zaklejone masą mięsną lub po prostu są.

Moda i luksus w diecie psa. Kości Prosciutto i Serrano

Sama nazwa tych produktów to już luksus w psiej misce. Z tradycją, pakowane próżniowo, długo dojrzewające. Kuszą swoim zapachem i aromatem. Dostępne prawie w każdym sklepie stacjonarnym i internetowym. Właściciele chętnie je kupują dla swoich psów, ale czy są one bezpieczne?

Nie wnoszą nic w życie zwierzęcia, mogą jedynie zaszkodzić. Tak jak z każdą kością poddaną obróbce trzeba uważać, mimo że to kość wieprzowa to dalej jest bardzo krucha i łatwo gryziona przez psy. My nie polecamy, ale jeśli już się zdecydujecie to tylko pod kontrolą i nadzorem opiekuna. Proponujemy inne zamienniki znacznie zdrowsze i bezpieczniejsze, o których przeczytacie tu:

Przeczytaj także tekst Agnieszki Cholewiak-Góralczyk

Odpowiednio dobrana kość jest dla psa świetną zabawką behawioralną, dostarczy mu rozrywki, a także wspomoże higienę jamy ustnej. Jednakże jest to trudny element diety psa, wymagający od osoby stosującej dietę surową wiedzy o prawidłowym podawaniu kości.

ReklamaPodobne artykuły