Zachowanie

Zabawki wyciszające dla psa

Energiczny i łatwo pobudzający się pies potrafi sprawiać w domu nie lada problemy. Na szczęście na rynku zoologicznym znajdziemy wiele zabawek, które pozwolą nam wyciszyć niesfornego czworonoga.

Fot. M. Czekała | Howl.pl

Brak odpowiedniej dawki ruchu, zajęcia angażującego psi umysł czy treningu może skutkować nadmiernym pobudzeniem. Nie zawsze jednak mamy możliwość zapewnienia zwierzęciu potrzebnych atrakcji. Również psy niektórych ras mają większą skłonność do pobudzania się, reaktywności i mogą mieć problemy z wyciszeniem się w domu. W takich przypadkach warto skorzystać z tego, co znajdziemy na rynku zoologicznym – coraz większej oferty zabawek wyciszających dla psów.

Zabawki dla psów

Wśród zabawek dla naszych pupili znajdziemy produkty o przeróżnym zastosowaniu. Jedne z nich doskonale posłużą jako nagrody w szkoleniu, inne sprowokują psa do większej aktywności fizycznej, jeszcze kolejne pozwolą opiekunowi nawiązać głębszą relację z pupilem. Jeśli za pomocą zabawek chcemy wyciszyć naszego czworonoga, powinniśmy wybierać te, które umożliwią psu samodzielne zajęcie i zajmą go na dłuższą chwilę, a równocześnie będą stosunkowo proste w rozpracowaniu. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnej frustracji u zwierzęcia. Sprawdzą się tu najbardziej zabawki polegające na wydobyciu z ich jedzenia oraz te, które psiak może gryźć i lizać przez dłuższy czas.

Maty węchowe

Maty węchowe służą do ukrywania granulek suchej karmy lub drobnych smaczków w zakamarkach materiału. By je wydobyć, psiak musi kierować się węchem. Nawet krótka sesja intensywnego węszenia potrafi zmęczyć nadpobudliwego czworonoga o wiele skuteczniej niż aktywność fizyczna. Typowe maty węchowe mają postać pasków materiału gęsto nawleczonego na gumową wycieraczkę. Jednak na rynku znaleźć można także sprzęty dla bardziej zaawansowanych węszycieli, złożone z kieszonek i różnorodnych schowków.

Gumowe zabawki

Puste w środku zabawki, odlane z wytrzymałej gumy, to najpopularniejsza pomoc przy wyciszaniu nadaktywnych psów. W ich wnętrzu można ukryć mokrą karmę, pasztet lub inny gęsty przysmak. Wylizywanie i żucie to zajęcie, które w naturalny sposób wycisza czworonogi i zapewnia im błogi relaks. By wydłużyć czas jedzenia, wypełnioną jedzeniem zabawkę można zamrozić – dzięki temu pies musi bardziej się natrudzić, by wyjeść jej zawartość. Różnorodna struktura, wypustki i gumowe krawędzie tych zabawek mogą także korzystnie wpływać na higienę zębów naszego pupila.

Przy wyborze takich gadżetów warto mieć na uwadze wielkość psa i nie kupować zbyt małych zabawek, które nasze zwierzę będzie mogło przegryźć lub połknąć.

Łamigłówki

Zabawki z ruchomymi częściami, w których można ukrywać przysmaki, skłaniają czworonoga do intensywnego myślenia i samodzielnego rozpracowywania problemu. Mogą być wykonane z plastiku lub drewna i składać się z szufladek, klapek, przesuwanych oraz obrotowych elementów. Takie puzzle nie są jednak polecane do samodzielnego rozpracowania dla psów, które szybko tracą cierpliwość i łatwo się frustrują. W ich przypadku zbyt trudna łamigłówka odniesie odwrotny skutek i dodatkowo rozdrażni zwierzaka. Dlatego na początku warto nauczyć psa spokojnego otwierania kolejnych zapadek i klapek

• Jedzenie podawane w zabawkach odlicz od dziennej porcji karmy, by zapobiec otyłości.

• Nie podawaj psu zabawek wyciszających na pusty żołądek – głodny pies może sfrustrować się trudnym dostępem do pokarmu.

• Tego typu zabawki traktuj jako urozmaicenie i nie zastępuj nimi wszystkich posiłków.

Reklama



Podobne artykuły