ŻywienieSzczeniaki

Jaką karmę mokrą wybrać dla szczeniaka?

Karmy mokre są nie tylko smakowite, ale mogą również być pełnowartościowym posiłkiem dla szczeniąt już na wczesnym etapie życia.

Szczeniaki i psy rosnące dla prawidłowego rozwoju i wzrostu potrzebują odpowiedniej diety, bogatej w składniki odżywcze. Dieta szczeniaka powinna być wysokoenergetyczna i wysokojakościowa, tak aby składniki w niej zawarte cechowały się wysoką strawnością i wartością biologiczną. Wybór odpowiedniej karmy dla szczeniaka może okazać się niemałym wyzwaniem dla opiekuna psa. Poznaj najważniejsze zasady żywienia szczeniąt oraz zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla swojego rosnącego pupila.

Fot. freepik

Etapy żywienia szczeniąt

W pierwszych etapach życia psy pobierają substancje odżywcze wraz z mlekiem matki lub (w przypadku braku takich możliwości) z preparatów mlekozastępczych. Po kilku tygodniach (2-3) następuje moment, w którym dietę szczeniaka należy zacząć urozmaicać. Na tym etapie samo mleko matki nie zaspokoi potrzeb energetycznych rosnącego organizmu. Pierwsze pokarmy powinny być łatwo przyswajalne i mieć postać półpłynną. W 6-7 tygodniu życia dochodzi do całkowitego odsadzenia szczeniąt od mleka matki i ich podstawę diety powinien stanowić pokarm stały. To niezwykle ważne, ponieważ zazwyczaj w wieku 9-12 tygodni szczeniaki trafiają do nowych domów, gdzie będą karmione już tylko i wyłącznie pokarmami stałymi.

Niezwykle ważne jest, aby w nowym domu w okresie aklimatyzacji szczeniaka (pierwsze 2 tygodnie) zastosować ten sam sposób żywienia, co w hodowli. Po tym czasie można zmieniać karmę, stosując się do zasady stopniowego przejścia z jednej karmy na drugą, tak aby minimalizować ryzyko niepożądanych objawów np. biegunek, rozwolnień.

Zalety karmienia karmą mokrą psów rosnących

Karmę mokrą można stosować już w momencie odsadzania szczeniąt, od pierwszych etapów przyzwyczajania ich do pokarmów stałych, półpłynnych. Karmę wilgotną należy na tym etapie zalewać wodą w proporcjach 2:1. Jest to niezwykle istotne, ponieważ podawanie samej wody wskazane jest dopiero od 5 tygodnia życia.

Kilka prostych zasad żywienia szczeniaka mokrą karmą

  • Wybierając karmę wilgotną zwróć uwagę, czy jest ona pełnoporcjowa, tak aby zawierała odpowiednią ilość składników odżywczych.
  • Na rynku dostępne są karmy mokre przeznaczone dla szczeniąt, które warto stosować zwłaszcza w początkowych etapach życia psa.
  • Wybieraj karmy wysokiej jakości, które zawierają wysoką zawartość składników mięsnych, w tym mięsa mięśniowego.
  • Kupuj karmy zawierające różnorodne mięsa, tak aby dieta szczeniaka była bogata w różne źródła białka zwierzęcego. Różnorodność to podstawa diety psów rosnących, dzięki której wzmacniają one swoją odporność i stają się mniej wrażliwe na zmiany diety.
Fot. Freepik

Na co zwrócić uwagę kupując karmy wilgotną szczeniakowi?

  • Skład karmy
    Podstawę diety szczeniaka powinny stanowić składniki mięsne wysokiej jakości. Wybierając karmę mokrą dla psa rosnącego zwracaj uwagę na jej skład, tak aby zawierała ona przede wszystkim mięso.
  • Opakowanie
    Wybieraj odpowiednią wielkość opakowań, tak aby zużywać karmę na bieżąco. Otwartą karmę przechowuj w lodówce, najlepiej w pojemniku przystosowanym do przechowywania żywności.
  • Wartość energetyczna
    Karma dla szczeniąt powinna być wysokoenergetyczna. Zapotrzebowanie energetyczne psów rosnących jest nawet 2 razy większe niż psów dorosłych!
  • Zawartość tłuszczu
    Zbyt tłusta dieta może prowadzić do otyłości, dlatego ważne jest aby w karmie, którą wybierasz, energia pochodziła nie tylko z tłuszczu, ale także z węglowodanów i białek.

Karmy mokre można zatem stosować od wczesnych etapów życia szczeniaka jako podstawę jego diety. Mogą być one także dobrą alternatywą do urozmaicania codziennych posiłków, jako wypełnienie zabawek edukacyjnych. Szeroki wybór smaków i form to pewność, że każdy psiak znajdzie coś dla siebie.

Reklama



Maria Milczarek
Magister Hodowli i Ochrony Zwierząt Towarzyszących i Dzikich Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Specjalistka żywienia psów i kotów. Instruktorka Psiego Fitnessu. Od 2019 również zoofizjoterapeutka psów i kotów. Współzałożycielka strony Complete Dog: Food&Mind. Autorka artykułów dotyczących żywienia zwierząt towarzyszących. Stale poszerzająca swoją wiedzę podczas warsztatów, seminariów oraz konferencji naukowych. Na co dzień opiekunka Loki, Tali i Iłki.

    Podobne artykuły