Frisbee

Jak wygląda trening flyballowy?

Marzysz o rozpoczęciu przygody z flyballem? Dziś opowiemy Wam o tym, jak wygląda kurs w drużynie Fractal Flyball Team, a także na co warto zwrócić uwagę dla bezpieczeństwa naszych psów.

Fot. J. Przepióra

Na początek jednak krótko o tym, czym w ogóle jest flyball. W skrócie są to wyścigi psich sztafet: na dwóch równoległych torach rywalizują z sobą dwie psie drużyny, składające się z czterech psów. Każdy z psów musi pokonać cztery hopki, a na końcu toru czeka na niego boks, z którego musi zabrać piłkę i wrócić z nią przez hopki prosto do swojego handlera. Kolejne psy mijają się tuż przed linią startu.

Małymi kroczkami

Wiele osób ma nadzieję, że ich psy już po kilku treningach będą biegały cały tor. W końcu co może być w tym trudnego? A jednak! Dopiero po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń dostrzega się, jak ważne są małe kroczki i mozolne ćwiczenie poszczególnych elementów toru, aby to wszystko dobrze „spięło się” na końcu. Dlatego najistotniejsze jest trafienie na zaawansowanych trenerów i handlerów, którzy wiedzą, jak ważne jest wypracowanie podstaw – to dzięki nim pies staje się mistrzem i trenuje bezpiecznie! W końcu wszystkim zależy, by przeszkolone psy zostały w drużynie przez lata, w perfekcyjnej formie. Ich zdrowie powinno być zawsze priorytetem, a najważniejsze dla zdrowia jest wypracowanie odpowiedniej techniki biegu oraz skoków na boks.

Ćwiczenia zawsze dobierane są indywidualnie do poziomu zaawansowania i możliwości fizycznych każdego psa. Na pierwszym treningu trenerzy poznają psa, sprawdzają, jaką ma motywację na zabawki, na ile można sobie pozwolić na treningu. Testują w jakiej formie fizycznej jest pies oraz czy nie ma problemu z dotykiem obcych ludzi – co jest bardzo istotne na treningach, zwłaszcza tych początkowych.

Fot. ALICJA MATEJUK

Jednak nawet jeżeli pies nie czuje się pewnie w takich sytuacjach, nie jest to żadnym przeciwwskazaniem do rozpoczęcia kursu – cierpliwością i odpowiednią pracą można pokonać takie przeszkody. Drużyna Flyball jest sportem drużynowym, w którym handler nie zajmuje się tylko i wyłącznie swoim psem. Na treningu wszyscy jesteśmy zaangażowani w biegi, także innych psów. Dlatego od pierwszych treningów ważne jest, by w domu zacząć pracę nad klatkowaniem i umiejętnością spokojnego odpoczywania. Małymi krokami dążymy do tego, by nasz pies mógł zostać w klatce i odpoczywać wraz z innymi psami, czekając na swoją kolej.

Kursanci od samego początku są angażowani w biegi innych zawodników. Uczymy się, jak poprawnie trzymać puszczanego psa, jak powinien wyglądać prawidłowy bieg, jak wyłapywać błędy oraz jakie informacje są istotne dla trenerów. Podczas pomocy bardziej zaawansowanym zawodnikom zdobywamy najwięcej informacji na temat flyballu.

Recall i baby jump

Pierwszym wprowadzanym ćwiczeniem są recalle – to na nich bazuje cały flyball. Bo w tym sporcie chodzi przede wszystkim o to, żeby psiaki dobrze się bawiły i aby było to widać już od pierwszych treningów! Ćwiczenie polega na pogoni za szarpakiem i świetnie buduje naszą relację sportową z psem. Następnie bardzo powoli przechodzimy do zapoznawania z hopkami, przez które pies docelowo ma biegać. Zaczynamy od tzw. „baby jumpa”, czyli szeroko rozstawionej hopki i drobnej listewki leżącej na ziemi, aby pies oswoił się z zadaniem i później dawał z siebie wszystko, a nie biegał zachowawczo. Analogicznie wprowadzane są kolejne elementy toru – zwężanie hopki, dostawianie kolejnych hopek, dopracowanie techniki biegów.

Pracujemy nad danym elementem do momentu, aż pies zacznie wykonywać go perfekcyjnie przy dużej prędkości. Dopiero wtedy przechodzimy do kolejnych ćwiczeń. Jednym z ostatnich elementów są ćwiczenia na płytach, które przygotowują do skoków na prawdziwy boks. I znów najważniejsza jest technika! Pokazujemy psom, czego od nich oczekujemy, a jakie zachowania nie są nagradzane. Z pozoru tor wydaje się być prostą konstrukcją, ale dopiero, gdy zagłębimy się w to, jak poszczególne elementy są ważne dla osiągania najlepszych wyników, zdajemy sobie sprawę, ile czasu potrzeba na przygotowanie psiego zawodnika.

Wszystkie osoby, które chciałyby spróbować swoich sił z flyballem, serdecznie zapraszamy! Jest to świetna rozrywka, zarówno dla psa, jak i jego przewodnika, która fantastycznie umacnia wspólną więź.


Organizatorzy Fractal Flyball Cup
Fot. ALICJA MATEJUK

Reklama



Fractal Flyball Team
Nasza drużyna istnieje od 2013 roku. Z powodzeniem reprezentowaliśmy Trójmiasto i Polskę zarówno na krajowych zawodach, jak i na turniejach międzynarodowych, także tych o randze Mistrzostw Europy. Nasze psy, podobnie jak i my, mają za sobą starty we Francji, Niemczech, Czechach i Belgii. W 2017 po raz pierwszy zorganizowaliśmy oficjalny turniej flyball. Od tego czasu co roku organizujemy zawody we współpracy z ZSF. W sezonie 2018 mieliśmy zaszczyt organizacji międzynarodowego turnieju Mistrzostw Europy Flyball czyli European Flyball Championships w Sopocie.

Podobne artykuły