Żywienie

Icepaw Leonies – przysmaki z krylem

Przysmaki nazwane zostały imieniem młodej, wielokrotnej mistrzyni świata w psich zaprzęgach – Leonie Tetzner. Są aromatyczną, motywującą i zdrową nagrodą, doskonałą zarówno w trakcie, jak i po treningu. O zaprzęgach, treningach i historii powstania przysmaków z krylem opowiada Leonie Tetzner.

fot. Joanna Fischer

Skąd u ciebie pasja do psich zaprzęgów?

To rodzinna tradycja. Moi rodzice jeżdżą psimi zaprzęgami od ponad 34 lat. Sama zaczęłam jeździć w wieku 3 lat – teraz mam 11.

Jak nazywają się twoje psy i jakie są?

Moje psy to europejskie psy zaprzęgowe – mix wyhodowany przez moich rodziców. W ich żyłach płynie krew różnych ras – alaskan malamute, greyhound i alaskan husky. Są nie tylko szybsze i  bardziej odporne na zimno, ale także przyjazne dzieciom i mają słaby instynkt łowiecki.

Moje psy nazywają się Leila (3 lata) i Rage (5 lat).

Rage urodził się w 2016 roku i jest nową gwiazdą w Tetzner Racing Farm. Bez względu na to, gdzie i kiedy biegnie, zawsze motywuje partnera obok siebie, aby dał z siebie jeszcze więcej. Razem z Leilą zawsze podkręcają tempo.

Leila urodziła się w 2018 roku. 2021 to był jej pierwszy sezon jako psa prowadzącego i zawsze jest bardzo szczęśliwa, gdy startuje w wyścigach – zawsze podskakuje, gdy tylko usłyszy odliczanie. Jest naprawdę bardzo szybka, wytrzymała i nie ma w niej  żadnego strachu. A do tego uwielbia być przytulana!

fot. Joanna Fischer

Wspomniałaś o Tetzner Racing Farm ? 

W naszej Tetzner Racing Farm mamy psy w każdym wieku, od szczeniąt po seniorów. Dla mojej rodziny i dla mnie psy są na pierwszym miejscu, są częścią naszej rodziny nie wyobrażamy sobie już życia bez nich. Żyje z nami 60 psów. Moi rodzice stworzyli i hodują własną linię europejskich psów zaprzęgowych. Przywiązujemy dużą wagę do zdrowego rozwoju młodych zwierząt – aby chronić stawy i ścięgna, zaczynają one lekkie treningi najwcześniej w wieku jednego roku. 

Mamy też psich seniorów, którzy spędzają z nami zmierzch swojego życia, choć niestety nie zawsze możemy zatrzymać je wszystkie. Problem polega na tym, że niektóre z nich mają tak silną potrzebę biegania i trenowania, że bez względu na swoje problemy zdrowotne, chcą biegać z całym stadem. Dlatego umieszczamy niektórych seniorów we wspaniałych rodzinach, w których mogą cieszyć się spokojną i bezpieczną „emeryturą”. Chociaż mamy wiele psów zaprzęgowych, każdy z nich jest dla nas równie ważny i cenny.

Jak wyglądają twoje treningi?

Od września trenujemy wykorzystując quady. W północnych Niemczech, gdzie mieszkamy, jest mało śniegu. Ale jak tylko pojawia się taka możliwość, to wraz z tatą trenuję na śniegu podwójnym zaprzęgiem. Najważniejszy jest czas od stycznia do marca. Każdego roku w tym okresie mieszkamy i trenujemy na Alasce – wtedy biorę udział w zawodach sportowych. To niezła wyprawa – wyjeżdżamy z kilkunastoma psami. Od maja do sierpnia nasze psy mają wakacje, bawią się i biegają na naszej farmie, gdzie mają bardzo dużo przestrzeni. Moje wakacje są krótsze, ale przez cały czas dbam o kondycję – bardzo lubię jeździć na rowerze i biegać.   

fot. Joanna Fischer

Co najbardziej lubisz, a co jest największym wyzwaniem w tym sporcie?

Kocham zimę i śnieg. Największą frajdę sprawia mi jazda po śniegu z psami. To niesamowite przeżycie, moja średnia prędkość to ok. 40 km/h, na prostej to nawet 45 km/h.  Największym wyzwaniem jest kierowanie psami za pomocą głosu, ponieważ nie mamy lejców. Porozumiewamy się z nimi w języku inuickim.

A jak lubisz spędzać wolny czas poza sportem?

Jestem fanką Formuły 1, znam wszystkie teamy i kierowców, uwielbiam oglądać wyścigi. Lubię też czytać książki o Harrym Potterze i słuchać muzyki pop. 

Co uważasz za swoje największe wyróżnienie, a co jeszcze pragniesz osiągnąć?

Moim największym sukcesem jest zdobycie pięciu tytułów Mistrza Świata Juniorów w wieku zaledwie 10 lat i chciałabym zdobyć jeszcze 5 tytułów przed ukończeniem 18 lat. 

A jaka historia kryje się za przysmakami Icepaw Leonies?

To fajne mieć swoje własne przysmaki, prawda? Ich nazwa pochodzi od mojego imienia i są w kształcie literki „L”. Tata szukał pomysłu na dodanie krylu do codziennej diety psów. Kryl jest 5000 razy bardziej wartościowy niż sama witamina E i i ma 6000 razy więcej witaminy C. Nasze psy uwielbiają te przysmaki. Wykorzystuję je na co dzień, są idealne do zmotywowania psów i wzmocnienia ich pewności siebie. To także zdrowa nagroda po treningu. 


W momencie kiedy to czytasz Leonie jak co roku przebywa z rodzicami na Alasce.  W tym roku po raz pierwszy wystartowała w zaprzęgu z 3 psami, osiągając od razu zwycięstwo i rekord toru. Ma za sobą już 2 zwycięstwa:

1. miejsce ASDRA 2 psy (Leila i Rango),

1. miejsce ASDRA 3 psy i pobicie rekordu toru o 1 sekundę (dotychczasowy rekord należał do chłopca).


ICEPAW LEONIES Treats Krill

Zdrowe przysmaki z krylem i łososiem, bardzo smaczne i aromatyczne, dostarczają psu optymalnie przyswajalne białko, kwasy Omega-3 i astaksantynę – naturalny przeciwutleniacz pochodzący z kryla antarktycznego, niezwykle cenny dla funkcjonowania całego organizmu.

ZOBACZ…

Michael Tetzner – twórca ICEPAW – sportowiec z sercem i pasją

Firmę ICEPAW stworzył Michael Tetzner, jeden z najbardziej utytułowanych maszerów na świecie, wielokrotny mistrz Europy i świata w psich zaprzęgach. Startował w ponad 350 wyścigach, z czego w ponad 300 stawał na podium.
Jego największe sukcesy: Mistrzostwo Świata 2012, Wicemistrzostwo Świata 2011, 1. miejsce w wyścigu Asdra Point na Alasce 2010 i 1. miejsce w Montana Creek Championship 2010.

Liczne sukcesy to efekt ciężkiej pracy, systematycznych treningów, doskonałego przygotowania psów, ale i ich diety. Michael przywiązuje wielką wagę do żywienia psów, które musi zapewniać doskonałą kondycje, wytrzymałość oraz perfekcyjne funkcjonowanie mięśni i stawów.

Podczas wyścigów byłem częstym gościem Innuitów – rdzennych mieszkańców Północnej Kanady, Alaski i Grenlandii. Zauważyłem, że ich psy są wyjątkowo zdrowe, odporne i niesamowicie zdolne, mimo że żywią się tylko resztkami ryb. Innuici uważają, że ryby są najlepszym pożywieniem dla psów. Wykorzystując ich wskazówki, zacząłem żywić swoje psy rybami i szybko zaobserwowałem niesamowite efekty. Zacząłem eksperymentować z różnymi proporcjami i mieszankami opartymi na mięsie ryb i wreszcie opracowałem własne przepisy. Produkty pod marką Icepaw odzwierciedlają całe moje wieloletnie doświadczenie w pracy z psami, nie tylko sportowymi. W ofercie firmy znajdują się obecnie produkty dla psów i kotów – karmy mokre i suche, przysmaki i gryzaki, oleje z ryb oraz cała gama suplementów m.in. dla psów sportowych.” 

fot. Joanna Fischer

Reklama
Podobne artykuły