Jaki pies najlepiej odnajdzie się we flyballu?
Jak z kanapowca zrobić sportowca, czyli co możemy zrobić, aby obudzić w psie potencjał formuły jeden?
Nie każdy pies przychodząc na swój pierwszy, drugi czy piąty trening, da się poznać jako chętny do zabawy, zmotywowany czy z mocnymi popędami. Czasami pies zaczyna się dobrze bawić dopiero po pewnym czasie, kiedy otworzy się na swojego człowieka i odkryje satysfakcję z nowej aktywności. Podobnie jest z przewodnikami psów. To zazwyczaj ludziom więcej czasu zajmuje przełamanie się i zaangażowanie w trening – a wsparcie i entuzjazm przewodnika zawsze przyspiesza psa!
Flyball to sport drużynowy, dzięki któremu zarówno pies, jak i jego opiekun, nabierają nowych kompetencji oraz uczą się rozumieć siebie nawzajem. Stopniowo przyswajana wiedza oraz regularne treningi pomagają w wytworzeniu głębokiej więzi pomiędzy człowiekiem i jego zwierzęciem. Uczą pracy w grupie, wytrwałości, pokory, trzymania nerwów na wodzy oraz wzmacniają refleks i mnóstwo innych cech. To naprawdę niesamowite przeżycie, a przemiany na flyballu bywają zaskakujące. Warto spróbować, nawet jeśli pozornie pies nie sprawia wrażenia szybkiego sportowca, a samemu również nie jest się typem biegacza. Nic nie szkodzi!
Każdy jest mile widziany!
We flyballu mogą startować psy każdej rasy oraz wszelkie mixy i kundelki, które lubią ruch, bieganie, rywalizację, zabawę oraz spędzanie czasu ze swoim przewodnikiem. Najlepiej sprawdzają się psy o lekkiej budowie i sportowej sylwetce, jednak nie jest to bezwzględny wymóg. Istotne za to jest, aby pies przychodzący na trening nie borykał się z nadwagą, która mogłaby doprowadzić do ewentualnych kontuzji.
Flyball to sport bardzo wymagający fizycznie, dlatego najważniejsze jest, aby pies był zdrowy – bez problemów z sercem, układem oddechowym czy układem ruchu.
Na torach dominują psy małe oraz średniej wielkości – łatwiej jest im wykonać obrót na boksie. Wbrew stereotypowi, nie jest to sport wyłącznie dla szybkich whippetów czy bystrych border collie. W drużynie flyballowej potrzebujemy nie tylko “wyścigówek”, ale również tzw. “height dogów”. Height dog jest to najniższy pies w wystawionym składzie, do którego dostosowana jest wysokość przeszkód pokonywanych przez wszystkie psy w danej drużynie.
W naszym najszybszym składzie – Fractal International Affair – który wybiegał tytuł mistrza Europy, najważniejszym strategicznie psem była Lola, kundelek z gdyńskiego schroniska!
Motywacja to podstawa
Szybki pies to nie tylko pies sprawny, nie tylko pies w sportowej kondycji, ale przede wszystkim pies zmotywowany. Duża prędkość psa jest powodowana celem, nagrodą czekającą na końcu i perspektywą uzyskania satysfakcji. Każdy pies, niezależnie od rasy, budowy i predyspozycji, może być szybki w granicach swoich możliwości fizycznych. Aby móc wydobyć z ciała tę prędkość, potrzebuje on odpowiedniego treningu – zarówno mięśni, jak i psychiki. Nie wystarczy mieć psa „szybkiej” rasy, żeby szybko biegał na torze – podstawą jest trening, wzmacnianie relacji z handlerem, umiejętne nagradzanie i stawianie psu wyzwań, których pokonanie będzie ekscytujące.
Jeżeli mamy prawidłowo zbudowaną relację z psem i obdarzymy się nawzajem zaufaniem i zrozumieniem, wspólna zabawa po złapaniu przez psa zabawki będzie dla niego nagrodą, której będzie za każdym razem mocno wyczekiwał. Im więcej pozytywnych doświadczeń pies będzie czerpał ze wspólnej zabawy, tym za każdym razem będzie dawał z siebie więcej. Dzięki temu można w treningu uzyskać psa biegnącego już nie tylko dla nagrody, ale i dla własnej przyjemności, przez to dającego z siebie wszystko i osiągającego maksymalną prędkość!
Łup, polowanie i łańcuch łowiecki
Większość psich sportów bazuje w treningu na nagradzaniu zabawą bądź zabawką i właśnie „łupowe psy” są preferowane przez zawodników. Wysoki popęd łupu przejawiany przez psa ułatwia trening dynamicznych elementów sportu. Nie ma większej nagrody dla psów niż udane „polowanie” i zamknięcie łańcucha łowieckiego.
Łańcuch łowiecki to zbiór zachowań związanych z polowaniem, które pierwotnie służyły drapieżnikom do pozyskiwania pokarmu. Składają się na niego zachowania takie jak np. wypatrywanie, pogoń, chwytanie, zabijanie i rozszarpywanie zdobyczy, a także noszenie jej w pysku. W zależności od psa, niektóre zachowania mogą być nasilone, a inne mniej intensywne bądź niewystępujące wcale.
Realizacja łańcucha łowieckiego jest naturalną potrzebą psa. Wiele jego elementów zostało zaadaptowanych przez człowieka do sportu i pracy (np. aport, stójka, zabawa w przeciąganie, tropienie, pasienie). “Polowanie” zakończone sukcesem jest dla psa największą możliwą nagrodą, ponieważ wiąże się z zaspokojeniem potrzeb.
Szybki będzie pies dobrze zbudowany, ale też dobrze zmotywowany, dobrze znający zadanie, które ma wykonać, a przez to pewny siebie. Pewność siebie na torze psy zyskują wraz z doświadczeniem, wielokrotnym powtarzaniem ćwiczeń i przebiegów.
Głośne i pełne aprobaty chwalenie psa w odpowiednim momencie jest gwarancją zwiększenia jego pewności siebie podczas wykonywania ćwiczeń oraz działa motywująco na przekraczanie kolejnych granic.
Codzienność psich sportowców
Wkładając dużo czasu i energii w dobre wyszkolenie psa, nie zapominamy również o stylu jego życia na co dzień. Ważne jest dostosowanie żywienia do zwiększonych wydatków energetycznych, wyższego zapotrzebowania na białko i inne składniki pokarmowe. Psy w naszej drużynie są na diecie BARF, jest to model żywienia oparty o surowe produkty (mięso, mięsne kości, podroby, warzywa, owoce, suplementy). Dietę suplementujemy preparatami przeznaczonymi dla psów na diecie surowej.
W treningu, zależnie od etapu planu treningowego na jakim akurat jest dany pies, podajemy również dodatkowe suplementy, dedykowane psom sportowym. Uważamy, że wsparcie organizmu dodatkową suplementacją jest koniecznym elementem dbania o zdrowie psa sportowego – na równi z rozgrzewkami i zgrzewkami na treningach, badaniami okresowymi, wypoczynkiem i fizjoterapią.
Wszystko, co robimy z psem poza treningiem, ma tak naprawdę na późniejszym etapie największy wpływ na osiągane wyniki.
Porównując to z ludzkimi sportowcami: biegacz, który biega dwa razy w tygodniu, a resztę czasu spędza przed telewizorem pijąc napoje i jedząc niezdrowe przekąski, nie osiągnie oszałamiających wyników. Podobnie biegacz jedzący wyłącznie ryżowe wafle z sałatką, forsujący się treningami, zapominający o rozgrzewce. Na dbanie o psiego sportowca i na jego szybkość składa się ogromna liczba zmiennych.
Trening flyballowy realnie wpływa na codzienność naszych psów i ich handlerów. Większość naszych psów korzysta z rozbudowanych usług fizjoterapii – są to indywidualne plany treningowe, sesje bieżni wodnej i suchej, masaże, manipulacje powięziowe, a w razie potrzeby wszelkiego rodzaju zabiegi typu lasery, pola magnetyczne itd. Wszelkie ćwiczenia psiego fitnessu, rozciąganie oraz masaże bardzo korzystnie wpływają na ogólną sprawność i kondycję (a przez to również na szybkość) każdego psa. Warto zainteresować się psim fitnessem i fizjoterapią, można na tym wyłącznie skorzystać w kontekście zdrowia i sprawności naszych psów.
Spędzając aktywnie czas ze swoim psem zapewniamy mu odpowiednią dawkę ruchu w dni, w których nie ma treningu. Wspólne spacery do lasu, zabawa frisbee, bieganie i pływanie są świetną zabawą, jednocześnie utrzymując naszego pupila w dobrej formie niezależnie od pory roku. Dbać o dobrą kondycję naszego psa można również w domowym zaciszu. Kręcenie kółeczek, wchodzenie na przedmioty, przeciąganie się zabawką – to tylko kilka przykładów ćwiczeń, które możemy wykonywać bez wychodzenia na zewnątrz. Podczas takich aktywności będziemy wzmacniać więź z naszym zwierzakiem oraz jego mięśnie i świadomość ciała, która (zwłaszcza w wymagających fizycznie sportach, takich jak flyball) jest ogromnie ważna.
Wróćmy do pytania: “co zrobić, by obudzić w psie potencjał?”!
Przede wszystkim uwierzyć, że pies już go ma! Dużo się z nim bawić, spędzać czas aktywnie, dbać o jego zdrowie i dobrą formę. Stawiać sobie cele i realizować je, odnosić zarówno sukcesy, jak i porażki, które również okazują się cenną lekcją. I z uśmiechem przyjść na trening flyball do klubu w swojej okolicy! 🙂 Flyball jest prężnie rozwijającą się dyscypliną psich sportów w Polsce. Listę klubów flyballowych znajdziecie na www. flyballpolska.org/kluby-zsf. Nabory do drużyny najczęściej odbywają się wiosną i latem. Wiele bardzo znanych w Polsce psów flyballowych oraz doświadczonych obecnie handlerów zaczynało swoją przygodę od przyjścia na trening “przypadkiem” czy “z ciekawości”.
Czy Twój pies wie, że ma cztery łapy?
Proste ćwiczenie które każdy może wykonać sam w domu. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani sprzętu. Jest łatwe do wykonania a daje świetne efekty.
Czego potrzebujemy:
• miska lub karton – na początku dość duże, aby pies swobodnie mógł wejść do środka,
• ulubione smakołyki,
• pies.
Nakieruj psa, aby wszedł do miski lub kartonu. Nagradzaj dopiero wtedy, gdy wszystkie łapy znajdą się wewnątrz! Wraz ze zdobywanym doświadczeniem,