ŻywienieSzczeniaki

Bezpieczny gryzak dla szczeniaka

O tym, jak ważne jest zaspokojenie potrzeby żucia i gryzienia u szczeniąt i psów rosnących, wie każdy opiekun psów. Okres wymiany zębów to czas, w którym dobry gryzak powinien być podstawową zawartością psiej szafki. Jednak nie każdy gryzak jest odpowiedni dla szczeniąt.

fot. freepik

Gryzak dla szczeniaka – na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu?

Dostosowany wielkością do psa
Gryzak nie powinien być ani zbyt mały, ani zbyt duży. W przypadku zbyt małych przekąsek może dojść do zadławienia, zwłaszcza u psów, które szybko i porywczo pobierają pokarm. Zbyt duże gryzaki, których pies nie będzie w stanie zjeść, mogą okazać się dla niego nieatrakcyjne.

Odpowiednio twardy
Gryzak ma zaspokoić potrzebę żucia i gryzienia psa, przez co powinien mieć odpowiednią konsystencję. Twarda przekąska zajmie psa na dłuższą chwilę, a w trakcie wymiany zębów może okazać się ratunkiem dla wielu cennych rzeczy w mieszkaniu. Z twardością gryzaków nie należy jednak przesadzać. Zbyt twarda przekąska może powodować niechęć psa do żucia i gryzienia, a także przyczyniać się do powstawania ran w jamie ustnej.

Naturalny skład
Wybierając gryzaki dla szczeniąt warto sięgać po te z kategorii przysmaków naturalnych, które nie zawierają sztucznych konserwantów i barwników. Gryzaki naturalne same w sobie są atrakcyjne, ich intensywny zapach i walory smakowe, sprawiają, że nie oprze się im żaden psiak!

Odpowiednie źródło białka
W przypadku psów wrażliwych warto wybierać gryzaki z odpowiednich dla nich rodzajów mięs. Jeśli wiesz, że Twój pies źle reaguje na zmiany diety lub nie toleruje jakiegoś mięsa, wybieraj bezpieczne dla niego źródła białek zwierzęcych.

fot. freepik

Dlaczego warto podawać gryzaki?

Podawanie szczeniakom naturalnych gryzaków jest niezwykle istotne dla ich prawidłowego rozwoju i zdrowia. W okresie wyrzynania się zębów mlecznych, naturalny gryzak stanowi doskonałą ulgę dla swędzących i bolących dziąseł. Żucie twardych, ale bezpiecznych przedmiotów, takich jak suszone skórki wołowe, kozie lub baranie, wzmacnia nie tylko mięśnie szczęk, ale również zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego, co może prowadzić do poważnych problemów zębowych w przyszłości.

Gryzaki naturalne są także cennym źródłem białka, witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju szczeniąt. Zawierają one składniki odżywcze, takie jak kolagen, wapń i fosfor, które wpływają pozytywnie na budowę zdrowych kości i stawów. j.

Należy również pamiętać, że żucie jest naturalną potrzebą szczeniąt i doskonałym sposobem na rozładowanie nadmiaru energii oraz stresu. Zapewnienie możliwości gryzienia i żucia “dozwolonych” gryzaków, zmniejsza prawdopodobieństwo niszczycielskich zachowań szczeniaków, a nasze meble czy buty pozostaną w całości. Naturalne gryzaki stanowią zatem nie tylko pożywne i zdrowe przekąski, ale również doskonałe zabawki, które pomagają w treningu i socjalizacji młodych psów.

Reklama
Podobne artykuły