ZachowanieNosework

Zabawy węchowe a nosework

Motywacja to podstawa udanych treningów i zawodów. Zacznij przygodę z noseworkiem od ćwiczeń i zabaw, które pomogą ją zbudować, a dodatkowo urozmaicą treningi!

Fot. Sebastian Coman Travel

Zabawy węchowe – naucz psa umiejętnie posługiwać się nosem

Jakkolwiek dziwnie to brzmi, nie każdy pies wykorzystuje w pełni potencjał swego nosa. Kilka prostych zabaw węchowych pomoże to zmienić! Zapewne znasz już „matę węchową”. Proponuję Ci, moim zdaniem, najlepszą i najtańszą zabawkę do szukania przysmaczków, którą łatwo można zrobić samemu. Wystarczy kilka mopów i plastikowa kuweta. Zamiast mopów możesz użyć rolek po papierze toaletowym, skarpet i wielu innych rzeczy.

Zabawka węchowa

Możesz też rozsypywać przysmaczki w trawie lub między suchymi liśćmi. Jeżeli obawiasz się, że Twój pies przez takie zabawy zacznie szukać podczas spacerów porzuconego jedzenia, spieszę Cię uspokoić. Większość zwierząt robi to głównie z powodu potrzeby zdobywania w ten sposób pożywienia. Ucząc psa węszenia na komendę, możesz zaspokoić w kontrolowany sposób tę potrzebę, co spowoduje raczej zaprzestanie takiego zachowania niż jego wzmocnienie.

Zbuduj motywację do przeszukania ringu

Choć szukanie i eksploracja dla większości psów same w sobie są przyjemne, warto wykorzystać kilka prostych ćwiczeń, by zbudować koncentrację na linii startowej oraz zwiększyć motywację do przeszukania „ringu”.

Trening na motywację – rzucanie smakołyków

Wyznacz linię startu, ustaw psa przodem do „ringu” i rzuć na niego smakołyk. Wydaj zwykłą komendę do szukania (np. szukaj). Pamiętaj, by pozwolić psu iść po niego, dopiero gdy patrzy w stronę „ringu”. Jeżeli masz już ustalony rytuał startowy, wykonuj go przed rzuceniem przysmaku.

Trening na motywację – zabawka z przysmakami

Pierwszy etap nie różni się od poprzedniego ćwiczenia. W kolejnych zacznij chować zabawkę za przeszkody, by zachęcić psa do eksploracji i poszukiwań. Z początku ukrywaj ją w taki sposób, by było mu łatwo ją znaleźć. Z czasem utrudniaj to zadanie. Możesz bawić się z psem w szukanie także na dworze, wykorzystując naturalne przeszkody lub wysoką trawę. Dobrze jest czasem nagrodzić psa zabawką za skupienie na linii startu.

Naucz psa systematycznej pracy

„Przedmioty” to kategoria, która wymaga od psa mniejszego pobudzenia i często nie należy do ulubionych (szczególnie u psów reaktywnych). Dodatkowo większość czworonogów omija próbki zapachowe położone blisko linii startowej (zaczynając węszyć dopiero po wbiegnięciu na ring). Poniższe ćwiczenia pomogą w nauce systematycznej pracy i sprawdzania wszystkich przedmiotów na ringu (także tych blisko linii startowej).

Trening systematycznego sprawdzania przedmiotów na ringu

Zacznij od ustawienia kilku przedmiotów w linii prostej na wprost linii startowej. Na każdym z nich połóż smakołyk. Wystartuj psa i poczekaj, aż skończy zjadać przysmaki (chwal go, gdy któryś znajdzie). W wypadku, gdy ominie któryś przedmiot (czyli nie zje z niego smaczka), poczekaj aż do niego wróci. Na koniec zawołaj i nagródź. Powtórz kilka razy, by nabrać pewności, że pies sprawdza po kolei każdy z przedmiotów.

Następnie ćwicz, kładąc przysmaki na wybranych przedmiotach. Powtórz to ćwiczenie, ustawiając przedmioty w okręgu, rozproszeniu, w rogach, za przedmiotami lub pod nimi.

Nosework – generalizacja przedmiotów

Nie dla wszystkich psów jest oczywiste, że należy sprawdzać wszystkie przedmioty. Czasem, nawet gdy wyczują zapach, nie oznaczą go, jeżeli znajduje się w nieznanym im przedmiocie. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wprowadzenie nowych rzeczy do przeszukania.

Zacznij od pudełek, puszek, doniczek. Unikaj małych i toczących się przedmiotów. Z czasem możesz zacząć ich używać, jednak gdy zauważysz, że pies chce je chwytać w pysk, lepiej z nich zrezygnuj (zamiast tego robiąc ćwiczenia techniczne na ten problem). W następnej kolejności wprowadzaj przedmioty bardziej nietypowe i interesujące dla psa, np. łupiny kokosa. Na końcu możesz pokusić się o wprowadzenie trudnych do przeszukania rzeczy, jak skarpetki, buty, plecaki i ubrania.

Ostatnim etapem generalizacji jest mieszanie różnych przedmiotów na ringu. Zawsze wprowadzaj przedmioty w następujący sposób: zacznij od jednej rzeczy, powoli dodawaj kolejne. Zaznacz markerem zainteresowanie, dopiero z czasem wymagaj wyraźnego węszenia lub oznaczenia.

Generalizację przedmiotów zacznij, dopiero gdy pies ma „świadomość zapachu”, czyli gdy widzisz u niego wyraźne zainteresowanie miejscem ukrycia próbki zapachowej.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy zawsze muszę umieszczać próbkę zapachową w tych samych przedmiotach?

– Tak, ponieważ jej umieszczenie powoduje osadzenie się zapachu; są to niewielkie ilości, ale pies ma bardzo czuły nos i może je wyczuć, co znacznie utrudni proces nauki (jeżeli wszystkie przedmioty pachną tak samo, ciężko psu zrozumieć, co ma znaleźć).

Czy przedmioty muszą być identyczne?

– Nie, ważne by przedmiot z próbką zapachową nie wyróżniał się na tle innych (poza innym zapachem).

Ilu różnych przedmiotów muszę użyć, by pies zaczął generalizować?

– Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – niektóre psy w zasadzie nie potrzebują tego ćwiczenia, inne mają duży problem z generalizacją i wymagają treningów z wieloma rodzajami przedmiotów, zanim uznają, że warto je sprawdzać.

Co zrobić, gdy pies nie chce interesować się nowymi przedmiotami?

– W celu zainteresowania go nowymi przedmiotami można wykorzystać ćwiczenie na systematyczne ich sprawdzanie (opisane powyżej).

Reklama



Piotr Awencki
Właściciel oraz wykładowca w Centrum Edukacji Kynologicznej Zuzik; założyciel i członek zarządu Polskiej Ligi Nosework; trener Klubu Nosework Warszawa; sędzia oraz zawodnik nosework.

Podobne artykuły