Żywienie

Śledź: żywe srebro mórz

W psich miskach króluje łosoś, zaraz po nim dorsz i pstrąg. Pojawia się również śledź, ale nie tak często jak mogłoby się wydawać. A jest nieocenionym źródłem białka, kwasów tłuszczowych omega-3 i witamin. Dlatego warto o nim pamiętać komponując dietę dla naszego psa.

Fot. Lance Anderson

Śledź na naszym stole wygląda smakowicie, a kucharze Meklemburgii podobno potrafią przyrządzić go na 1001 sposobów. Natomiast w naturze prezentuje się jeszcze lepiej. To mała srebrzysta rybka o ciemnoniebieskim grzbiecie i opalizujących bokach.

Choć wykluwa się w słodkiej wodzie, większość życia spędza w oceanie. Żywi się skorupiakami wchodzącymi w skład planktonu, pteropodami (rodzajem ślimaków morskich), a także larwami ryb. Pada ofiarą drapieżników, takich jak dorsz, łosoś i tuńczyk, które później lądują w miskach naszych psów. Można zatem przyjąć, że w rybnej diecie śledź zawsze znajduje się gdzieś w tle. Żarty żartami, ale wartość odżywczą, jaką wnosi do menu ta niewielka ryba, powinniśmy potraktować już bez przymrużenia oka.

fot. freepik.com

Tłuste zdrowie

Tym, co odróżnia śledzia od wielu innych ryb, jest mniejsza tendencja do gromadzenia rtęci, a to czyni go bezpieczniejszym dodatkiem do diety naszych psów. Ale nie tylko ta cecha sprawia, że jest to dobra alternatywa dla innych źródeł białka. Śledź jest jedną z najbardziej tłustych ryb. Nie należy jednak wiązać tego faktu z obawą o prawidłową wagę naszych zwierzaków, bo 100 g śledzia atlantyckiego to tylko 158 kcal. Choć około 17 proc. tłuszczu w tej małej rybce jest naprawdę imponującą ilością, to aż 70 proc. stanowią nieocenione dla zdrowia długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3: eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA). Jest ich od 1,5 do 2 g na stugramową porcję mięsa śledzia (dla porównania: tuńczyk zawiera jedynie 1,2 g).

Kwasy omega-3 są szczególnie cenne w diecie psa. Odgrywają ważną rolę w rozwoju mózgu i wzroku oraz mogą mieć pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i funkcjonowanie nerek. Oznacza to, że jest to też doskonałe źródło pokarmu dla szczeniąt, młodych psów i suk w okresie ciąży. Substancje te ograniczają również procesy zapalne w organizmie zwierzęcym. Doskonale poprawiają jakość skóry i sierści. Zwiększają poziom serotoniny, zatem działają przeciwdepresyjnie i wzmacniają procesy poznawcze.

Bogate wnętrze

W przeciwieństwie do ludzi, psy nie potrafią same wytwarzać wystarczającej ilości witaminy D, zatem muszą ją pozyskać z pożywienia. I tu ponownie wraca zasada, że im bardziej tłusta ryba, tym więcej zawiera tej drogocennej witaminy. Dlatego śledź zyskuje kolejny plus, ale bynajmniej nie ostatni. Mamy tu bowiem jeszcze dwie inne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – czyli A i E.

Jako ryba oceaniczna, z zasady stanowi bogatsze źródło jodu niż gatunki morskie czy słodkowodne. Podobnie jak w przypadku ludzi, tak i psy potrzebują tego pierwiastka do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Śledź dostarcza też sporo witaminy B6 i imponującą ilość witaminy B12. A na dodatek, bogaty pakiet mikroelementów, w tym szczególnie żelaza, cynku, miedzi i fosforu.

Polska kuchnia nie jest bogata w potrawy z ryb. To w oczywisty sposób przekłada się na preferencje dotyczące żywienia zwierząt domowych. Poczyniliśmy jednak w tym względzie znaczne postępy. Wiemy już, że mięso ryb jest lekko strawne i zarówno organizm ludzki, jak i naszych psów, znacznie lepiej przyswaja składniki pokarmowe pochodzące z tego źródła. A że tłuszcz tłuszczowi nie równy i kwasy omega-3 przyspieszają przemianę materii, znacznie łatwiej jest dbać o prawidłową wagę psa, jeśli w jego diecie zznajduje się więcej ryb.

Nie oznacza to jednak, że mamy zrezygnować z innych źródeł białka. Organizm psa odniesie najwięcej korzyści, gdy będziemy dostarczać mu zróżnicowany pokarm – a w tej różnorodności warto pomyśleć o dużym udziale ryb. A w szególności nie pogardzić śledziem.

ICEPAW wersje karm ze śledziem

ICEPAW Puppy Junior Pure – sucha karma wysokiej jakości dla szczeniąt do 12 miesiąca życia. Karma charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną oraz zdrowymi, zbilansowanymi składnikami o profilu odżywczym dostosowanym do wieku szczeniąt. Zawiera 34% suszonego śledzia co odpowiada 86% świeżego śledzia. Karma ma szczególnie małe krokiety i jest idealna dla małych zębów szczeniąt, a także zmniejsza efekt pęcznienia w żołądku, dzięki czemu jest szczególnie lekkostrawna.

ICEPAW Reset Pure – sucha karma wysokiej jakości ze śledziem i ryżem, dla dorosłych psów wrażliwych na pokarm, idealna jako część diety eliminacyjnej w celu wykrycia nietolerancji pokarmowej lub alergii. To pierwszy wybór w przypadku nietolerancji pokarmowej do stosowania przez okres miesiąca. Oczyszcza i odtruwa organizm i reguluje przemianę materii. Karma zawiera 23% suszonego śledzia, co odpowiada 81% świeżego śledzia. Dzięki specjalnej kombinacji substancji aktywnych zapewnia piękną sierść, mocne stawy i ochronę komórek i tkanek.

ICEPAW United Pure – sucha karma wysokiej jakości opracowana dla dorosłych psów wrażliwych na pokarm, idealnie nadająca się jako kuracja uzupełniająca po karmie Reset pure. Czasami organizm psa potrzebuje nieco więcej czasu, aby oczyścić się wewnętrznie. Aby trwale wyeliminować biegunkę, wzdęcia i matową sierść, zalecamy podawanie karmy United pure jako kuracji uzupełniającej po podawaniu karmy Reset pure przez kolejne 90 dni. Karma opiera się na tej samej recepturze co Reset pure, ale zawiera jeszcze większą zawartość śledzia – 24% suszonego co odpowiada 84% świeżego śledzia.

ICEPAW Adult Pure – karma wysokiej jakości, która jest szczególnie polecana dla wszystkich dorosłych psów o normalnej aktywności, od 13 miesiąca życia. Karma ICEPAW Adult pure w składzie ma 23% suszonego śledzia, co odpowiada 82% świeżego śledzia. Karma charakteryzuje się wyjątkowo wysoką przyswajalnością i doskonałą akceptacją W efekcie sierść staje się wyraźnie piękniejsza, gęstsza i bardziej błyszcząca, zapach psa staje się przyjemny lub neutralny i powstaje mniejsza ilość oraz lepsza konsystencja kału.

ICEPAW Senior Light Pure – przyjazna dla żołądka, zdrowa sucha karma dla psów starszych lub z nadwagą. Karma ma niską zawartość tłuszczu, niską wartość energetyczną i zawiera zdrowe, zbilansowane składniki o profilu odżywczym obejmującym witaminy, minerały i pierwiastki śladowe, dostosowane do wieku psa. Pomimo niskiej wartości kalorycznej dodany błonnik powoduje przyjemne uczucie sytości.

ICEPAW Sport pure jest wysokobiałkową i wysokoenergetyczną karmą dla psów aktywnych i sportowych oraz dla suk w ciąży i w okresie karmienia. Zawiera 35% suszonego śledzia co odpowiada 87% świeżego śledzia. Karma zapewnia żywienie dopasowane do wydajnościowych potrzeb organizmu psa w trakcie treningów i zawodów, a dzięki specjalnej kombinacji substancji aktywnych zapewnia: piękną sierść, mocne stawy, zdrową i dynamiczną sylwetkę (karma z wysokim poziomem suplementacji witamin), dobrą kondycję i szybką regenerację (węglowodany jako szybkie źródło energii, tłuszcze jako zrównoważone, powoli uwalniające się źródło energii).

Reklama
Podobne artykuły