Żywienie

Karmy dla małych psów

Małe psy mają specyficzne potrzeby dotyczące żywienia. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając karmę dla malucha?

Fot. Freepik.com

Wybór karmy dla psiaków o małych gabarytach dostarcza nieraz opiekunom wielu trudności. Znalezienie suchego pokarmu o odpowiednim rozmiarze granulek to nie jedyny problem – karma musi także odpowiadać specyficznym potrzebom maluchów i być chętnie jedzona przez czworonoga. Jak prawidłowo wybrać karmę dla dorosłego psa małej rasy?

Wielkość granulek przede wszystkim

Wielkość granulek karmy to pierwsze kryterium przy wyborze suchej karmy dla małych psów. Zbyt duże chrupki mogą całkowicie uniemożliwić psu pobieranie pokarmu lub znacząco zniechęcić zwierzę do jedzenia. Producenci mający w swojej ofercie karmy dedykowane małym psom najczęściej podają, dla jakiego przedziału wagowego dedykowany jest dany produkt. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić w drugą stronę – zbyt małe granulki karmy mogą być przyczyną zadławienia, szczególnie u psów, które zbyt łapczywie jedzą.

Pozostałe parametry karmy

Tak jak w przypadku każdego innego psa, pokarm podawany małemu psu powinien być dostosowany do jego indywidualnych potrzeb – stanu zdrowia, poziomu aktywności i wieku. Przy wyborze karmy warto więc zwracać uwagę na jej skład, wysoką zawartość składników pochodzenia zwierzęcego i relatywnie małą ilość węglowodanów. Należy pamiętać, że psy o małych gabarytach żyją znacznie dłużej niż duże psy. Z tego względu szczególnie ważny jest wybór karmy wysokiej jakości – wszelkie niedobory żywieniowe odbiją się na stanie zdrowotnym psa, kiedy osiągnie on podeszły wiek.

Odpowiednie dawkowanie

Małe psy są szczególnie narażone na nadwagę i otyłość. Warto więc dokładnie odmierzać dawkę pokarmu przed każdym posiłkiem. Umieszczona na opakowaniu tabela dawkowania karm dla małych psów jest zazwyczaj dużo dokładniejsza niż w przypadku innych produktów. Dzięki temu można precyzyjnie obliczyć, jaką ilość pokarmu powinien dostawać dany pies w zależności od swojej wagi. Oczywiście zalecane przez producenta dawkowanie to jedynie ogólne wskazówki, na podstawie których należy dostosować faktyczną dobową dawkę karmy do potrzeb i aktywności psa.

Wielkość worka też jest ważna

W przypadku małych psów wskazane jest kupowanie małych opakowań karmy – zarówno suchej, jak i mokrej. Worek suchej karmy powinien być zużyty w ciągu trzech tygodni od otwarcia. Po tym okresie w stojącej dłużej karmie zaczynają zachodzić silne procesy utleniania się tłuszczu, a inne składniki pokarmowe ulegają degradacji. Taka karma nie tylko nabiera nieatrakcyjnego dla psów zapachu zjełczałego tłuszczu i przestaje być chętnie pobierana przez zwierzę, ale także nie jest już pełnowartościowym pożywieniem dla psa. Również przy wyborze karm mokrych należy kierować się wielkością opakowania. Dłuższe przechowywanie (nawet prawidłowe) produktów o wysokiej zawartości wilgoci może doprowadzić do ich szybkiego zepsucia. Warto więc zadbać o to, by całe opakowanie mokrej karmy zużywane było w ciągu jednego dnia.

Więcej o żywieniu małych psów dowiesz się z książki “O żywieniu Twojego psa – praktycznie”

Reklama




Podobne artykuły