Akcesoria

Szelki dla psów na spacery, treningi, czy podróże – jakie wybrać?

Podczas kompletowania niezbędnych psich akcesoriów często pojawia się pytanie: co wybrać – obrożę czy szelki? Jeżeli szelki, to jakie będą najlepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od potrzeb oraz budowy psiaka. W zależności od rodzaju szelek różne będzie też ich przeznaczenie.

Fot. Jon Tyson

Zapytaliśmy naszych czytelników o to, czym się kierują podczas wyboru szelek dla swoich podopiecznych. W ankiecie wzięło udział 350 osób. Są to właściciele jednego (52,6%), dwóch (31,1%) lub większej ilości psiaków. Ankietowani to głównie mieszkańcy dużych (38,3%), średnich (22,6%) oraz małych (12,6%) polskich miast.

Szelki najczęściej są używane podczas okazjonalnych wycieczek oraz dłuższych spacerów (57,3% ankietowanych), podczas codziennych spacerów (47,6%), w czasie treningów (33%), oraz podczas jazdy samochodem (16,95%). Do codziennych aktywności najchętniej wybieranym rodzajem szelek jest typ guard (64,3%), typ front range (33%) oraz typ norweski (21,2%). Wybierając szelki do codziennych aktywności, kierujemy się najczęściej odpowiednim i wygodnym dla czworonoga krojem (78,2%), użytecznością (65,2%), ładnym wzorem (37,1%) oraz recenzjami w Internecie (32,2%). Szelki równie chętnie wykorzystujemy podczas treningu.

Dyscyplinami, w których najczęściej ich używamy, są dogtrekking (68,1%), tropienie i praca węchowa ( 36,6%), canicross (27,1%) oraz bikejoring (24,9%). Popularnym typem szelek podczas sportowych aktywności są te w typie guard (54%), front range (80%) oraz w typie sled (23,2%).

Czy szelki są bezpieczne

Wielu z nas zastanawia się nad bezpieczeństwem używania szelek. W Internecie krąży sporo różnych teorii na temat niebezpieczeństw związanych z codziennym używaniem szelek. Rozważamy, co lepsze – obroża czy szelki, jak je dobierać i na co zwracać uwagę. Lekarz weterynarii, ortopeda z przychodni weterynaryjnej Viva we Wrocławiu, pan Michał Dubiel, pomógł w rozwiązaniu niektórych wątpliwości. Na pytanie, co jest lepsze – obroża czy szelki odpowiada: „Zdecydowanie – szelki! Ze względu na podparcie klatki piersiowej na dużo większej powierzchni niż obroża na szyi, znacznie zmniejszają ryzyko urazów. Przy używaniu obroży, kiedy nasz piesek nagle za czymś pobiegnie. dochodzi do nagłego szarpnięcia za szyję z ogromną siłą. Może przez to dojść do poważnego urazu kręgosłupa szyjnego, przemieszczenia lub złamania kręgów i do nieprzyjemnych konsekwencji. Dodatkowo, powtarzający się przez lata ucisk na odcinek szyjny może doprowadzić do zwyrodnień kręgów lub dysków międzykręgowych w starszym wieku oraz schorzeń tchawicy i krtani. Oczywiście, pies może nosić obrożę przez cały czas, najlepiej z przymocowanym do niej identyfikatorem i naszym numerem telefonu, ale polecam minimalne używanie obroży ze smyczą”.

Zatem, czy jest jakiś rodzaj szelek, który nie jest polecany dla rosnących psów i szczeniaków? „Ważne, aby szelki były rozmiarem dopasowane do naszego pupila. Jeśli jest to piesek małej rasy ważne jest, aby pasy nie były zbyt grube, sztywne lub szorstkie, a klamry zbyt duże. Może to ograniczyć swobodę ruchu lub nawet utrudniać poruszanie się, podobnie jak np. chodzenie z ciężkim plecakiem. W przypadku rosnących dużych piesków warto zastosować większe szelki, aby nie wpijały się w skórę i nie powodowały podrażnień. Pamiętajmy, aby stopniowo zwiększać rozmiar w miarę wzrostu naszego psiaka. Może okazać się, że będziemy musieli zmienić szelki na większy rozmiar, a mniejsze zachować na przyszłość, kiedy pomyślimy o powiększeniu psiej rodziny – odpowiada Pan Michał Dubiel.

Fot. M. Czekała

Wybór na sklepowych półkach jest olbrzymi. Różne szerokości, zapięcia, kroje… Czym kierować się przy wyborze szelek według lekarza weterynarii? „Przede wszystkim – wygodą dla psa. Szelki muszą być dopasowane do wielkości i wagi naszego pupila. Ważne, aby pasy nie były zbyt wąskie, najlepiej, jeśli są dodatkowo wyłożone miękką warstwą zapewniającą komfort i bezpieczeństwo dla skóry. Im większa powierzchnia podparcia pod klatką piersiową, tym mniejsze ryzyko otarć i podrażnień. Zwróćmy również uwagę na klamry – czy nie mają ostrych krawędzi, czy trzymają stabilnie i nie powodują ryzyka przyszczypnięcia skóry. Upewnijmy się, czy po założeniu szelki nie ograniczają ruchu i nie uciskają, zwłaszcza pod pachami, gdzie skóra jest delikatniejsza i często dochodzi do podrażnień. Zwróćmy również uwagę na naszą wygodę – czyli jak łatwo się je zakłada i zdejmuje. W przypadku większości jest to bardzo proste, ale niejednokrotnie przyprowadzano do mnie pacjentów z głową przełożoną przez otwór na prawą nogę bądź szelkami założonymi całkowicie tył na przód. ? Mnie samemu zajęło dobrą chwilę zrozumienie, jak powinny być założone”.

Kluczem w wyborze szelek wydaje się być dobre dopasowanie ich do naszego czworonoga. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Kilku rad udzieliła mi również pani Beata Milewska z serwisu biegamyzpsem.pl: „Nawet jeśli nasz pies nie ciągnie specjalnie na spacerze, to na pewno każdemu zdarza się, że pod wpływem impulsu (inny pies, piłka, znajomy) ma to miejsce. Wyobraźmy sobie, że w takiej sytuacji ktoś naciska na naszą klatkę piersiową. To chyba nie jest wygodne, prawda? Z szelkami dla psa jest tak samo. Najlepsze są takie, które nie powodują ucisku na klatkę piersiową psa. W części piersiowej, pod szyją psa, szelki powinny przypominać uprząż dla konia (tzw. chomąto). Dzięki temu pies ma swobodną klatkę piersiową, ramiona nie są skrępowane i wygodniej mu się biegnie. Nie zapominajmy, że ciało psa się zmienia: może się umięśnić, schudnąć, urosnąć – idealnie, jeśli takie szelki mają regulację, a miejsca, gdzie znajdują się klamry, zabezpieczone są dodatkowym materiałem, żeby nie ocierały psa”.

Typy szelek

Nie każdy rodzaj szelek dobrze sprawdzi się w różnych aktywnościach. Sportowe szelki typu sled nie sprawdzą się na miejskim spacerze, tak jak zwyczajne szelki spacerowe nie sprawdzą się przy weight pullingu. Każdy pies ma nieco inne preferencje i trudno znaleźć jeden model uniwersalny i idealny dla wszystkich czworonogów. Warto poznać najpopularniejsze typy i kroje szelek, by wiedzieć, jak mądrze wybrać te odpowiednie dla swojego pupila.

Szelki spacerowe

Szelki spacerowe to jeden z najpopularniejszych typów szelek. Są łatwo dostępne zarówno w Internecie, jak i w stacjonarnych sklepach zoologicznych. Sprawdzą się dobrze na codziennych spacerach. Najczęściej w sklepach znajdziemy tzw. typ step-in. Charakteryzuje się paskiem przechodzącym pomiędzy przednimi łapami czworonoga oraz zapięciem na łopatkach. Wariacji tego modelu jest sporo. Często plastikowa klamra w tym modelu jest dodatkowo zabezpieczona zapięciem na smycz, która zapobiega zsuwaniu się szelek w razie odpięcia. Niestety w przypadku tych szelek nawet lekki luz powoduje, że psy łatwo się z nich wyswobadzają. Na wzmiankę zasługują również tutaj szelki Easy Walk, które zapobiegają ciągnięciu na smyczy. W tym modelu zapięcie znajduje się z przodu na klatce piersiowej. Jeżeli pies pociągnie do przodu, jego tułów jest lekko obracany w kierunku osoby trzymającej smycz.

Fot. Artem Beliaikin
Guard

Charakteryzują się dwoma obwodami przebiegającymi wokół szyi oraz wokół klatki piersiowej. Są szalenie popularne i zazwyczaj bardzo wygodne dla psiaków. W tym modelu naprężenia mniej obciążają kręgosłup, ruch nie jest skrępowany. Są odpowiednie zarówno dla psów dużych, jak i mniejszych. Do tego typu możemy również zaliczyć popularne i nieco bardziej zabudowane niż zwykłe taśmowe szelki: Hurtta Active, Ruffwear Front Range czy Truelove Front Range. Bardzo wygodne dla psów, z szerokim zakresem regulacji, odporne na zabrudzenia i idealne do większości psich aktywności. Warto wspomnieć, że szelki tego typu zaczynają również powstawać w firmach hand made. Ten rodzaj ze względu na mniejsze obciążanie kręgosłupa można wykorzystywać podczas dłuższych wycieczek, codziennych spacerów oraz sportów.

Norweskie

Szelki norweskie są popularnym typem szelek. Często możemy zobaczyć je w akcji np. na zawodach flyballowych lub w pracy psich ratowników. Charakteryzuje je taśma przechodząca tuż za przednimi łapami i na klatce piersiowej. Nie zalecane jest ciągnięcie w tym rodzaju szelek. Na grzbiecie zazwyczaj jest rączka, pomocna, jeżeli chcemy przytrzymać psa. Dobrze sprawdzą się dla psów nieco większych i silniejszych. Ich zakładanie zazwyczaj jest bardzo proste, a klamra zapinana jest na boku psa. Oprócz licznych firm hand made szyjących taki rodzaj szelek, najpopularniejsze szelki tego rodzaju to zdecydowanie Julius K9 czy Tre Ponti.

Sled

To szelki, które sprawdzą się wyłącznie w treningu. Paski szelek przechodzą przez całe ciało psa. Są zaprojektowane tak, aby ciągnięty ciężar równomiernie się rozkładał. Dobrze sprawdzą się podczas takich aktywności jak: dogtrekking, canicross, bikejoring, psie zaprzęgi itd. Bardzo popularne szelki do tych sportów znajdziemy w specjalistycznych firmach, np.: Non-stop dogwear, Sali.pl Przy wyborze szelek powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodą czworonoga. Pamiętajmy o dokładnych pomiarach i dobrym dopasowaniu szelek do psa. Dobre szelki powinny wytrzymać kryzysowe sytuacje, które mogą zdarzyć się na ulicy. Zapięcie ma wytrzymać nagłe pociągnięcie. Taśmy powinny być solidne, ale też na tyle delikatne, aby nie podrażnić skóry psa. Tylko to może zagwarantować swobodę ruchu, brak obtarć i co najważniejsze – radość ze wspólnie spędzonego czasu.

Reklama



Podobne artykuły