Żywienie

Jak wybrać przysmaki dla psa

Przekąski i gryzaki mogą pomóc zaspokoić psie potrzeby naszych pupili oraz wprowadzić do ich diety odrobinę urozmaicenia.

Fot. Freepik

Zrozumienie potrzeb gatunkowych psów przez ich opiekunów jest niezwykle istotne. Nieraz trudno nam zrozumieć zachowania naszych czworonogów, często też niepoprawnie je interpretujemy. Nic w tym dziwnego, psy mają zupełnie inny „język” niż my. Z drugiej strony mamy również własne potrzeby, które chcemy zaspokajać. Często miłość do naszego pupila okazujemy za pomocą nagradzania go jedzeniem. Nie ma w tym nic złego, jeśli tylko odpowiednio wybieramy przysmaki, tak aby zaspokajały jego naturalne potrzeby, były dla niego zdrowe i bezpieczne.

Kilka słów o potrzebach opiekunów

Postępująca humanizacja zwierząt potrafi doprowadzić do zatarcia granic między postrzeganiem psów jako odrębnego gatunku, a całkowitym ich uczłowieczaniem. Ważne jest zachowanie równowagi. Przecież pies może być jednocześnie naszym najlepszym przyjacielem, członkiem rodziny, a my możemy być świadomi jego psich potrzeb i metod ich zaspokajania. Urozmaicanie diety czworonoga jest dla nas czymś oczywistym – w końcu kto chciałby jeść przez cały czas ten sam posiłek? Jednak czy rzeczywiście jest to tak konieczne, jak nam się wydaje?

Różnorodna dieta

Nie w każdym przypadku możliwe jest zachowanie dużej różnorodności jedzenia. Psy ze zdiagnozowanymi alergiami pokarmowymi mają dosyć ograniczone menu, zwłaszcza na początku postępowania dietetycznego. Analogicznie jest u psów z wrażliwym układem pokarmowym, u których niewielkie zmiany w diecie powodują zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Zróżnicowane jedzenie jest niezwykle istotne w przypadku szczeniąt i psów młodych, u których kształtuje się odporność układu pokarmowego. Dzięki urozmaiconej diecie, psy stają się bardziej odporne, a ich codzienne posiłki mogą przybierać różne formy i składać się z wielu gatunków mięs.

Formy przysmaków dla psów

Często urozmaicamy posiłki naszych psów za pomocą przysmaków i jest to bardzo dobre rozwiązanie. Są to produkty dedykowane psom, które często zawierają dodatki w postaci ziół, owoców czy warzyw, które charakteryzują się dobroczynnym wpływem na ich organizm. Część z tych przekąsek stanowią smaczki treningowe, które są małe i sprawdzają się jako nagrody w trakcie zawodów czy intensywnych treningów. Istnieją także przysmaki większe, które są świetnymi przekąskami „na raz” albo jako super nagroda po treningu.

Wiele psów zje wszystko i często nie ma umiaru w jedzeniu, ich mechanizm sytości jest zaburzony. Dlatego naszą rolą jest wybór zdrowych przysmaków i dobór ich wielkości, tak aby były one nagrodą i dodatkiem do codziennego jedzenia.

Fot. Freepik

Wybierając przysmaki warto zwrócić uwagę na ich kaloryczność. To niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, w których otyłość stanowi powszechny problem nie tylko u ludzi, ale także u psów. Przysmaki to dobry pomysł na urozmaicenie nagradzania, jednak nie zaspokajają one takich zachowań, jak długotrwałe gryzienie, żucie czy rozrywanie.

Naturalna potrzeba żucia i gryzienia

Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące udziału sprzedaży karm suchych w branży petfood, śmiało można stwierdzić, że zdecydowana większość psów żywiona jest właśnie nimi. Nie powinno nas to dziwić. Po pierwsze jest to łatwy i szybki sposób żywienia psów, po drugie są to produkty pełnowartościowe, które zaspokajają zapotrzebowanie na naturalne składniki odżywcze, dzięki czemu mamy pewność, że pies jest nie tylko najedzony, ale także odżywiony.

Porcja karmy suchej znika z miski w kilkadziesiąt sekund, lądując w żołądku psa. Z jednej strony to dobrze, bo oznacza, że zwierzę ma apetyt, z drugiej strony to zdecydowanie zbyt szybko, biorąc pod uwagę, w jaki sposób zdobywali jedzenie dzicy przodkowie psów. Gdzie rozrywanie, gryzienie, żucie? To naturalne zachowania, które są niezwykle ważne dla psów. Co zrobić, aby zaspokoić te potrzeby? Idealnym rozwiązaniem są gryzaki.

Rynek cały czas się rozwija i zaskakuje nas nowymi możliwościami. Mogą to być naturalne gryzaki w postaci żwaczy, uszu, tchawic itp. Na sklepowych półkach znajdziecie także wersje z sierścią, jednak należy stosować je uważnie, zwłaszcza u psów wcześniej do tego nieprzyzwyczajonych. Ostatnio popularnymi gryzakami stały się te z sera jaka himalajskiego. Są one niezwykle twarde, dlatego ważne jest, aby odpowiednio dobrać ich rozmiar do wielkości psa.

Nowością na rynku są także gryzaki w postaci kości do żucia, której nadzienie stanowią mięso i składniki funkcjonalne. Ciekawą alternatywą są poroża jeleni, danieli oraz korzenie do gryzienia. Oprócz tego dostępny jest także szereg gryzaków dentystycznych, które zawierają substancje wspomagające ochronę zębów przed powstawaniem kamienia nazębnego.

Nie przesadź z liczbą gryzaków w ciągu dnia! Dostosuj odpowiedni rozmiar gryzaka do wielkości psa, tak aby mógł on go zjeść z satysfakcją. Zbyt duży gryzak może powodować frustrację i niechęć psa do spożywania kolejnych. Równie ważne jest także ich odpowiednie dawkowanie. Zazwyczaj zaleca się podawanie jednego gryzaka na dzień.

Reklama




Maria Milczarek
Magister Hodowli i Ochrony Zwierząt Towarzyszących i Dzikich Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Specjalistka żywienia psów i kotów. Instruktorka Psiego Fitnessu. Od 2019 również zoofizjoterapeutka psów i kotów. Współzałożycielka strony Complete Dog: Food&Mind. Autorka artykułów dotyczących żywienia zwierząt towarzyszących. Stale poszerzająca swoją wiedzę podczas warsztatów, seminariów oraz konferencji naukowych. Na co dzień opiekunka Loki, Tali i Iłki.

    Podobne artykuły