WieściŻywienie

Karma z owadów dla psa – czy to dobry pomysł?

Czy coraz popularniejsza karma z owadów dla psa jest dobrym i zdrowym pomysłem na codzienne menu? Pomogą w zbilansowaniu posiłku, są hipoalergiczne a na dodatek to świadomy, ekologiczny wybór – czy to prawda?

Fot. Freepik

Ekologia!

Nie od dziś wiadomo, że produkcja mięsa niezbędnego w diecie naszych czworonogów, niesie ze sobą fatalny wpływ na środowisko. Coraz większe zapotrzebowanie na mięso sprawia, że do atmosfery wprowadzane są duże ilości gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla i metanu, co przyczynia się do globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. Do tego dochodzi zanieczyszczenie wód, degradacja gleby, wycinanie lasów oraz niehumanitarne warunki chowu zwierząt rzeźnych. Z powodu tak ogromnego wpływu na środowisko powinniśmy szukać alternatyw. Jedna z nich to upowszechnienie używania białka owadów w żywieniu.

Owady w diecie psa są uważane za ekologiczne, ponieważ ich produkcja jest znacznie bardziej efektywna niż produkcja białka zwierzęcego. Owady szybko rosną i potrzebują mniej paszy, wody i energii niż krowy, świnie czy kury, które są powszechnie w żywieniu.

Fot. Freepik

Czy białko owadów jest pełnowartościowe?

Białko jest ważne dla zdrowego rozwoju i funkcjonowania psa. Jest niezbędne dla wielu ważnych funkcji organizmu, w tym budowy i naprawy tkanek, produkcji hormonów i enzymów oraz utrzymania odporności. Musi być dostarczane z zewnątrz, a najlepszym jego źródłem jest mięso i… OWADY!

Owady, takie jak larwy mącznika, są bogate w białko o wysokiej jakości i zawierają inne ważne składniki odżywcze, takie jak tłuszcze, węglowodany i witaminy. Białko z owadów jest łatwo przyswajalne, co oznacza, że jest dobrze wykorzystywane przez jego organizm. Jego strawność jest porównywalna ze strawnością innych białek zwierzęcych. W zależności od rodzaju wynosi od 76% do 93%.

Badania pokazują, że w jadłospisie dzikich kuzynów psów i kotów występują owady. Białko to występuje naturalnie w ich diecie! Co więcej, owady w diecie człowieka też nie są żadną nowością. W Chinach, Brazylii, Tajlandii, RPA i wielu innych krajach owady są stałym elementem diety ludzi od setek lat.

Insekty dla alergików?

Częstym problemem, z którym zmagają się opiekunowie czworonogów są alergie i nietolerancje pokarmowe pupili. W wielu przypadkach najskuteczniejszym leczeniem dolegliwości jest wprowadzenie diety opartej o nowe, nieznane do tej pory psu białko. Karmy z owadów dla psa na bazie białka larw, mogą sprawdzić się w żywieniu takich psów!


Autopromocja

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapraszamy na bezpłatny webinar – “Karmy z owadami – fakty i mity. Szansa dla planety, panaceum dla alergika a może chwyt marketingowy?”

Jaki jest realny wpływ produkcji karm z owadami na środowisko? Skład karmy z owadami — na co zwracać uwagę, czy zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych? Czy to dobra alternatywa dla psiego alergika?

Bądź z nami 23.02.2023 o godz. 20.00 i poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania!

W bezpłatnym webinarze wystąpią nasi eksperci:
dr Jacek Wilczak– specjalista ds. żywienia zwierząt i wykładowca akademicki oraz Wojciech Zahaczewski z firmy Ovad Sp. z o.o. – hodowca owadów na cele paszowe i żywieniowe
Rozmowę poprowadzi: Małgorzata Wróbel redaktorka portalu DogPress.

Dowiedz się więcej na www.karmyzowadami.karmybrit.pl

ReklamaPodobne artykuły