PodróżeAkcesoriaŻycie z psem

Jak podróżować z psem samochodem?

Szkoda marnować wolne chwile w czterech ścianach. Wielu z nas wyrusza więc na bliższe bądź dalsze wycieczki. Często w tych wyprawach towarzyszą nam psy. Jak przewozić je w aucie? Jak dobrać niezbędne akcesoria?

Freepik.com

Jak podróżujemy z psami?

Zapytaliśmy naszych czytelników o to, jak podróżują z psami. Na nasze pytania odpowiedziało 501 ankietowanych. Ankietowani to głównie mieszkańcy dużych (50,7%), średnich (21,6%) oraz mniejszych (11%) polskich miast. Zdecydowana większość z nich deklaruje posiadanie prawa jazdy (78,8%). Najpopularniejszym sposobem podróżowania niewątpliwie jest samochód (84,6%). Ankietowani są właścicielami jednego (63%), dwóch (25,6%) lub większej liczby psów. 84,4% spośród czytelników regularnie podróżuje z psiakami, 14,8% psiak towarzyszy w podróżach okazjonalnie.

Podróżujemy z psami w większości w obrębie naszego kraju (61,3%). Na wyprawy poza granice Polski decyduje się 38,7% ankietowanych. Podczas podróży większość z czytelników robi przerwy. O ich częstotliwości zazwyczaj decydują warunki na drodze (37,3%). Niektórzy decydują się na przerwę co dwie (27,1%) lub trzy godziny (22,9%).

Podczas podróży samochodem psy najczęściej są przypinane pasami bezpieczeństwa (43,9%). 26,3% czworonogów podróżuje na macie zamontowanej na tylnej kanapie samochodu. Dobierając akcesoria do przewozu zwierzaków, najczęściej kierujemy się atestami bezpieczeństwa (48,1%). Zwracamy również uwagę na: łatwe utrzymanie czystości akcesoriów (34%), ich cenę (32,9%) oraz rekomendacje znajomych (32%) i recenzje w Internecie (32%). Akcesoria najczęściej kupujemy w sklepach internetowych (81,6%) oraz w sklepach stacjonarnych, gdzie mamy możliwość dokładniejszego zobaczenia produktów (26%).

Pies w aucie a prawo

Przepisy ruchu drogowego w Polsce nie regulują w jednoznaczny sposób metody przewożenia psów w samochodach. Kierujący jest zobligowany do nieużywania pojazdu w sposób zagrażający osobom znajdującym się w samochodzie oraz poza nim. Chociaż jasnych regulacji nie ma, kierowca może otrzymać mandat z powodu złego przewożenia psa. Policjant może uznać sposób przewożenia zwierzęcia za niebezpieczny i ukarać kierującego mandatem w wysokości nawet 200 zł.

Jeżeli wybieramy się z czworonogiem za granicę, warto przedtem zapoznać się z wymogami przewozu zwierzaków w danym kraju. Na przykład za naszą zachodnią granicą, w Niemczech, wymagane jest zabezpieczenie zwierzaka i uniemożliwienie mu samowolnego przemieszczania się po samochodzie.

Z licznych przeprowadzonych badań wynika, że niezabezpieczona pasami osoba, zwierzę lub przedmiot podczas wypadku uderza w kierowcę, pasażera lub przednią szybę z kilkadziesiąt razy większą siłą. Dla zobrazowania sytuacji: dziesięciokilogramowy piesek siedzący luzem na tylnej kanapie podczas wypadku samochodu poruszającego się z prędkością 90 km/h uderza w siedzenie kierowcy z siłą ponad 450 kg. Taki wypadek niestety skończyłby się tragicznie.

Dlatego tak ważne jest, aby uzmysłowić sobie zagrożenie i zadbać o bezpieczeństwo w czasie podróży zarówno swoich pupili, jak i własne.

Fot. N. Sanders

Jak bezpiecznie przewozić psa?

W sklepach można znaleźć szeroką ofertę produktów pomocnych w przewożeniu naszych zwierzaków. Maty, szelki, transportery – wybór jest spory. Co jest najlepsze? Wszystko zależy od naszych wymagań, długości podróży i możliwości samochodu. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak bezpiecznie przewozić psa.

Transporter na stałe zamontowany w samochodzie

Jeżeli psiak jest przyzwyczajony do przebywania w transporterach, regularnie korzysta z ich dobrodziejstw w domu, na treningach, zawodach – takie rozwiązanie jest z pewnością najlepsze. Stała konstrukcja umieszczona w bagażniku nie wymaga każdorazowego montowania. Podczas wypadków i kolizji jest też chyba najbezpieczniejszym wariantem. Część energii może zostać wchłonięta przez konstrukcję, nie narażając czworonoga na niebezpieczeństwo. Taki transporter wiąże się niestety z wysokim kosztem i stałym brakiem miejsca w bagażniku.

Transportery przenośne

Rozwiązanie porównywalne z wyżej wymienionym, dobre dla psiaków regularnie korzystających z transporterów. Tutaj musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Transporter powinien być dobrze zabezpieczony, aby w razie kolizji nie wyrządził szkody współpasażerom. Zwrócić należy również uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Powinien być solidny i skutecznie uchronić pupila przed następstwami kolizji. Bezpiecznie można umieścić go w bagażniku lub przypiąć pasami bezpieczeństwa do tylnej kanapy.

Pasy samochodowe i szelki

Jeżeli pies nie jest przyzwyczajony do transporterów lub czworonóg należy do ras większych, możemy rozważyć pasy i odpowiednie szelki. Pas powinien być wykonany z silnego materiału, który nie rozerwie się w awaryjnej sytuacji. Szelki też powinny być dobrane i dobrze dopasowane do psa. Zapięcie przyczepione do pasów bezpieczeństwa uniemożliwia psu swobodne przemieszczanie po samochodzie. Tak samo jak zwykłe pasy, psia wersja pozwala bezpieczniej wytracić prędkość podczas nagłego hamowania. Dobrze sprawdzają się szelki dwupunktowe. Do szelek przypina się smycz z dwoma karabińczykami poprawiającymi stabilność podczas gwałtownego hamowania.

Maty samochodowe

Maty to dobre uzupełnienie pasów. Podczas gwałtownego hamowania zabezpieczony psiak nie spadnie za siedzenie i nie zrobi sobie krzywdy. Dodatkowo maty chronią tapicerkę samochodu przed sierścią, wodą, błotem, piachem itp.

Fot. M. Czekała

Przygotowanie czworonoga do podróży

Podróż samochodem może okazać się dla pupila stresującym doświadczeniem. Powinniśmy więc zadbać o komfort jazdy i od pierwszych tygodni razem przyzwyczajać psa do samochodu. Na początku pozwólmy mu poznać i obwąchać samochód i wybierajmy trasy krótkie. Wydłużamy je stopniowo. Spora część psiaków uwielbia samochodowe przejażdżki. Odprężone zwierzaki ucinają sobie drzemkę.

Podczas dłuższych podróży warto pomyśleć o przerwach. Optymalne będą krótkie przerwy co 2–3 godziny na rozprostowanie nóg zarówno czworonoga, jak i pasażerów. Częstotliwość przerw należy dostosować do warunków panujących na drodze.

Jeżeli pies cierpi z powodu choroby lokomocyjnej, zaleca się 12-, a nawet 24-godzinną głodówkę. Jeżeli to nie wystarcza, można skonsultować się z lekarzem weterynarii i dobrać odpowiednie leki w tabletkach lub zastrzykach.

Fot. O. Horbach

Czego powinniśmy unikać?

W trosce o bezpieczeństwo współpasażerów, nasze własne oraz czworonoga, powinniśmy unikać:

  • Wystawiania przez czworonoga w czasie jazdy głowy przez otwarte okno. Można zabezpieczyć je specjalnymi kratkami.
  • Puszczania psa luzem na tylną kanapę.
  • Pozwalania psu na samowolne przechodzenie do przodu samochodu.
  • Zapinania pasów bezpieczeństwa do obroży.
  • Braku przerw podczas dłuższych podróży.
  • Zbyt małych transporterów, niedostosowanych do wielkości zwierzaka.
  • Braku dobrej wentylacji powietrza podczas jazdy.

Jazda samochodem może być szalenie przyjemną częścią wyjazdów. Odpowiedni transporter lub dobrze dobrane pasy i szelki w nagłych sytuacjach mogą ocalić zdrowie i życie nie tylko psa, ale również pasażera i kierowcy. Warto myśleć o takich sytuacjach, i jak najlepiej się przed nimi zabezpieczyć. Życzymy Wam i Waszym czworonogom miłych przejażdżek, świetnych letnich wycieczek i przede wszystkim bezpiecznych podróży!

Reklama




Podobne artykuły