PodróżeZachowanieZdrowie

Czy każdy pies potrafi pływać?

Nastały wakacje, a więc czas, który chętnie spędzamy nad wodą. Często towarzyszą nam psy. Czy każdy czworonóg potrafi pływać? Na co zwrócić uwagę podczas wodnych zabaw?

Fot. zI. Marques

Czy każdy pies potrafi pływać?

To, że wszystkie psy potrafią pływać to mit krążący od wielu lat. Chociaż większość z nich doskonale bawi się w wodzie, część nie potrafi się tego nauczyć lub po prostu boi się wody. Możemy próbować naszego zwierzaka przekonać do pływania.

Czego pod żadnym pozorem nie robić? Oczywiście nie wrzucać niechętnego do pływania psa na siłę do wody. Taka metoda może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zniechęcimy i przestraszymy psa a dodatkowo nadszarpniemy także zaufanie czworonoga. W gorące dni może także dojść do szoku termicznego – bardzo groźnego dla zdrowia zwierzęcia.

Jak nauczyć psa pływać?

Jeżeli jesteś opiekunem psiaka, który pływać nie potrafi, możesz próbować nauczyć pupila tej umiejętności. Z pomocą może przyjść specjalny kapok dla psów czy plaża z łagodnie opadającym dnem.

Sporo psów uczy się doskonale naśladując inne czworonogi. Tą cechę też można wykorzystać organizując wspólne wyjście nad wodę z psimi kumplami. Pewności nasz psiak może także nabrać, jeżeli do wody wejdziemy razem z nim.

Fot. McKayla Crump

Czy zabawa w wodzie może być niebezpieczna?

Świadomy psi opiekun, powinien zdawać sobie sprawę z zagrożeń, które mogą spotkać jego podopiecznego w czasie wodnych zabaw. Czego powinniśmy unikać i na co zwracać uwagę?

Zatrucie wodne

To dość rzadka przypadłość, jednak warto mieć świadomość zagrożenia. Zatrucie wodne ma miejsce, gdy bardzo duża ilość wody trafia do przewodu pokarmowego. Organizm nie daje rady “przetworzyć” tak dużej ilości wody. Jest pospiesznie magazynowana w narządach wewnętrznych, a jej zbyt duża ilość powoduje wzrost ciśnienia w komórkach narządów wewnętrznych zaburzając ich funkcjonowania, a także w komórkach mózgowych powodując ich obumieranie (z powodu braku możliwości zwiększenia ich rozmiarów). Brak fachowej i szybkiej pomocy może przynieść tragiczne konsekwencje.

Niepokojące objawy, które powinny skłonić do pilnej wizyty w gabinecie to drgawki, splątanie. Pies początkowo będzie niespokojny, może także wymiotować i nadmiernie się ślinić.

Narażone na zatrucie wodne są psy zafiksowane na punkcie wodnych zabaw. Żeby uniknąć problemów, warto robić częste przerwy, kontrolować ilość wypijanej wody i nadzorować zabawę.

Udar słoneczny u psa — wszystko co musisz wiedzieć

Chociaż letnie ciepło kojarzy nam się z beztroskimi zabawami, wolnym czasem i przyjemnością, musimy pamiętać też o niebezpieczeństwie, które się z nim wiąże. Do lecznic weterynaryjnych w upalne dni często trafiają pacjenci z objawami, które bezpośrednio zagrażającego życiu. Jak zapobiegać i w porę rozpoznać objawy udaru słonecznego?

Uwaga na sinice!

Często w gorące letnie dni występuje w wodach wykwit sinic. Na plażach są widoczne czerwone flagi i obowiązuje zakaz kąpieli. Sinice są groźne nie tylko dla ludzi, ale także dla naszych zwierząt. Kontak z toksynami produkowanymi przez sinice może powodować, zmęczenie, podrażnienia skóry, biegunkę, wymioty, a także objawy neurologiczne.

O obecności sinic w wodzie może świadczyć zmiana koloru wody na zielony lub żółty, jej zmętnienie, intensywny zapach oraz obecność piany. Takie “niepewne” zbiorniki lepiej omijać i nie pozwalać na kontakt pupila z taką wodą.

Szok termiczny

W upalny dzień marzymy, by schłodzić się w chłodnej wodzie i chętnie namawiamy na to nasze psy. Pamiętajmy, że zbyt duża różnica temperatur może się skończyć szokiem termicznym. Zabawę warto rozpocząć w płytkiej wodzie i stopniowo schładzać naszego zwierzaka.

Fot. M. Anderson

Dobra zabawa

Pamiętajmy, że dobra zabawa to bezpieczna zabawa. Czas spędzony nad wodą, może przynieść naszym psiakom sporo radości, jednak zawsze powinniśmy pamiętać i nie lekceważyć zagrożeń jakie nisie ze sobą wodne szaleństwo.

Reklama



Podobne artykuły