ZdrowiePielęgnacjaWieści

Dlaczego psie łapki pachną popcornem?

Dlaczego psy nie potrzebują butów? Dlaczego psie łapki pachną jak popcorn? Chociaż widzisz je codziennie, pewnie nie wiesz o nich kilku przydatnych rzeczy. Odpowiemy na te i jeszcze kilka innych pytań.

Fot. Racool_studio – www.freepik.com

Dlaczego pies radzi sobie bez butów?

Dlaczego większość psów nie marznie chodząc po ludzie i śniegu? Psi łapki w dużej mierze składają się z tkanki tłuszczowej, która skutecznie izoluje od zimna. Ponadto rasy takie jak alaskan malamute czy bernardyny, które powstały w surowym oraz zimnym klimacie, cechują się większymi łapami. Szerokie i rozłożyste łapy pomagają zapewnić lepszą przyczepność na śniegu i lodzie! Taka izolacja chroni łapy przed trudniejszą drogą (np. kamienie, żwir).

Chociaż są doskonale przystosowane, nie możemy zapomnieć, że łapki nie są odporne na poparzenia i skaleczenia. Spacer po gorącym chodniku w upalny dzień, przejście ścieżką pełną stłuczonego szkła lub drogą obficie wysypana solą w czasie zimy może skończyć się urazami łapki.

Fot. Cole Wyland

Wytrzymałość

Większość psów rozkłada ciężar ciała na dwa przednie palce stopy. Niektóre z ras psów, choć są dość duże cechują się drobnymi, jak na swoje rozmiary łapami. Taka inna budowa czyni psa wytrzymalszym, ponieważ ich łapy są lżejsze.

Wilczy pazur

Czy widziałeś kiedyś dodatkowy, piąty, palec na tylnych kończynach zlokalizowany gdzieś kilka centymetrów nad łapką? To tzw. wilczy pazur. Uważa się, że to pozostałość po dzikich przodkach naszych domowych podopiecznych. U większości psów zanikł, a jego obecność nie jest mile widziana. Co ciekawe! U takich ras jak briard czy pirenejski pies górski obecność wilczego pazura jest cechą pożądaną i opisaną we wzorcu.

Wilcze pazury wymagają dodatkowej pielęgnacji, dlatego też opiekunowie często decydują się na usunięcie ich, jeżeli jego obecność nie jest wymagana przez wzorzec rasy.

Dlaczego wśród psów są lepsi pływacy?

Hodowla niektórych ras psów od setek lat prowadzona jest tak, by doskonalić ich przystosowanie do pracy, do której zostały stworzone. Takie rasy jak labrador czy nowofundland od pokoleń doskonalą się w pływaniu! Ich łapy również przystosowały się do ich profesji, dlatego pomiędzy opuszkami palców znajduje się błona ułatwiająca pływanie.

Fot. Ruby Schmank

Skąd zapach popcornu?

Ci, którym na co dzień towarzyszy pies, doskonale wiedzą je jego łapki mają zapach. Jedni mówią o nim “serowy” lub “skarpetkowy”. Inni, że przypomina im zapach popcornu lub chrupek kukurydzianych.

Zapach psich łapek powstaje głównie dzięki obecności bakterii drożdżowym (pałeczki z rodzaju Pseudomonas oraz Proteus), które bytują pomiędzy ciepłymi opuszkami łap. Są one naturalną florą bakteryjną niegroźną dla zdrowia zwierzęcia. Nie są groźnie również dla nas.

Nie bez znaczenia jest też obecność gruczołów potowych w łapkach naszych pupili. Łapy to jedyne miejsce w ciele psa, gdzie gruczoły potowe występują.

Reklama



Podobne artykuły

Zdrowie

Jak słyszy pies?

Zmysł słuchu u psa jest drugim, po zmyśle powonienia, najskuteczniejszym, najbardziej wyrafinowanym, najsubtelniejszym instrumentem służącym ...