ŻywienieZdrowie

ExoStick gryzaki dentystyczne

Wybór odpowiednich gryzaków z szerokiej gamy dostępnych na rynku produktów to prawdziwe wyzwanie! ExoStick to nowość, której warto poświęcić odrobinę uwagi!

Fot. Halina Czarnecka

Dbanie o uzębienie czworonożnych przyjaciół z pewnością należy do podstawowych obowiązków psich opiekunów. Nieleczone choroby zębów i jamy ustnej mogą prowadzić do rozwoju dalszych poważnych dolegliwości i chorób. Oczywiście wszyscy wiemy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, zatem oprócz częstego, najlepiej codziennego szczotkowania oraz regularnych profilaktycznych wizyt kontrolnych u weterynarza, warto również zapewnić naszym milusińskim codzienny gryzak dentystyczny, który nie tylko zaspokoi ich naturalną potrzebę gryzienia i będzie świetną nagrodą za wzorowe zachowanie, ale również dodatkowo zadba o higienę jamy ustnej.

Oferta tego rodzaju przysmaków na rynku zoologicznym jest ogromna, co nie oznacza, że nie ma już miejsca na nowości! Wśród nich na szczególną uwagę zasługują przysmaki dentystyczne ExoStick – nowy produkt na polskim rynku od węgierskiej firmy Care for Dog.

Optymalnie twarde

Przysmaki ExoStick to świetna alternatywa dla wszelkiego rodzaju kości, poroży czy innego typu naturalnych i sztucznych twardych gryzaków, które chociaż są bardzo lubiane przez psy, mogą stanowić zagrożenie dla ich uzębienia (nadmierna twardość, może doprowadzić nawet do złamania zęba). ExoSticki są wystarczająco twarde, aby zapewnić optymalny poziom usuwania osadu nazębnego i nie zostać pochłonięte w ciągu trzech sekund, ale jednocześnie na tyle miękkie i elastyczne, aby nie stanowić zagrożenia dla jamy ustnej oraz układu pokarmowego. Producent zapewnia, że przy codziennym podawaniu przez 4 tygodnie, zęby psa będą czystsze, ilość płytki nazębnej widocznie mniejsza, a świeżość oddechu znacznie się poprawi.

Fot. Halina Czarnecka

Dla małych i dużych

Dzięki czterem dostępnym rozmiarom gryzaków dentystycznych (od XS dla najmniejszych psiaków, po L dla olbrzymów) możemy z łatwością wybrać wielkość ExoSticka optymalną dla naszego czworonoga. Dobór właściwego rozmiaru jest bardzo istotny nie tylko ze względu na wygodę gryzienia, ale też zachowanie odpowiednego dziennego zapotrzebowania energetycznego. Nie należy podawać więcej niż dwóch sztuk gryzaków Exostick dziennie.

Pyszne i różnorodne

Nieco trudniejszy wybór czeka nas w kwestii wyboru smaku gryzaka, ponieważ dostępne są trzy warianty smakowe – imbir i dzika róża, imbir i jabłko oraz imbir i mięta. Brzmi pysznie, nieprawdaż? To właśnie te naturalne składniki sprawiają, że przysmaki mają zapach przyjemny również dla ludzi, więc nie musimy się obawiać śmierdzącej dłoni czy zaduchu w mieszkaniu po otwarciu opakowania. Opakowanie niestety nie zawiera zapięcia strunowego, które byłoby przydatne w celu zachowania świeżości produktu, jako że każda paczka zawiera siedem sztuk gryzaków.

Bezmięsny skład?

Pochylmy się na chwilę nad składem gryzaków ExoStick. Na pierwszy rzut oka możemy być zaskoczeni informacją, że gryzak nie zawiera mięsa. Jest to jednak produkt przeznaczenia bardziej prozdrowotnego niż jedynie żywieniowego, dlatego dodatek mięsa nie jest tu niezbędny. Skład gryzaków jest dosyć krótki i jasny. Pierwsze i drugie miejsce w składzie zajmują odpowiednio: skrobia kukurydziana i mąka kukurydziana. Są to produkty powszechnie stosowane w żywieniu psów ze względu na swoją lekkostrawność i wysoką przyswajalność. Nie zawierają glutenu, są więc odpowiednie dla psiaków, które mają problem z jego trawieniem.

Następny w kolejce mamy sorbitol, czyli niskokaloryczny słodzik, który dodaje gryzakom walorów smakowych.

Uwaga – nie należy sorbitolu mylić z ksylitolem, który jest toksyczny dla psów! Sorbitol jest zupełnie bezpiecznym oraz często spotykanym dodatkiem zwiększającym atrakcyjność przysmaków bez jednoczesnego zwiększania kaloryczności.

Dalej mamy glicerynę – czyli bezbarwną i bezzapachową substancję, której głównym zadaniem w ExoStickach jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności oraz elastyczności. Następnie w składzie znajduje się białko grochu, czyli roślinne źródło białka oraz węglan wapnia, jako źródło wapnia. Wapń jest substancją mineralną, która jest głównym składnikiem chrząstek i zębów. Na końcu mamy też minerały oraz aromaty i barwniki pochodzenia naturalnego (dzika róża, jabłko, mięta, imbir).

Skład jest krótki i precyzyjny. Warto docenić brak „produktów pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego”, czyli kategorii (pod którą może się kryć wiele nieciekawych, niezindentyfikowanych dodatków) oraz brak sztucznych barwników czy konserwantów. Dzięki temu przysmaki ExoStick są wyjątkowo dobrze tolerowane nawet przez najwrażliwsze brzuszki naszych psich przyjaciół.

Fot. Halina Czarnecka

Europejskie standardy

Przysmaki ExoStick są produkowane na Węgrzech, a więc podlegają restrykcyjnym przepisom i normom Unii Europejskiej w zakresie produkcji karmy dla zwierząt. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w kontekście często wypływających na światło dzienne informacji o przysmakach, które są produkowane w Chinach (gdzie standardy bezpieczeństwa żywności zwierząt nie są wystarczająco wysokie), a jedynie przepakowywane na terenie Europy.

Firma Care for Dog może również poszczycić się certyfikatem „International Featured Standards”. IFS to międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności, opracowany przez przedstawicieli niemieckiego handlu detalicznego, ale uznawany w całej Europie Zachodniej (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii).

Żaden gryzak nie zastąpi szczotkowania zębów naszych czworonogów, tak jak żucie gumy nie zastąpi szczotkowania u ludzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że podawanie gryzaków dentystycznych również może przynieść wymierne korzyści, pod warunkiem, że dokonamy właściwego wyboru wśród ogromnej oferty. Gryzaki ExoStick ze względu na swój kształt oraz skład zdecydowanie warte są wypróbowania. Mogą przynieść wiele radości nawet najbardziej wybrednym psiakom.

Tekst: HALINA CZARNECKA

ReklamaPodobne artykuły