ŻywienieZdrowie

Olej z łososia w diecie psa

Olej z łososia jest coraz chętniej dołączanym dodatkiem do psiej diety. Świadomość dotycząca pozytywnego działania kwasów omega-3 na organizm psa stale rośnie, co bardzo cieszy. Na rynku pojawia się również coraz więcej produktów bogatych w kwasy omega-3 pochodzących z ryb.

Fot. K. Muscat

Niestety, karmy komercyjne często zawierają zbyt małą dawkę kwasów omega-3 lub ich źródłem są oleje roślinne, dlatego dobrze jest zadbać o dodatkową podaż kwasów omega-3 w diecie psa. Są to niezbędne, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, spośród których wyróżniamy kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Gdzie ich szukać?

Warto wiedzieć, że szczególnie bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, a zwłaszcza kwasów EPA i DHA jest tłuszcz pochodzący z ryb i zwierząt morskich. Kwasy omega-3 (a także omega-6) znajdziemy również w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak tłuszcze zwierzęce, tłuste mięso, żółtko jaja i właśnie w oleju z łososia bądź kryla. W diecie psa źródłem tych kwasów powinny być tłuszcze zwierzęce. Zacznijmy jednak od tego, dlaczego właściwie powinniśmy włączyć do diety naszego psa kwasy omega-3.

Jak to wpływa na organizm?

Odpowiednia podaż kwasów omega-3 wpływa pozytywnie na organizm psa – zarówno chorego, jak i zdrowego. Kwasy DHA i EPA są wsparciem w profilaktyce lub łagodzeniu już istniejących zmian chorobowych, w szczególności tych o podłożu zapalnym. Warto wiedzieć, że preparaty je zawierające są powszechnie stosowane w medycynie weterynaryjnej, zarówno u psów, jak i kotów.

Działanie kwasów tłuszczowych omega-3 wspiera organizm psa m.in. poprzez:

  • działanie przeciwzakrzepowe, wynikające z przedłużenia czasu krwawienia poprzez zmniejszanie podatności płytek krwi na zlepianie się,
  • działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, polegające na hamowaniu nadmiernej odpowiedzi immunologicznej,
  • wspieraniu pracy serca,
  • pozytywnym oddziaływaniu na skórę i sierść,
  • działaniu leczniczym w przypadku schorzeń skórnych,
  • działaniu przeciwnowotworowym,
  • ochronie układu immunologicznego,
  • wspieraniu prawidłowego działania funkcji błon komórek nerwowych kory mózgu.

Kwasy EPA i DHA wykazują również działanie przeciwzapalne. Regularna suplementacja kwasów omega-3 (przy prawidłowej podaży kwasów omega-6) skutkuje ich wbudowywaniem w struktury cementu międzykomórkowego, a także sprzyja regeneracji uszkodzonej bariery naskórkowej.

Ile omega-3?

Niestety, mamy ich w diecie zdecydowanie za mało – i w tej ludzkiej, i w tej psiej. Jest to istotne, ponieważ znaczenie ma nie tylko ilość kwasów omega-3, ale też ich proporcja w stosunku do kwasów omega-6, których w diecie jest zbyt dużo. Optymalnie byłoby, gdyby proporcje omega-6 do omega-3 wynosiły od 1:1 do 3:1, jednakże bez dodatkowej suplementacji kwasów omega-3 otrzymanie takiego stosunku będzie nieosiągalne. Zachwianie tych proporcji ma negatywny wpływ na stan zdrowia całego organizmu, stąd konieczność włączenia dodatkowego preparatu.

Jako ciekawostkę dodam, że tłuszcz zwierząt dzikich lub hodowanych w warunkach zbliżonych do naturalnych ma większą zawartość kwasów omega-3 w stosunku do omega-6 w porównaniu do tłuszczu zwierząt hodowanych przemysłowo. Również dziko żyjące ryby cechują się wyższą zawartością kwasów omega-3 i niższą kwasów omega-6 niż ryby hodowlane.

Warto wspomnieć, że jako suplement diety coraz częściej, obok znanego i popularnego oleju z ryb łososiowatych, wykorzystywany jest olej z kryla. Bardzo powszechny wśród ludzi i zwierząt, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jest niedobór witaminy D3, której bogate źródło stanowi tran. Należy pamiętać, że niedobór witaminy D3 w organizmie może wpłynąć na obniżenie odporności. Regularne stosowanie tranu lub innych rybich olejów zawierających witaminę D3 (np. oleju z dzikiego łososia) pomoże utrzymać jej prawidłowy poziom, ale nie należy przekraczać zalecanych przez producenta dawek oraz zawsze należy uwzględniać w porcji pokarmowej również witaminy pochodzące z innych źródeł.

Można założyć, że zdrowy pies powinien otrzymywać 20–30 mg/EPA/kg m.c./dzień.

Oleje roślinne? Nie…

Pies nie jest w stanie w sposób wystarczający przetworzyć olejów roślinnych dla pozyskania kwasów omega-3. Proces ten nazywany jest desaturacją i jest jednym z podstawowych procesów w biosyntezie łańcucha kwasów tłuszczowych. Dodatkowo proces tworzenia się wolnych rodników dotyczy w szczególności tłuszczów zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6, które bardzo łatwo ulegają utlenianiu. Najwięcej kwasów omega-6 jest obecnych właśnie w olejach roślinnych. Właściwym postępowaniem jest więc stosowanie w psiej diecie kwasów omega-3 pochodzenia zwierzęcego, np. z oleju z łososia.

Na zawartość EPA i DHA wpływa gatunek ryb, ich stan fizjologiczny, a także pora roku oraz rodzaj akwenu.

Jak wybrać dobry olej?

Musimy dokładnie zapoznać się ze składem: przede wszystkim z zawartością EPA i DHA oraz źródłem ich pochodzenia (nie może być roślinne), a także z tym, czy została wykonana analiza na zawartość metali ciężkich. Niestety, skażenie środowiska jest coraz większe i nie możemy tego bagatelizować. Tylko produkty przebadane pod tym kątem mogą być bezpiecznie wprowadzone do diety naszych zwierząt.

Należy wybierać produkty, które mają oznaczoną zawartość witamin A i D, aby nie doprowadzić do ich nadmiaru w diecie. Witaminy A i D mogą kumulować się w organizmie, co przy zbyt dużej podaży może doprowadzić do przedawkowania.

Butelka, w której znajduje się olej, powinna być wykonana z nieprzezroczystego materiału (np. z ciemnego szkła), aby ograniczyć utlenianie.

Jak przechowywać olej?

Po otwarciu butelkę należy przechowywać w lodówce, zgodnie z informacją udzieloną przez producenta co do trwałości produktu. Jest to zazwyczaj ok. 3 miesięcy. Jeżeli wiemy, że nie zużyjemy tak szybko produktu, to od razu po otwarciu możemy go przelać do pojemnika i zamrozić. Olej nie zamarznie całkowicie, ponieważ jest to tłuszcz – będzie miał konsystencję galaretki, którą wygodnie można nałożyć. Inną metodą jest mrożenie w strzykawkach porcji dziennych oleju. Ułatwia to dawkowanie – szczególnie przy małych psach.

Podsumowanie

Olej z łososia i ryb łososiowatych jest wartościowym dodatkiem w psiej diecie. Musi być dobrej jakości i wszystko w jego przypadku ma znaczenie – nawet to, z czego wykonana jest butelka. Olej rybi czasem nie może być podawany, np. jeżeli pies cierpi z powodu alergii lub nietolerancji wyżej wymienionych ryb. Możemy wtedy skorzystać z oleju z kryla, który również jest bogaty w kwasy omega-3.

Reklama




Agnieszka Cholewiak-Góralczyk
Prowadzi Fundację Surowe Kotki i Psy zajmującą się popularyzacją zdrowego żywienia psów i kotów, w szczególności surowymi modelami żywienia tj. dietą BARF i whole prey. Zajmuje się układaniem planów żywieniowych dla zwierząt zarówno chorych jak i zdrowych. Pracuje, jako konsultant dietetyczny w lecznicy w Warszawie. Publikuje swoje artykuły w magazynach zarówno branżowych jak i tych dla opiekunów zwierząt. Jest autorką książki „Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka”. Ukończyła Kurs Dyplomowy COAPE, który nadaje kwalifikacje behawiorysty zwierzęcego. Prowadzi grupę na portalu Facebook: Surowe Kotki i Psy – o prawidłowym żywieniu i opiece nad zwierzętami.

Podobne artykuły