Żywienie

Czy można mieszać karmę suchą z mokrą?

Sucha karma czy mokra? – oto jest pytanie! A może obie? Każda z nich ma swoje zalety. Połączenie dwóch form posiłków może być doskonałym rozwiązaniem.

Fot. Freepik

Popularnym sposobem karmienia psów jest system mieszany. Polega on na jednoczesnym żywieniu psa karmą mokrą oraz suchą. Jest to często wykorzystywana metoda przez opiekunów psów dużych ras, których żywienie wyłącznie karmami mokrymi przerasta ich możliwości finansowe. Często jednak zastanawiamy się, jak podawać mokrą karmę. Czy mieszać ją z suchą? Może oddzielać od siebie porcje karmy suchej i mokrej? Kiedy podawać porcje mokrego jedzenia, a kiedy suchego?

Charakterystyka karm mokrych

Karmy mokre cechują się dużą różnorodnością form i smaków. Dostępne są w wersji puszek, saszetek, kiełbas, pasztetów czy kawałków mięs w sosie. Nowe technologie produkcji i większa dostępność mięs alternatywnych sprawiają, że karmy mokre dostępne są m.in. w wersjach monoproteinowych, opartych na mięsie zwierząt egzotycznych, a także bogate są w składniki funkcjonalne (zwane superfoods), które mają dobroczynny wpływ na organizmy psów.

Niewątpliwym plusem karmy mokrej jest wysoka zawartość wody, dzięki której pies pobiera znaczną część dziennego zapotrzebowania na wodę wraz z pokarmem. To niezwykle istotne w przypadku psów, które same z siebie piją mało wody, a żywione są karmami suchymi.

Karmy wilgotne cechują się także dużą smakowitością, dzięki czemu mogą okazać się dobrym rozwiązaniem dla psich niejadków. Ich zaletą jest też wysoka strawność substancji odżywczych. Duża różnorodność dostępnych na rynku karm sprawia, że bez problemu można znaleźć taką, która odpowiada naszemu pupilowi (niezależnie od jego stanu zdrowia), aby urozmaicić mu dietę. Dzięki procesowi sterylizacji karmy mokre są bezpieczne pod względem mikrobiologicznym, chemicznym i fizycznym.

System mieszany

System mieszany to nic innego jak żywienie psa jednocześnie karmą suchą i mokrą. Zazwyczaj odradza się mieszanie ich w jednym posiłku. Wynika to z faktu, że u niektórych psów takie połączenie może powodować rewolucje żołądkowo-jelitowe. Dodatkowo karmy suche i wilgotne różnią się czasem ich trawienia.

Na proces trawienia i wchłaniania substancji ma wpływ wiele czynników, nie tylko wilgotność pokarmu, ale także stan zdrowia układu pokarmowego psa. Jednak można przyjąć, że karmy mokre trawione są szybciej niż karmy suche. Więc jeśli pies nie ma problemów z jedzeniem swojej karmy suchej i decydując się na wprowadzenie pokarmu mokrego do jego diety, zależy nam po prostu na urozmaiceniu jego posiłków, a nie dosmaczeniu suchych granulek, to dobrym rozwiązaniem jest oddzielnie posiłków z karmy suchej i mokrej.

Fot Freepik

Śniadanie w postaci karmy wilgotnej

Często rezygnujemy z podania śniadania w postaci suchej karmy, jeśli wiemy, że naszego psa czeka dłuższy spacer czy trening za kilka godzin. Zaburza to tym samym cykl dnia psa, który zazwyczaj przyzwyczajony jest do regularności posiłków. Poranny posiłek stworzony z karmy mokrej nie tylko odżywi psa, ale także go nawodni. Taki system może być niezwykle przydatny w dni, w które mamy zaplanowany w późniejszych porach dnia różne fizyczne aktywności.

Zalety żywienia psa karmą mokrą na śniadanie:

– wysoka strawność,
– mniejsza kaloryczność w porównaniu do karm suchych,
– wysoka smakowitość,
– nawodnienie organizmu.

Mniejsza kaloryczność karm wilgotnych sprawia, że uzupełnienie kalorii w dalszej części dnia może stanowić sucha karma w postaci kolejnego posiłku albo nagrody w trakcie treningu.

Jeśli obawiamy się, że nasz pies zbyt szybko zjada porcję mokrego jedzenia, z pomocą przychodzą zabawki edukacyjne, spowalniające jedzenie. Karmę wilgotną można podawać we wszystkich zabawkach dostosowanych do wypełniania ich jedzeniem, matach do lizania czy miskach spowalniających. W cieplejsze dni można takie zabawki mrozić, co znacznie wydłuży czas jedzenia.

Reklama



Maria Milczarek
Magister Hodowli i Ochrony Zwierząt Towarzyszących i Dzikich Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Specjalistka żywienia psów i kotów. Instruktorka Psiego Fitnessu. Od 2019 również zoofizjoterapeutka psów i kotów. Współzałożycielka strony Complete Dog: Food&Mind. Autorka artykułów dotyczących żywienia zwierząt towarzyszących. Stale poszerzająca swoją wiedzę podczas warsztatów, seminariów oraz konferencji naukowych. Na co dzień opiekunka Loki, Tali i Iłki.

    Podobne artykuły