Żywienie

Co musisz wiedzieć o karmach z jagnięciną dla psa?

Jagnięcina to jeden z najbardziej preferowanych przez opiekunów smaków karm dla psów – ze względu na potencjalną alergię pokarmową pupila lub gdy nasz czworonożny przyjaciel ma wrażliwy układ pokarmowy.

Fot. Freepik

Wartości odżywcze jagnięciny

Jagnięcina to źródło wielu cennych dla zdrowia psa substancji. Dostarcza pełnowartościowego białka oraz kwasów tłuszczowych. Bogata jest w witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz mikro- i makroelementy. Jest cennym źródłem L-karnityny, która wspomaga mobilizację organizmu i przyspiesza metabolizm, wspomagając utrzymanie optymalnej masy ciała. Mięso jagnięce to mięso owiec i baranów, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Jakość tego typu mięsa zależy od żywienia oraz od sposobu utrzymania i chowu jagniąt.

Jagnięcina opisywana jest jako lekkostrawne mięso, dlatego karmy z jagnięciną dedykowane są psom wrażliwym oraz z alergiami pokarmowymi.

Karmy z jagnięciną – przegląd rynku

Na sklepowych półkach aż roi się od różnego rodzaju karm zawierających w swoim składzie jagnięcinę. Znajdziemy ją zarówno w karmach suchych, jak i mokrych. Wiele z dostępnych karm to produkty monobiałkowe, czyli zawierające jedno źródło białka zwierzęcego. W przypadku karm suchych przed zakupem warto przeczytać skład i upewnić się czy znajduje się w nim tylko jagnięcina, czy może jest to karma multiproteinowa zawierająca również inne rodzaje mięs.

Zdecydowana większość karm mokrych z jagnięciną dostępnych na rynku to produkty jednobiałkowe w formie pasztetów. Duża różnorodność powoduje, że bez problemu można znaleźć produkt, który spełni oczekiwania zarówno nasze, jak i naszego psa.

Na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru karmy z jagnięciną?

Jeśli wybierasz karmę z jagnięciną, ponieważ Twój pies ma wrażliwy układ pokarmowy lub alergię, sprawdź dokładnie jej skład. Upewnij się, że w jej składzie znajduje się tylko jagnięcina, a jeśli dodane są inne źródła białka zwierzęcego to warto, aby miały one formę hydrolizowaną, która zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

Zwróć uwagę na źródło tłuszczu w karmie – najlepiej, aby zawierała ona ten sam rodzaj tłuszczu co białka (w tym przypadku tłuszcz jagnięcy). Nieoczyszczony tłuszcz może zawierać proteiny, które odpowiedzialne są za wywołanie reakcji alergicznej. Zawartość składników mięsnych – białka zwierzęce – to najlepsze i kompletne źródło białek dla psów, dlatego zwracaj uwagę na ilość składników mięsnych w karmie, którą wybierasz dla swojego pupila.

Fot. Freepik

Jagnięcina a alergia pokarmowa

Czy jagnięcina to idealne rozwiązanie w przypadku każdego psa z alergią? Niestety nie. Reakcja alergiczna może wystąpić w każdym etapie życia psa. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, na co uczuli się pies. Im częściej dany alergen (białko) występuje w diecie psów tym większa szansa na wystąpienie na niego reakcji alergicznej. Dlatego coraz bardziej popularne źródła białek zwierzęcych, które jeszcze kilka lat temu nie były tak często wykorzystywane, mogą powodować alergie pokarmowe.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, nie istnieje jedna, idealna karma na alergie pokarmowe. To, jaki rodzaj białka podamy psu, u którego podejrzewamy alergię pokarmową, zależy od tego, jakie źródła białka jadł w przeszłości, typując takie, z którym nie miał dotychczas do czynienia.

Reklama
Maria Milczarek
Magister Hodowli i Ochrony Zwierząt Towarzyszących i Dzikich Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Specjalistka żywienia psów i kotów. Instruktorka Psiego Fitnessu. Od 2019 również zoofizjoterapeutka psów i kotów. Współzałożycielka strony Complete Dog: Food&Mind. Autorka artykułów dotyczących żywienia zwierząt towarzyszących. Stale poszerzająca swoją wiedzę podczas warsztatów, seminariów oraz konferencji naukowych. Na co dzień opiekunka Loki, Tali i Iłki.

    Podobne artykuły