Zdrowa karma dla psa z insektami – ekologiczna alternatywa dla mięsa
Zagadnienie, jakim jest wykorzystywanie owadów do produkcji pokarmów, niejednokrotnie budzi wiele kontrowersji. I choć tego typu źródła białka w ludzkim pożywieniu nadal postrzegane są jako odstępstwo od normy, szczególnie na obszarze Polski, tak owady w diecie domowych czworonogów spotykane są już od pewnego czasu. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż insekty, oprócz zawartości rozmaitych wartości odżywczych, są również o wiele bardziej ekologiczną alternatywą dla pokarmów produkowanych z mięsa zwierząt hodowlanych.
O tym, dlaczego owady mogą stanowić doskonałe rozwiązanie dla tradycyjnej karmy dla psa, szczegółowo opowiadamy w dalszej części artykułu.
Dlaczego insekty powinny być częścią diety psa?
Wykorzystywanie owadów w pokarmach dla psów przynosi ogrom różnorodnych korzyści. Specjaliści zakładają, że karmy zawierające insekty są bogate w niezbędne białka i tłuszcze, a także minerały oraz witaminy. Co więcej, tego typu rozwiązanie okazuje się również niezwykle ekologiczną alternatywą dla pokarmów, których skład opiera się o białko pochodzące od zwierząt hodowlanych. Udowodniono bowiem, że komercyjne hodowle insektów wymagają nie tylko znacznie mniejszych powierzchni, ale również niższych zasobów wody. Ponadto emitują one również znacznie mniej dwutlenku węgla.
Niezwykle interesującym okazuje się przy tym fakt, iż dieta zawierająca owady może stanowić wręcz idealne rozwiązanie w przypadku psów, które zmagają się z różnorodnymi alergiami pokarmowymi. Wówczas konieczne okazuje się bowiem wprowadzenie pokarmów monobiałkowych, bezzbożowych, a nieraz również bezglutenowych. Tego typu karmy tworzone są w oparciu o specjalnie wyselekcjonowane źródła białek, które są dla psa nowe lub atypowe. Doskonałym przykładem białka atypowego jest właśnie mięso owadów.
Najlepsze rodzaje insektów dla psa i ich wartość odżywcza.
Zasadniczo rzecz biorąc, na chwilę obecną wytyczne Unii Europejskiej zakładają, iż do produkcji pokarmów dla psów możliwe jest wykorzystywanie siedmiu gatunków owadów. Wśród nich należy jednak wyróżnić najpopularniejsze hodowlane insekty, czyli:
- Świerszcze domowe (Acheta domesticus)
- Żółte larwy mącznika (Tenebrio molitor)
- Muchę czarną (Hermetia illucens), skrótowo nazywaną BSF
Świerszcze stanowią doskonałe źródło białka, jednocześnie nie zawierając glutenu. Ponadto dostarczają one również znaczące ilości witaminy B12. Larwy mącznika są nie tylko bogate w białko, ale także gwarantują niezbędne minerały, w tym wapń i żelazo, oraz witaminy z grupy B (B12, B9, B3). Zawierają one również całkowicie niezbędne kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6. Larwy muchy czarnej są źródłem białka, aminokwasów, a także chityny, która wspiera układ moczowy, reguluje poziom cholesterolu, a także pochłania metale ciężkie oraz toksyny znajdujące się w układzie pokarmowym.
Jak wprowadzić insekty do diety psa: porady dotyczące żywienia i proporcji.
Ze względu na fakt, iż wiele psów niekorzystnie reaguje na nagłe i szybkie wprowadzanie zmian w codziennym żywieniu, zaleca się, aby proces przechodzenia na nowy pokarm zawierający insekty odbywał się stopniowo, a także z zachowaniem odpowiednich proporcji. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż tego typu zmiany wprowadza się w przeciągu tygodnia, przy czym:
- W pierwszym i drugim dniu należy podawać psu posiłki, które w 75% składają się z dotychczas stosowanej karmy, a w 25% z nowego wariantu pokarmu.
- Trzeci i czwarty dzień to moment, w którym proporcje powinny zostać rozłożone po równo, co oznacza, że czworonogi powinny otrzymywać 50% dotychczasowej karmy i 50% nowej.
- W piątym i szóstym dniu mamy do czynienia z odwróceniem proporcji, które zastosowano w pierwszych dwóch dniach. Tak więc, pies powinien otrzymać 25% starej karmy oraz 75% nowej.
- W siódmym dniu możliwe jest podanie zwierzęciu wyłącznie nowego wariantu karmy, gdyż jego organizm zdążył już do niego przyzwyczaić.
Bezpieczeństwo spożywania insektów przez psy: co warto wiedzieć?
Pomimo tego, że insekty w karmach dla psów stanowią wyjątkowy dodatek, tym samym pozytywnie wpływając na codzienną dietę domowych czworonogów, specjaliści zaznaczają, że ich stosowanie wciąż wymaga dalszych badań i rozważań. Tego typu stwierdzenia znalazły się między innymi w publikacji wystosowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z 2021 roku. Praca zatytułowana „Spojrzenie na jadalne owady z perspektywy bezpieczeństwa żywności” stanowi rozwinięcie zagadnienia, które w 2013 roku wzbudziło niemałe poruszenie na całym świecie. Chodzi oczywiście o wykorzystywanie owadów zarówno przy produkcji pożywienia dla zwierząt, jak i ludzi.
Powyższa publikacja porusza szereg niezwykle istotnych kwestii, tym samym zwracając uwagę zarówno na korzyści spożywania insektów, jak i wyzwania, które stoją przed hodowcami, producentami, a nawet społeczeństwem i autorytetami. Podobnie jak inne produkty spożywcze, owady mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. To właśnie dlatego tak istotną rolę odgrywają wszelkie kwestie związane z kontynuacją badań w celu wykrywania, identyfikacji, a także zapobiegania ewentualnym zagrożeniom.
Korzyści zdrowotne żywienia psa insektami: badania i wyniki.
Jedną z czołowych prac, które w przejrzysty sposób ilustrują korzyści, jakie mogą być obserwowane przy żywieniu zwierząt domowych pokarmami zawierającymi insekty, jest artykuł „Effect of using insects as feed on animals: pet dogs and cats” (Bosch, Swanson, 2021). Autorzy podkreślają w nim między innymi takie aspekty, jak naturalność tego typu pokarmów, ich wartości odżywcze, a nawet wpływ na jakość kału czworonogów, które spożywały karmy wzbogacone o owady.
Ponadto dowiedziono również, że odpowiednio zbilansowane pokarmy zawierające insekty mogą być porównywane z wariantami, w których głównym źródłem białka jest mączka mięsna lub rybna.
Karmy z owadami wykazują także znaczący potencjał w przypadku psów zmagających się z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi, tym samym znacząco ograniczając ryzyko występowania niepożądanych reakcji.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że owady, które żywione są w odpowiedni i przemyślany sposób, oprócz białka i tłuszczu, mogą dostarczać także rozmaitych witamin i minerałów.
Jak insekty wpływają na środowisko i dlaczego warto je stosować w diecie psów?
Według badań opublikowanych przez UCLA, przemysł pokarmów dla zwierząt domowych ma odpowiadać za nawet 25% szkód środowiskowych związanych z produkcją mięsa. Szacuje się, że fabryki karm dla psów i kotów w skali roku produkują nawet 64 miliony ton dwutlenku węgla. Dla porównania badacze stwierdzają, iż taki sam wpływ na warunki klimatyczne wywiera 13,6 milionów samochodów jeżdżących przez cały rok.
Nie od dziś wiadomo, że hodowle zwierząt przeznaczonych na mięso do spożycia przez ludzi i zwierzęta wywierają ogromny wpływ na środowisko. I choć dane dotyczące hodowli insektów są nadal korygowane, tak wiele raportów zaznacza, że masowa produkcja pokarmów z owadów może znacząco zmniejszyć wpływ na klimat. Wiąże się to głównie z faktem, iż hodowle insektów wymagają znacznie mniejszych powierzchni, zużywają mniej wody, a także produkują mniej gazów cieplarnianych w porównaniu z hodowlami innych zwierząt.
Co więcej, takie owady, jak chociażby świerszcze i larwy mącznika, są w stanie przekształcać dane pokarmy w masę ciała, która cechuje się podobną wydajnością do mięsa z kurcząt. Ponadto w przypadku świerszczy aż 80% masy stanowią części jadalne. Dla porównania, w przypadku drobiu i wieprzowiny jest to 55%, natomiast w kontekście wołowiny wartość ta spada do zaledwie 40%.
Owady są również w stanie spożywać produkty uboczne i pokarmy będące nie do spożycia dla ludzi, a następnie skutecznie i wydajnie przetwarzać je w jakościowe białka i tłuszcze.
Z łatwością można więc zauważyć, że rozwiązanie, jakim jest wzbogacanie pokarmów dla zwierząt o insekty, stanowi niezwykle ekologiczną, a zarazem innowacyjną opcję.
Ciekawostki i trendy w żywieniu insektami dla psów.
Stosunkowo niedawno farmy, na których hodowano insekty przeznaczone do spożycia, mieściły się jedynie w tropikach. Na dzień dzisiejszy spotykane są one jednak niemal na całym świecie, w tym na obszarach Holandii, Francji, a nawet Polski. Zwiększona dostępność insektów sprawia, że producenci pokarmów dla zwierząt coraz częściej sięgają po tego typu dodatki. Doskonałym przykładem okazuje się linia Care Sustainable marki Brit. W składzie pokarmów oferowanych przez producenta znajdują się nie tylko klasyczne źródła najważniejszych substancji odżywczych, ale również insekty mające wywierać pozytywny wpływ na bieżące funkcjonowanie czworonogów, a także ich zdrowie.
Linia Care Sustainable zawiera w sobie karmy dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymagań psów. W jej obrębie wyróżnia się bowiem warianty dedykowane czworonogom o wrażliwej skórze i sierści, psom aktywnym i pracującym, a także szczeniętom oraz psiakom w podeszłym wieku. Ponadto marka dokonała również podziału względem rozmiarów ras zwierząt, tym samym wyróżniając karmy dla psów małych, średnich, dużych i olbrzymich. Zdecydowanie jest to więc rozwiązanie, które w znaczącym stopniu przyczynia się do ułatwienia podjęcia decyzji o przejściu na bardziej ekologiczny, zdrowy i odpowiednio zbilansowany pokarm.