RasyBorder Collie

Czym zająć border collie w mieście?

Dla niektórych ras psów, krótki spacer oraz trening raz w tygodniu, nie wystarczą do pełni szczęścia. Niewątpliwie należą do nich border collie. Psy te przez wieki były hodowane z myślą o pomocy w obowiązkach na wielkich farmach. I chociaż żyją w wielkich miastach, ich prawdziwą naturą jest praca. Jak zająć aktywnego border collie? Zobacz praktyczne rozwiązania!

Fot. M. Czekała | Howl.pl

To, że pies rasy border collie koniecznie musi mieszkać za miastem w domu z wielkim ogrodem – to często powtarzany mit. Decydując się na bordera, trzeba mieć świadomość, że jest to rasa bardzo aktywna i wymagająca. Początkujący opiekun może nie mieć pomysłu jak zająć swojego podopiecznego. Oto kilka pomysłów jak wspólnie i aktywnie można spędzić czas w mieście.

Balans w życiu codziennym z border collie!

Border collie to aktywna rasa – takie sformułowanie można znaleźć w każdej książce opisującej rasy psów. To prawda! Jednak krąży o tej „aktywności” wiele mitów, które czasami mocno szkodzą samym borderom…

Nosework

Nosework to dyscyplina sportowa, która w Polsce stale zyskuje sympatyków. Wykorzystuje się w nim najpotężniejszy psi zmysł jakim niewątpliwie jest węch. Sport ten oparty jest na szkoleniu, jakie przechodzą psy pracujące w policji, wojsku czy na lotniskach. Ich zadaniem jest poszukiwanie substancji nielegalnych czy też wybuchowych. Na potrzeby sportu niebezpieczne i nielegalne substancje, zamieniono na aromaty goździków, cynamonu i pomarańczy, które Twój pies uczy się wyszukiwać w różnych miejscach (pomieszczenia, samochody lub w terenie). Ten sport doskonale wpływa na psi umysł, a dodatkowo mogą go uprawiać również czworonogi, w każdym wieku, rozmiarze oraz te, dla których wysoka aktywność fizyczna nie jest wskazana.

Fot. M. Czekała | Howl.pl

Gra “znajdź to”

Nosework to oficjalna dyscyplina sportowa. Zamiast oficjalnych zawodów, możesz nauczyć psa znajdywać przedmioty, a nawet ludzi! Border collie z chęcią uczą się wyszukiwania na komendę.

Pomoc w sprzątaniu?

Border collie to rasa, która bardzo chętnie uczy się nowych rzeczy. Można to wykorzystać, łącząc przyjemne z pożytecznym! Border sprzątający swoje zabawki to widok, który zachwyci każdego opiekuna. Ucząc się przydatnych umiejętności, psiak może np. podawać pranie do zawieszenia lub nieść gazetę z kiosku. Wiele inspiracji można czerpać z treningu psów asystujących osobom niepełnosprawnym.

Fot. Y. Hornung

Trening sztuczek

Sztuczki to nie tylko efektowne umiejętności, które zachwycają znajomych. Nauka i wspólny czas pozwala zacieśnić więź z opiekunem oraz, co najważniejsze, spożytkować energię tej niesamowitej rasy. Niektóre ze sztuczek mogą być też elementami psiego fitnessu, który pomaga zachować lepszą formę i zapobiegać kontuzjom.

Zabawki logiczne

Rynek oferuje sporo różnego rodzaju zabawek logicznych. To super pomysł na dni, kiedy brakuje nam energii i chęci na dłuższy spacer. W zabawkach chowane jest jedzenie, a zadaniem czworonoga jest odszukanie go.

Fot. A. Verschueren

Psie sporty

Bordery to prawdziwe gwiazdy sportu. Biegają tory agility, łapią frisbee, ścigają się na torach flybalowych i towarzyszą swoim opiekunom w joggingu. Jeżeli Twój border nie ma przeciwwskazań medycznych, możesz spróbować waszych sił, w którymś ze sportów kynologicznych. Obecnie w większości polskich miast można znaleźć trenerów, którzy pokażą jak stawiać pierwsze kroki w sporcie.

Twój border pokocha te produkty:


Wybieramy bordera kwietnia!

Chcemy poznać wasze bordery! Prześlijcie nam zdjęcie waszego border collie i jeśli chcecie podzielcie się wspólną historią. Co miesiąc wybieramy border collie miesiąca a zwycięzca otrzymuje Voucher na zakupy do sklepu pet&you!

ReklamaPodobne artykuły