AkcesoriaWieści

Jakie woreczki na psie odchody wybrać?

Oprócz zanieczyszczania środowiska, psie kupy są realnym zagrożeniem dla zdrowia innych zwierząt i ludzi. Ale czy wiemy, czym kierować się wybierając woreczki do zbierania psich odchodów?

Fot.. Freepik

Sprzątanie to obowiązek

Dla tych jeszcze sceptycznie nastawionych do sprzątania przypominamy, że jest to obowiązek każdego psiego opiekuna. Za zaniedbanie i pozostawienie psich odchodów na trawniku możemy zapłacić karę w wysokości do 500 zł. Oprócz tego, że sprzątając po swoim psie dbamy o inne zwierzaki i ludzi, regularne sprzątanie zmusi nas także do przyjrzenia się odchodom bardziej. Nie każdy wie, że takie szybkie i powierzchowne przyjrzenie się odchodom może wiele powiedzieć o stanie zdrowia czworonoga! Niestety sprzątając po psach przyczyniamy się do innego problemu, jakim jest gromadzenie plastiku, który będzie rozkładał się przez setki lat. Czy jest na to rozwiązanie?

Fot. Freepik

To tylko plastik?

Najpopularniejszym i najczęściej kupowanym rodzajem woreczków niestety są te wykonane z plastiku. Są tanie, lekkie, trwałe, a kolorowe wzorki przyciągają wzrok kupujących. Jednak plastikowe torebki nie są rozkładalne, co może prowadzić do zanieczyszczenia środowiska, skażenia gleby i wód. Chociaż wydawać by się mogło, że jeden worek nie zmienia kompletnie nic, wystarczy poznać skalę. W Europie jest 89 mln psów. Biorąc pod uwagę, że po każdym z nich właściciele sprzątają 2 do 3 razy dziennie, ilość tworzonego plastiku jest przytłaczająca. Alternatywą przyjemniejszą środowisku są woreczki kompostowane.

Fot. ᴛᴀᴋᴇ ᴀ ᴘᴀᴡ ᴛᴇᴀᴍ

Czy biodegradowalne woreczki to, to samo co woreczki kompostowalne?

Powszechnie panującym mitem jest to, że woreczki biodegradowalne rozkładają się szybko i są przyjazne dla środowiska. Niestety to nie do końca prawda. Ich czas rozkładu nie jest do końca poznany. Często rozkładają się w porównywalnym czasie do popularnych foliówek.

Faktem natomiast jest, że woreczki kompostowalne to najlepszy z możliwych wyborów. Są wykonane z naturalnych surowców, dlatego też łatwo rozkładają się w naturze. Nadające się do kompostowania woreczki w odpowiednich warunkach podlegają rozkładowi w czasie krótszym niż 6 miesięcy! Dzięki nim znika także problem mikroplastiku.

Worki z rolki od Eco Practic

Polską firmą zajmującą się produkowaniem worków kompostowalnych jest Eco Practic. Ich produkt skierowany dla psiarzy, podbił serca ambasadorów i zdobył prestiżową nagrodę plebiscytu Top For Dog! Co wyróżnia ich produkty? Oto co sam producent pisze o prawdziwie ekologicznych woreczkach:

Woreczków na psie odchody, do użytku w domu, lub samochodzie jest na rynku jest dużo. Niestety niemal wszystkie są to worki degradowalne lub biodegradowalne. Torby ulegające degradacji są powszechnie mylone z torbami biodegradowalnymi. Torba ulegająca degradacji to plastikowa torba na bazie ropy naftowej, której rozpad może zająć do 1000 lat. Worki biodegradowalne to w zasadzie worki degradowalne z dodatkiem EPI w celu przyspieszenia procesu rozkładu. Nie jest jasne, jak długo rozkładają się biodegradowalne torby z tym dodatkiem.

  • Nasze worki z rolki są w 100% biodegradowalne i kompostowalne – co oznacza, że ​​mogą bezpiecznie przeniknąć z powrotem do Ziemi w ciągu 180 dni po kompostowaniu.
  • Nasze torby wykonane są w 100% z roślin – 40% skrobi kukurydzianej, 50% PBAT (biodegradowalny losowy kopolimer) oraz 9,99% jadalnej gliceryny roślinnej.
  • Wszystkie z nich są całkowicie kompostowalne i biodegradowalne oraz przygotowane do certyfikacji zgodnie z normami kompostowania EN 13432.

Reklama
Podobne artykuły