Wieści

PROPSujemy razem z marką Brit! Poradnik Rewelacyjnego Opiekuna Psa jest wciąż dostępny do pobrania.

Ściągnij i pomóż potrzebującym psom! Zapraszamy do przeczytania krótkiego wywiadu z jednym z autorów, lekarzem weterynarii Pawłem Kucharskim.

Akcja marki Brit, której jesteśmy partnerami, pnie się w górę! W dalszym ciągu pod adresem https://www.props-brit.pl/ macie możliwość pobrania wyjątkowego Poradnika Rewelacyjnego Opiekuna Psa. Cały dochód zostanie przeznaczony na wsparcie zwierząt z wybranych stowarzyszeń, fundacji i schronisk. Poradnik jest dostępny w kwocie od 10zł, ale zachęcamy Was do przekazania hojniejszych cegiełek – górny limit nie został ustalony!

PROPS to treściwa pozycja, w której znajdziecie cenne wskazówki związane z odpowiedzialnym przeprowadzeniem procesu adopcji, pielęgnacją oraz wychowaniem psa. Jednym z autorów poradnika jest lekarz weterynarii, Paweł Kucharski, ekspert ds. żywienia marki Brit.

Oczywiście na temat poszczególnych działów dziedziny weterynaryjnej można napisać obszerne dzieła. Gdybyś jednak miał wskazać kilka najważniejszych kwestii, o których powinno się pamiętać na początku?

Po pierwsze należy pamiętać o tym, że pies nie jest zabawką, którą w momencie ewentualnego „zepsucia” można spisać na straty. Decydując się na psa, bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za życie nowego członka rodziny. Musimy być zawsze przygotowani na ewentualne pojawienie się choroby, ale jednocześnie działać prewencyjnie. Przede wszystkim nie zapominajmy szczepieniach i odrobaczeniu. To takie dwie podstawowe sprawy, które zapewnią nam działanie profilaktyczne. Następną, niezmiernie ważną kwestią jest odpowiednie żywienie, o którym wspominam również na łamach Poradnika. Dobierajmy pokarm do psa i jego preferencji. Jeżeli od szczenięcia będzie otrzymywał pełnoporcjową karmę we wskazanej ilości, zapewnimy mu harmonijny wzrost, a tym samym prawidłowy start w życie. Serwowanie pożywienia o niskiej wartości biologicznej lub niepełnowartościowym składzie może odbić się na zdrowiu już we wczesnych latach dorosłości. Nie zaniedbujmy tematu właściwego żywienia. Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka.

Skoro jesteśmy w dziedzinie żywienia, jaką karmę zaproponowałbyś 10-letniemu owczarkowi szkockiemu?

Do żywienia podchodzimy zawsze w sposób osobniczy, gdyż wiele czynników wpływa na odpowiedni dobór karmy. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie kwestię wieku, można zaproponować pokarm typu Senior. Warto jednak spojrzeć na to zagadnienie nieco szerzej i znaleźć odpowiedzi na więcej istotnych pytań: jaka jest aktywność fizyczna tego psa, w jakiej jest kondycji, czy ma zdiagnozowaną alergię na pokarm (jeśli tak, to na jakie białko), czy ma jeszcze jakieś specjalne potrzeby żywieniowe itd. Podejście osobnicze oznacza, że każdy pies ma inne wymagania żywieniowe. Nawet jeżeli mówimy o zwierzętach, które są w tym samym wieku i przynależą do jednej rasy.

A czy są jakieś kwestie, o których najczęściej zapominają świeżo upieczeni opiekunowie psów?

Najczęściej zapominają o tym, że żołądek ma swoją określoną pojemność ?. Niespecjalnie myślą również o tym, że przysmaki też są źródłem kalorii, białka i innych wartości odżywczych. Złota zasada brzmi: „co za dużo, to niezdrowo”. Czasami z głowy potrafi umknąć nawet taki fakt, że pies w szczenięcym wieku wymaga szczepień i wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii. Dobrze jest wiedzieć, że zwierzę rośnie prawidłowo i jest dobrze odżywione. Myślę, że coraz rzadziej ludzie zapominają o tym, jakie codzienne obowiązki niesie ze sobą pies, ile kosztuje itd. Niemniej nadal się to zdarza, więc Poradniki, takie jak PROPS są nadal potrzebne.

Więcej interesujących wypowiedzi na temat żywienia i dbałości o zdrowie zwierzęcia przeczytacie w naszym Poradniku. Jeśli ciekawi Was, jakie dodatkowe informacje można znaleźć w blisko 50 stronicowym PROPSie, zachęcamy Was do jego pobrania i wspólnej pomocy na rzecz zwierząt!

Wejdź na www.props-brit.pl i pobierz poradnik!

Reklama
Podobne artykuły