ZdrowieŻywienie

Czy pies może jeść czekoladę ?

Batoniki, ciasteczka, czekolady, wafelki… Zapach jest na tyle atrakcyjny, że zwabi każdego. Wszyscy wiemy, że resztki z ludzkiego stołu nie są odpowiednie dla psa. Okazjonalne podanie smacznego kąska, może skutkować biegunką, ewentualnie wymiotami. Jednak w przypadku czekolady sprawa zaczyna wyglądać dużo poważniej, i może się skończyć tragicznie…

Fot. Freepik

Dlaczego czekolada jest aż tak niebezpieczna?

Czekolada musi się znaleźć na liście produktów zakazanych dla psów. Musi to wiedzieć każdy domownik i gość naszego domu. Nie ma tu wyjątków! Co w czekoladzie jest tak bardzo niebezpiecznego, że grozi nawet śmiercią czworonoga?

Wszystko przez teobrominę, czyli substancję zawartą w ziarnach kakaowca. To z nich powstaje właśnie czekolada i to dlatego musimy uważać nie tylko na nią, ale i na wszelkie produkty zawierające kakao nawet w śladowej ilości (np. ciastka, kremy, sosy czy polewy).

Czym jest teobromina?

Teobromina, znana również jako 3,7-dimetyloksantyna, to alkaloid purynowy występujący naturalnie w ziarnach kakaowca. Jej zawartość w tych ziarnach wynosi około 1,8%. Teobromina jest także obecna w innych roślinach, często w towarzystwie kofeiny, jak na przykład w yerba mate.

Ile teobrominy szkodzi psu?

Dawki śmiertelne teobrominy dla psów wynoszą od 90 do 250 mg na każdy kilogram masy ciała zwierzęcia. Już tak niewielka ilość tego związku może stanowić zagrożenie dla Twojego pupila – wystarczy spożycie 2-4 kostek czekolady (w zależności od ich wielkości). Im wyższa zawartość teobrominy w czekoladzie, tym mniejsza ilość jest potrzebna, aby spowodować zatrucie u psa. Czekolada ciemna zawiera więcej kakao od czekolady mlecznej więc stanowi większe niebezpieczeństwo dla psa.

Jakie są objawy zatrucia czekoladą ?

Pierwsze symptomy pojawiają się około 2 godziny po spożyciu czekolady. Ich nasilenie zazwyczaj zwiększa się w ciągu 6-12 godzin. Początkowe oznaki obejmują zwiększone pragnienie, niepokój, wzdęcia, wymioty i biegunkę. Czasami trudno jest określić, co dokładnie spowodowało zatrucie, szczególnie gdy nie jesteśmy pewni, co nasz pies zjadł – czy to była czekolada, cukierki czekoladowe, a także w jakich ilościach. Zjedzone opakowania również mogą utrudniać śledztwo. Bez względu na rodzaj zagrożenia, jakie wystąpiło, jest ono poważne i nie powinno być bagatelizowane.

Z powodu wysokiego poziomu tłuszczu w wielu czekoladowych produktach, potencjalnym powikłaniem jest rozwijające się zapalenie trzustki, które może wystąpić w okresie od 24 do 72 godzin po spożyciu. Zgon zazwyczaj wynika z zaburzeń rytmu serca lub niewydolności oddechowej. Śmiertelna dawka teobrominy i kofeiny dla psów mieści się w przedziale od 100 do 500 mg na kilogram masy ciała. Na przykład, 100 g ciemnej czekolady może być wystarczające do zgonu u psa o masie 10 kg.

Źródło

Fot. Freepik

Co zrobić, gdy pies zje czekoladę ?

Jeśli uda nam się przyłapać psa na gorącym uczynku i wyrwać ją z paszczy to jesteśmy szczęściarzami. Jeśli nie, to do godziny od zjedzenia w trybie pilnym udajemy się do weterynarza i serwujemy pieskowi wywołanie wymiotów, następnie go obserwujemy przez kilka dni. Teobromina jest w przypadku psów metabolizowana znacznie wolniej niż u ludzi i kumuluje się w organizmach.
Gdy znacznie później np. po 3 godzinach zauważymy objawy zatrucia takie jak zaburzenia rytmu serca, niepokój, trudności z oddychaniem, wymioty, biegunka, sztywność mięśni, to aby uratować naszego psa, musimy liczyć się z płukaniem żołądka i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Na pomoc może być też niestety już za późno…

Przeczytaj także

Zrozumienie potrzeb gatunkowych psów przez ich opiekunów jest niezwykle istotne. Nieraz trudno nam zrozumieć zachowania naszych czworonogów, często też niepoprawnie je interpretujemy. Nic w tym dziwnego, psy mają zupełnie inny „język” niż my. Z drugiej strony mamy również własne potrzeby, które chcemy zaspokajać. Często miłość do naszego pupila okazujemy za pomocą nagradzania go jedzeniem. Nie ma w tym nic złego, jeśli tylko odpowiednio wybieramy przysmaki, tak aby zaspokajały jego naturalne potrzeby, były dla niego zdrowe i bezpieczne.

Czekolada jest niebezpieczna!

Nie lekceważmy tematu czekolady, jest ona bardzo niebezpieczna. Nawet małe ilości nie są przeznaczone dla psa. Mamy tak wiele innych smakowitych rzeczy, które może jeść nasz pies i które są przeznaczone dla niego, że nie musimy ulegać spojrzeniom na czekoladę i batoniki. Jeśli już muszą stać na naszych stołach, to tylko pod pełną kontrolą odpowiedzialnego opiekuna.



Reklama



Podobne artykuły