PielęgnacjaAkcesoriaZdrowie

Uff jak gorąco – jak pomóc psu w czasie upałów?

Upały dają się we znaki nie tylko nam. Wysokie temperatury potrafią utrudnić życie również naszym czworonogom. Zatem jak pomóc zwierzakom w tym czasie?

Fot. Valeria Dubych

O nie dbaj szczególnie

Niektóre psiaki są bardziej narażone na negatywne działanie upałów – o nie powinniśmy zadbać szczególnie. Należą do nich przede wszystkim:
– psy starsze
– psy z chorobami serca, układu krążenia lub nadwagą
– psy z długą i gęstą sierścią (np. pomeranian)
– psy ras brachycefalicznych charakteryzujących się krótką mordką (np. mops, buldog, pekińczyk).

Po pierwsze – woda

Od dawana powtarza się nam, że zwłaszcza w upalne dni powinniśmy wypić określoną ilość wody – nie inaczej jest z czworonogami. Naszym obowiązkiem jest dopilnowanie, by w misce zawsze była świeża, chłodna i czysta woda. Najlepiej wymieniać ją często.

Podczas spacerów też warto mieć ze sobą butelkę wody i miskę lub bidon dla czworonoga. To bardzo ważne, by zwierzak w każdej chwili mógł ugasić pragnienie.

Fot. Elisa Kennemer

Ostrożnie ze spacerami

Bezchmurne niebo i więcej wolnego czasu mogą zachęcać nas do dłuższych spacerów. Warto jednak wiedzieć, że upały to nie jest najlepszy czas na długie spacery. W godzinach 10 – 17, kiedy wysokie temperatury najbardziej dają się we znaki, zaleca się krótkie spacery. Najlepiej trzymać się zacienionych ścieżek.

Spacer po chodniku może być mało przyjemny dla zwierzaka ze względu na rozgrzaną powierzchnię. Temperaturę nawierzchni można sprawdzić w łatwy sposób – należy przyłożyć zewnętrzną stronę dłoni do asfaltu / chodnika, jeżeli nie umiemy wytrzymać dłużej niż 5 sekund, opuszki łapek psa są narażone na poparzenia.

Jeżeli mamy ochotę na dłuższy spacer, można wybrać się na niego wcześnie rano lub późnym wieczorem. Świetnym pomysłem będzie też wycieczka nad wodę.

Jeżeli podczas spaceru niezbędny jest kaganiec, warto by umożliwił psu swobodne ziajanie.

Ochłoda w domu

Właściciele nasłonecznionych mieszkań, wiedzą jak bardzo upał może nagrzać nasze cztery ściany. Na czas kiedy temperatury utrudniają życie, warto wyposażyć się w wentylatory lub klimatyzację, które pomogą zadbać o odpowiednią wentylację (unikajmy jednak zbyt dużych różnic temperatur).

Świetnie sprawdzą się też lody w wersji dla psów. Można zamrozić zabawkę wypełnioną smakowitą karmą lub musem owocowy i podać psu. Powolne lizanie odpręży i nieco ochłodzi czworonoga.

Ulgę mogą przynieść też:
– regularne szczotkowanie sierści, wizyta u groomera.
– udostępnienie pupilowi zacienionych pomieszczeń z kafelkami,
– udostępnienie mokrego ręcznika, na którym psie może się położyć,
– zwilżenie wodą.

Fot. Daniel Plan

Ogrody i tarasy

Jeżeli nasze psy często przebywają w ogrodzie lub na tarasie powinniśmy zadbać o to, by zwierzak nie był narażony bezpośrednio na promienie słoneczne. Zadbajmy o cień i dostawę świeżej chłodnej wody.

Akcesoria chłodzące

Doskonałym pomysłem jest też udostępnienie baseników dla psów. Woda ochłodzi nieco rozgrzane futro i przyniesie frajdę psiakowi.

Oprócz baseników, na rynku dostępnych jest też szereg różnych akcesoriów chłodzących dla psów. Znajdziemy: obroże, kamizelki, szelki, schładzane miski, a nawet zabawki. Wszystkie te gadżety mogą przynieść ulgę.

Fot. Patrick Rosenkranz

NIE ZOSTAWIAJ PSA W SAMOCHODZIE!

I na koniec zostawiamy najważniejsze. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa w upalne dni w samochodzie!

Samochody zostawione na słońcu stają się zabójczą rozgrzana puszką z brakiem wentylacji. Nie pomoże tutaj uchylone okno. Przy 30°C po upływie zaledwie pół godziny wnętrze auta osiągnie temperaturę 46°C! Nawet w słoneczny dzień, gdy temperatura wydaje się niska (około 21°C), wnętrze pojazdu może nagrzać się na tyle, by zagrażać życiu lub zdrowiu!

Jeżeli widzisz, że ktoś pozostawił dziecko lub zwierzaka bez opieki w zamkniętym samochodzie – nie czekaj, interweniuj. To może ocalić ich życie.

Reklama



Podobne artykuły