Żywienie

Karmy Tenetrio

 Coraz częstszym problemem, z którym borykają się opiekunowie psów, jest alergia pokarmowa ich pupili. W wielu przypadkach ciężko jednoznacznie stwierdzić, co konkretnie ją powoduje. Dobrą alternatywą okazują się karmy bazujące na białku pochodzącym z owadów.

fot. J. Fischer

Karmy z owadów to silnie rozwijający się trend branży petfood. Mają one zastosowanie nie tylko u psów z alergią pokarmową, ale wybierane są także ze względu na aspekty ekologiczne. Owady w diecie psów wzbudzają jednak wiele wątpliwości wśród opiekunów. Czym charakteryzują się owady, jakimi wartościami odżywczymi się cechują i jak wybrać dobrą karmę z owadów? 

Aspekty ekologiczne 

Negatywny wpływ hodowli przemysłowej zwierząt i ograniczone zasoby surowców powodują, że w żywieniu zwierząt zaczyna stosować się alternatywne źródła białek. W żywieniu psów do tego typu białek należą m.in. te pochodzące z owadów. Wielu opiekunów podchodzi do tego typu produktów z niepewnością. Karmy z owadów niosą ze sobą jednak wiele plusów i nie należy się ich obawiać.



Mniejsza eksploatacja środowiska 

Hodowla i chów owadów wykorzystywanych do produkcji karm dla zwierząt jest zrównoważona. Charakteryzuje się ona niższą produkcją gazów cieplarnianych, niższym zużyciem wody, a także mniejszym wykorzystaniem gruntów ornych w porównaniu do hodowli innych gatunków zwierząt, takich jak bydło, trzoda chlewna oraz drób. Aby wyprodukować 1 gram białka wołowego, zużywa się 5 razy więcej wody niż do produkcji 1 g białka mącznika. 

Tab. 1 Ślad wodny wybranych produktów spożywczych w odniesieniu do wartości białkowej (1).  

Produkt spożywczyŚLAD WODNY (L / g białka)
Mączniki (Tenebrionidae)23
Wołowina112

Aby zobrazować, ile wody można zaoszczędzić, jeśli na codzienną karmę wybierzemy tę opartą na owadach, sprawdźmy, ile wody zostałoby zużyte, gdyby pies o masie ciała 20 kg jadł karmę z wołowiną, ile zaś w przypadku karmy z owadów. W wyliczeniu tym bierzemy pod uwagę jedynie wodę zużywaną do wyprodukowania 1g białka z owadów lub wołowiny. 

Pies ważący 20 kg potrzebuje ok. 31g białka dziennie.

Żywiąc go karmą z wołowiną zużyte zostanie 3472 litry wody, zaś w przypadku karmy z owadami – zaledwie 713 litrów wody. Wybierając karmę z larw chrząszcza młynarka Tenetrio oszczędzamy ponad 2700 litrów wody dziennie! 

fot. J. Fischer

Alternatywne źródło białka 

Owady z powodzeniem wykorzystuje się nie tylko w karmach dla zwierząt, ale także w żywieniu ludzi. Do produkcji żywności z owadów wykorzystuje się praktycznie całe owady, ponieważ udział ich części jadalnych to praktycznie 100%. Dzięki temu ogranicza się odpady powstające w wyniku przetwarzania produktów. Białko owadzie charakteryzuje się większą zawartością białka, lepszym profilem aminokwasowym oraz zawartością witamin i składników mineralnych, w porównaniu do białka roślinnego.  

Owady wykorzystywane do produkcji karm dla psów 

Do produkcji karm dla psów stosuje się kilka gatunków owadów. W karmach Tenetrio wykorzystane zostały larwy chrząszcza młynarka, które wyróżniają się na tle innych owadów używanych do produkcji karm zawartością składników odżywczych, a także strawnością. 

Chrząszcz młynarek 

Wśród owadów wykorzystywanych do produkcji karm dla psów larwy chrząszcza młynarka wyróżniają się wysoką zawartością białka oraz tłuszczu. Mącznik młynarek charakteryzuje się także korzystną zawartością aminokwasów egzogennych. Białko mącznika uważane jest za wysokiej jakości źródło białka, które z powodzeniem może stanowić alternatywę dla mączek oraz innych składników mięsnych stosowanych w karmach dla psów. Larwy chrząszcza młynarka bogate są w kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz Omega-6, niezbędne dla zdrowia psów. Dodatkowo larwy chrząszcza młynarka cechuje wysoka strawność. Zawierają one także włókno – wspomagające perystaltykę jelit. 

Wybór karmy z owadami 

Wybierając karmę z owadami zwróć uwagę na jej skład. Jeśli Twój pies ma podejrzenie alergii pokarmowej lub podejrzewasz u niego nietolerancję pokarmowe i chcesz zastosować karmę z owadów jako dietę eliminacyjną, sprawdź czy w składzie znajduje się wyłącznie białko owadzie. W sytuacji zastosowania innego źródła białka zwierzęcego, może okazać się ono potencjalnym alergenem i utrudnić postępowanie dietetyczne. Im prostszy skład takiej karmy, tym lepiej. Zwróć uwagę na rodzaj węglowodanów użytych w karmie. Reakcje alergiczną mogą powodować także białka roślinne, dlatego wybieraj produkty z ich ograniczoną ilością. 

fot. J. Fischer

TENETRIO – dla zdrowia psów i w trosce o środowisko 

– krótki i prosty skład 

– limitowane składniki 

– bez zbóż 

– bez roślin strączkowych
– niska zawartość tłuszczu
– kompletna karma dla psów 

Stworzone są z larw mącznika młynarka pochodzących z własnych hodowli producenta karmy, w której nie stosuje się antybiotyków oraz żadnych zabiegów inżynierii genetycznej. Nie zawierają zbóż ani roślin strączkowych. Charakteryzuje je limitowany skład, zawierają tylko 8 wartościowych składników. Receptury karm zostały stworzone we współpracy z lekarzem weterynarii. Wszystkie te cechy sprawiają, że są to produkty dedykowane dla psów z alergiami oraz nietolerancjami pokarmowymi. 

Karmy Tenetrio charakteryzują się niską zawartością tłuszczu, dzięki czemu można stosować je u psów po kastracji lub u psów z nadwagą. 

Dla jakich psów dedykowane są karmy Tenetrio? 

dla szczeniąt – opracowana została oddzielna formuła dedykowana szczeniakom
dla psów dorosłych – dostępne są dwie wersje: dla psów małych ras (z małymi granulkami) oraz dla psów średnich i dużych (z większymi granulkami). 

Produkty Tenetrio to nie tylko karmy! To także przysmaki. W ofercie Tenetrio znajdziecie wiele ciekawych propozycji przysmaków, w różnych formach i połączeniach smakowych. 

HUNDESTICKSY – patyczki do żucia 

Z papają i miętą – odświeżające oddech, wspomagające pracę układu pokarmowego oraz florę bakteryjną jelit.

Z gruszką i parmezanem – to rarytas wśród przysmaków Tenetrio, który docenią nawet najbardziej wybredne psy. Wyrazisty smak parmezanu, uzupełniony słodką gruszką sprawia, że nie oprą się mu największe niejadki. 

Z algami i małżami zielonowargowymi – wspierają zdrowie stawów psów oraz zapobiegają nieświeżemu oddechowi i osadzaniu się kamienia i płytki nazębnej. 

Z truskawkami i miętą – stworzone z myślą o wsparciu higieny jamy ustnej i na poprawę oddechu psa. 

HUNDEPOPS – przysmaki z owadami 

W 100% z owadów – zawierają w swoim składzie wyłącznie suche larwy chrząszcza młynarka. To idealne przysmaki dla psich alergików, o niskiej zawartości tłuszczu. 

Z owadami, konopiami i batatami – dodatek konopi w przysmakach Tenetrio wspomaga pracę układu nerwowego oraz krwionośnego, zmniejsza niepokój oraz łagodzi stany zapalne organizmu. 

Z ziemniakami i rozmarynem – niskokaloryczne, lekkostrawne i monoproteinowe przysmaki, odpowiednie dla psów wrażliwych i z alergiami pokarmowymi. 

Z ziemniakami – w ich składzie znajdziesz tylko larwy mącznika młynarka i ziemniaki, dzięki czemu idealnie sprawdzą się jako przekąska u psów wrażliwych.  

HUNDEKEKSE – ciasteczka z owadami 

Z twarogiem i marchewką – stworzone dla wsparcia prawidłowej pracy układu pokarmowego psów. 

Z bananami i nasionami chia – wspomagające odporność organizmu oraz pobudzające pracę układu trawiennego psów. 

Bibliografia: 

  1. Pier Paolo Miglietta, Federica De Leo, Marcello Ruberti, Stefania Massari: Mealworms for Food: A Water Footprint Perspective. Water 2015, 7(11), 6190-6203.
  2. Jinsu Hong, Taehee Han, Yoo Yong Kim: Mealworm (Tenebrio molitor Larvae) as an Alternative Protein Source for Monogastric Animal: A Review. Animals 2020, 10, 2068. 
  3. Guido Bosch, Sheng Zhang, Dennis G. A. B. Oonincx, Wouter H. Hendriks: Protein quality of insects as potential ingredients for dog and cat foods. Journal of Nutritional Science, Volume 3, 2014, e29.

Reklama



Maria Milczarek
Magister Hodowli i Ochrony Zwierząt Towarzyszących i Dzikich Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Specjalistka żywienia psów i kotów. Instruktorka Psiego Fitnessu. Od 2019 również zoofizjoterapeutka psów i kotów. Współzałożycielka strony Complete Dog: Food&Mind. Autorka artykułów dotyczących żywienia zwierząt towarzyszących. Stale poszerzająca swoją wiedzę podczas warsztatów, seminariów oraz konferencji naukowych. Na co dzień opiekunka Loki, Tali i Iłki.

    Podobne artykuły