Zdrowie

Kleszcze zimą – czy jest się czego obawiać? Te 7 mitów może Cię zaskoczyć!

Unikanie kleszczy i ochrona psa przed nimi jest kluczowe dla zdrowia i dobrostanu naszych zwierzaków. Pamiętaj, że istnieje wiele mitów związanych z kleszczami. Sprawdź, czy je znasz.

Fot. pexels

Kleszcze są jednym z najpowszechniejszych problemów, z którymi stykają się właściciele psów. Te małe, krwiopijne pasożyty mogą nie tylko sprawiać dyskomfort zwierzętom, ale także przenosić różne groźne dla zdrowia i życia choroby. Babeszjoza, borelioza czy anaplazmoza to częste diagnozy, które słyszą opiekunowie psów w gabinetach weterynaryjnych. Żeby zatroszczyć się o nasze psy i wiedzieć, jak bronić się przed tymi małymi pajęczakami, musimy dokładnie poznać wroga. Istnieje wiele mitów dotyczących kleszczy, w tym artykule rozwiejemy niektóre z nich.

Mit 1: Kleszcze występują tylko w lasach i na obszarach wiejskich

Kleszcze mogą występować wszędzie, niezależnie od tego, czy jesteś na spacerze w parku miejskim, w lesie, na wsi czy przedmieściach. Te małe pajęczaki spotyka się praktycznie wszędzie. Mogą występować na trawie, zaroślach, na łąkach, a nawet na miejskim zielonym skwerku… Niezależnie od miejsca, w którym przebywasz z psem, profilaktyka jest niezbędna.

Fot. Freepik

Mity 2: Kleszcze są aktywne tylko latem

Aktualnie zimy w naszym klimacie są coraz lżejsze. Wyższa temperatura otoczenia sprzyja aktywności kleszczy przez cały rok. Zwłaszcza w miastach opiekunowie psów znajdują żerujące pasożyty nawet w zimowych miesiącach. Chociaż aktywność kleszczy może wzrastać latem, są one obecne przez cały rok. Dlatego niezależnie od sezonu, należy stosować środki zapobiegawcze.

W jakich temperaturach kleszcze są najbardziej aktywne? Przy temperaturach poniżej zera kleszcze chowają się w cieplejszych i osłoniętych miejscach, np. w ściółce lasu, aby przetrwać trudne warunki. Ich czynności życiowe ograniczone są wtedy do minimum. Część z nich nie przetrwa trudnego okresu, szczególnie jeśli nie zdąży się ukryć, ale nie można powiedzieć, że jakaś konkretna temperatura niszczy kleszcze. Ważniejsze jest jednak to, że gdy temperatura za oknem osiąga około 5-7 stopni powyżej zera, kleszcze zaczynają być aktywne i wychodzą szukać żywicieli. W Polsce w ostatnich latach mamy raczej ciepłe zimy, przez co kleszcze są aktywne prawie przez cały rok. Jest ich oczywiście mniej w okresie zimowym, ale nie można wykluczyć braku ich aktywności.

Fot. Freepik

Mit 3: Kleszcze nie są groźne dla psów o ciemnej sierści

To powszechne przekonanie, że psy o ciemnej sierści są mniej podatne na ukąszenia kleszczy i przenoszenie przez nie chorób, jest błędne. Mit nie ma podstaw naukowych ani dowodów potwierdzających jego autentyczność. Wziął się najprawdopodobniej z przekonania, że kleszcze przyciągają jasne kolory, co oczywiście również nie jest prawdą. Kleszcze mają zdolność do wykrywania ciepła, dwutlenku węgla i innych czynników, które pomagają im zlokalizować i przyczepić się do żywiciela niezależnie od koloru sierści. Ich ofiary nie są więc lokalizowane ze względu na kolor. Prawdą jest natomiast to, że na jasnym ubraniu czy sierści łatwiej dostrzec wędrującego pajęczaka.

Mit 4: Naturalne środki na kleszcze są równie skuteczne jak środki chemiczne

Niektóre badania sugerują, że naturalne środki na kleszcze mogą mieć pewne działanie odstraszające, ale ich skuteczność jest zwykle krótsza i mniej niezawodna niż środków chemicznych. Ponadto naturalne metody mogą być niewystarczające na obszarach o wysokim ryzyku występowania kleszczy.

Środki chemiczne, takie jak preparaty na bazie np. fipronilu zawartym w preparacie Fiprex są stworzone do ochrony przed kleszczami. Substancja wnika w warstwę lipidową skóry, a kleszcz zostaje uśmiercony przy kontakcie z naskórkiem, co zapewnia długotrwałą ochronę.

Opiekunowie często obawiają się stosowania chemicznych preparatów z troski o domowników i inne zwierzaki mieszkające w domu. Czy jest się czego obawiać? Nie, pod warunkiem odpowiedniego doboru preparatu i zachowania środków ostrożności. Fiprex zawierający fipronil jako substancję czynną, można stosować zarówno u psów jak i u kotów. Niektóre inne preparaty przeciwkleszczowe dla psów zawierają permetrynę, która jest silnie trująca dla kotów i ich nie powinno się stosować jeśli pies ma styczność z kotami. Jeśli chodzi o domowników – nie zaleca się przytulania i spania z psem/kotem tuż po podaniu produktu.

Dla psich miłośników wodnych szaleństw też mamy dobre wiadomości. Psy nie powinny być kąpane ani kąpać się np. w jeziorach dwa dni przed i dwa dni po podaniu produktu. W pozostałym okresie ochrony nie ma przeciwwskazań.

Fot. Pixabay

Mit 5: Kleszcze nie przenoszą się z psa na człowieka

Kleszcze są pasożytami, które aktywnie poszukują żywicieli, do których mogą się przyczepić i zasysać krew. Choć psy są częstymi ofiarami kleszczy, to te pasożyty potrafią z łatwością przenosić się z psa na człowieka. Kiedy kleszcz przyczepia się do psa, może spędzić tam kilka godzin lub nawet kilka dni, zasysając krew. Jeśli zostanie usunięty w tym czasie, ryzyko przeniesienia się na człowieka jest niewielkie. Jednak, jeśli kleszcz pozostaje na psie przez dłuższy czas, może to zwiększyć szanse przeniesienia się na człowieka.

Mit 6: Kleszcze przyczepiają się tylko na tułowiu psa

Kleszcze mogą przyczepić się do różnych części ciała psa. Uszy, szyja, łokcie, pachwiny, a nawet ogon – opiekunowie znajdują je wszędzie. Zdarzają się też kleszcze wbite w okolice oka, pomiędzy opuszkami, a nawet w dziąsła! Ważne jest regularne sprawdzanie całego ciała psa pod kątem obecności kleszczy. To obowiązek zwłaszcza po powrocie ze spaceru na terenach, gdzie te pajęczaki występują licznie.

Fot. Freepik

Mit 7: Wszystkie kleszcze przenoszą choroby

Prawdą jest, że nie wszystkie kleszcze przenoszą choroby, jednak każdy pajęczak może być nosicielem groźnych patogenów. Istnieją różne choroby, takie jak borelioza czy babeszjoza, które mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Warto wiedzieć, że samo ukąszenie kleszcza może powodować miejscowe reakcje zapalne u psa. Przypadki zachorowań z roku na rok są coraz liczniejsze. Ważne jest, aby chronić swojego psa przed kleszczami i regularnie monitorować jego zdrowie. Ważny jest też czas i sposób, w jaki kleszcz zostanie usunięty.

Profilaktyka!

Aby czuć się nieco bezpieczniej, ważna jest właściwa profilaktyka. Wybieraj sprawdzone preparaty przeciwko kleszczom, które ochronią zwierzaki przed poważnymi problemami zdrowotnymi.

Fiprex to polski lek przeciwko pchłom i kleszczom dla psów i kotów. Występuje w postaci kropli spot-on do podania na skórę i w postaci sprayu. Produkt dostępny jest w wersji dla kota oraz w wersji dla psa w 4 rozmiarach: S, M, L i XL uzależnionych od wagi zwierzaka. Fiprex jest lekiem OTC, dostępnym bez recepty. Można go nabyć w większości sklepów zoologicznych, lecznicach weterynaryjnych i sklepach internetowych. Fiprex zwalcza pchły, kleszcze i wszy. Ochrona przeciwko kleszczom wynosi 4 tygodnie, natomiast przeciwko pchłom 8 tygodni. Fiprex należy stosować regularnie co 4 tygodnie. Fiprex DUO dodatkowo zwalcza także jaja, larwy i poczwarki pcheł.

Reklama




Podobne artykuły