Żywienie

Czy pies może jeść dynię?

Pyszna i zdrowa czy niebezpieczna dla zdrowia? Skórka, pestki a może miąższ ? Czy i jak bezpiecznie podać psu dynię?

Część warzyw, które są stałą częścią naszej ludzkiej diety, są dla psów wysoce szkodliwe. Należą do nich czosnek, por czy cebula. Czy najpopularniejsze jesienne warzywo – piękne, pomarańczowe i pełne smaku dynie, można podać psu?

Fot freepik

Czy pies może jeść dynię?

Dynia to prawdziwe bogactwo mikro i makroelementów. Jej obecność w psiej diecie jest nie tylko dozwolona, ale także wskazana!

Dynie przypłynęły do nas z Ameryki po odkryciu tego kontynentu przez Europejczyków. Są jednym z najstarszych warzyw goszczących w menu człowieka. Pomarańczowe jadalne części to owoce, dokładniej jagody. Ich rozmiary, w zależności od gatunku, mogą przekraczać nawet 200 kg (rekordzista osiągnęła masę ponad 1000 kg).

czy pies może jeść dynię
Fot. Olivier

Nie wszystkie odmiany są wskazane dla psów. Jeżeli wyczuwamy wyraźny gorzki smak, powinniśmy nie spożywać dyni sami i nie podawać ich psom. Dynie ozdobne także nie nadają się do spożywania. Mogą zadziałać trująco!

Łatwo dostępne w sklepach i pyszne hokkaido, butternut, dynia piżmowa czy dynia makaronowa są dla psów (i dla nas także) w pełni bezpieczne.

Fot. Nathan Guzman

Samo zdrowie?

Owoce dyni charakteryzują się bardzo korzystnym wpływem na zdrowie. Dzięki wysokiej zawartości błonnika korzystnie wpływa na pracę jelit. Właściwości przeciwutleniające działają przeciwzapalnie oraz przeciwnowotworowo. Mówi się także o jej właściwościach antypasożytniczych, antycukrzycowych, i chroniących wątrobę. Ponieważ przecier z dyni ma także właściwości moczopędne, może pozytywnie wpłynąć na nerki i chronić przed infekcjami pęcherza moczowego.

Dynie są niskokaloryczne. 100 g tego warzywa to jedynie około 30kcal!

Jak podać psu dynie?

Większość czworonogów przepada za tym jesiennym przysmakiem. Zaleca się podawanie dyni po obróbce termicznej, bez skórki i pestek. Ugotowana lub upieczona bez dodatków będzie idealna dla naszych pupili. Ostudzone purée to przysmak dla wielu czworonogów! Wystarczy rozsmarować je na macie do lizania, nafaszerować zabawki na jedzenie lub podać w misce. Surowa dynia także jest dopuszczalna w psiej dicie.

Ze względu na dość dużą zawartość błonnika, nie zaleca się podawanie dużych porcji tego warzywa, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na pracę układu pokarmowego.

Możemy także spróbować upiec samodzielnie ciasteczka z dyni i mięsa dla naszych czworonogów.

Fot. Josh Hild

Dynia na zdrowie?

W razie problemów z biegunką dietetycy często zalecają włączenie do diety purée z dyni! Dodatek ten nie powinien być zbyt duży, aby nie pogłębić problemu. Ze względu na obecność nierozpuszczalnych frakcji błonnika pokarmowego jest naturalnym wsparciem i pomocą dla psów zmagających się z rozwolnieniem. Mówi się także, że dynia jest naturalnym probiotykiem.

UWAGA! Takie domowe leczenie może być pomocne gdy znamy przyczynę rozwolnienia u naszego psa, i nie jest ono groźne. Jeżeli mamy wątpliwości lub dolegliwości nie przechodzą , wtedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii!

Cukierek albo PSIkus!

Dynia niewątpliwie kojarzy nam się z Halloween. A jeżeli Halloween to smaczki. Super właściwości dyni nie są znane od dzisiaj, dlatego producenci psich karm i smaczków chętnie dodają ją do swoich produktów.

Poznaj kilka produktów z dynią, które pokocha Twój pies!

Reklama



Podobne artykuły