WieściŻywienie

Dlaczego warto przeczytać książkę “O żywieniu Twojego psa praktycznie” ?

Wiedzę zdobywamy nie tylko dzięki codziennym kontaktom z opiekunami, ale również poprzez działalność naukową, która jest jednym z wiodących obszarów całego naszego życia. Dlatego chcemy się nią dzielić, a tym samym rozjaśniać ważne kwestie. Wiemy jakie pytania padają najczęściej i co najbardziej interesuje opiekunów.

Fot. M. Czekała | Howl.pl
Po co kolejna książka na temat żywienia psów?

Na ten temat zawsze można mówić w różnych aspektach i z różnych perspektyw. Książka powstała na skutek zrywu osób, które prowadziły wykłady na Kongresie „O żywieniu Twojego psa – praktycznie”. Jesteśmy nie tylko naukowcami, ale i praktykami, pracującymi z psimi pacjentami i rozumiejącymi najważniejsze problemy i wyzwania opiekunów zwierząt.

Dr inż. Jacek Wilczak
specjalista ds. żywienia zwierząt
wykładowca akademicki
 Jakie tematy są dla opiekunów najbardziej istotne?

Z naszej perspektywy, osób, które praktycznie konsultują przypadki kliniczne, dietetyczne, konkretnych psów – jesteśmy bliżej zagadnień, które są problematyczne np. alergia pokarmowa, otyłość, kondycja włosa, wygląd kupy. Wiedzę zdobywamy nie tylko dzięki codziennym kontaktom z opiekunami, ale również poprzez działalność naukową, która jest jednym z wiodących obszarów całego naszego życia. Dlatego chcemy się nią dzielić, a tym samym rozjaśniać ważne kwestie. Wiemy jakie pytania padają najczęściej i co najbardziej interesuje opiekunów. Mamy też całkowitą pewność, że za żywienie i zdrowie pupila odpowiada właściciel i byłoby super gdyby robił to świadomie.

Dlaczego warto, zamiast wyszukać w internecie danych zagadnień – sięgnąć po książkę?

Jeżeli źródłem informacji byłyby wyszukane informacje w recenzowanych czasopismach naukowych – proszę bardzo. Jednak internet jest pełen treści i informacji o różnym pochodzeniu źródeł. Zawsze weryfikacja tej informacji z życiem, jest łatwiejsza u praktyka niż samemu na własnej skórze przekonywać się czy na pewno np. stosowanie danego dodatku do diety wywoła pożądany efekt u konkretnego psa.

Oczywiście objętość książki ma też swoje granice. Tych tematów można było stworzyć jeszcze więcej, można by było jeszcze bardziej szczegółowo i dokładniej opisać. Natomiast myślę, że na samym początku zaciekawienie tą książką i pozycjami literaturowymi zawartymi w niej,  też jest ważne.

Fot. M. Czekała | Howl.pl
Pozycja dla każdego? I dla psa alergika, otyłego, małego i dużego…

Tak jest!  I dla opiekuna! Rozdział Andrzeja Kinteh – Kłosińskiego opisuje właśnie tę relację pomiędzy opiekunem a psem. Zwróciliśmy szczególną uwagę by w tej książce pojawiły się nowe zagadnienia związane z żywieniem psów. Olejek CBD, probiotyki, prebiotyki, alternatywne źródła białka, jakość surowców pochodzenia rybnego czy kwasów tłuszczowych pochodzących z ryb. I oczywiście węglowodany. Zaproszona została prof. Biel, która zajmuje się obecnością węglowodanów w żywieniu psów. Akurat w tym momencie bada te, które pochodzą z owsa. Celowy temat budzący kontrowersje, natomiast on wcale taki nie musi być – ważne żeby z „otwartą głową” podejść także do tego zagadnienia – wskazując wady, ale także zalety.

Dobierając autorów do tej publikacji, chcieliśmy uniknąć konfrontacji z tematami typu „co w świecie psiarzy jest tematem modnym”. Raczej skupiliśmy się na tym, by rzetelnie przedstawić w miarę szczegółowy i przekrojowy sposób podstawowe zagadnienia, które towarzyszą żywieniu psów. Wychodziliśmy z założenia, że jeżeli mówimy np. mikrobiocie, to poruszamy tylko te aspekty, które są sprawdzone, a nie są interpretacjami życzeniowymi, które na wyrost oceniają rolę mikrobioty – mimo, że ten temat jest niewątpliwie bardzo ważny. Napisaliśmy obiektywnie jaka jest jej rola m.in. w budowaniu odporności organizmu – temat stanowiący niewątpliwie podstawę do dość głębokiego poszerzenia wiedzy opiekunów psów. Jeżeli to była kwestia ryby to, tak samo ważnym aspektem jest element ekologiczności tego surowca. Jeżeli poruszony był temat owadów w psiej karmie to z racji rosnącego zapotrzebowania na białko pochodzenia zwierzęcego, a białko owadzie wpisuje się w białko pochodzenia zwierzęcego oraz przy zachowaniu wysokich walorów proekologiczności został on omówiony w kontekście celowości i możliwości technologicznych przemysłu produkującego karmy dla psów.

Książka, którą trzeba przeczytać: O żywieniu Twojego psa – Praktycznie

Żyjemy w czasach, gdy niemalże cała wiedza tego świata jest na wyciągnięcie ręki. Dwa kliknięcia w telefonie i możemy przeczytać o wszystkim. Niestety, obok rzetelnej i naukowej wiedzy podpartej wieloletnimi badaniami, jest też sporo fałszywych informacji. Dlatego warto sięgać po mądre źródła, a takim właśnie jest najnowsza książka „O żywieniu Twojego psa – praktycznie”.

Trzeba wspomnieć, że książka pełna jest wykresów, tabel, statystyk – każdy autor odwoływał się do istniejących wyników badań.

Wymogiem i pierwszą wytyczną, którą sobie postawiliśmy konstruując tę książkę, to przede wszystkim forma publikacji. Każde cytowanie, każde badanie i każda informacja, która jest znacząca dla danego rozdziału, jest poparta cytowaniem publikacji, znajdującej się w bazie publikacji naukowych. To nie są doniesienia z informacji zawartych w portalach internetowych, to są po prostu publikacje naukowe. To było bardzo ważnym argumentem.

Natomiast warto zwrócić uwagę, że szata edytorska i forma graficzna tej publikacji na pewno są wabikiem, który spowoduje, że wzrok czytelnika skupi się na najważniejszych, najciekawszych rzeczach i na pewno będzie kontynuował czytanie tego pogrubionego czy zaznaczonego fragmentu.

Gorąco zachęcam do lektury tej książki. Wypowiadając się w imieniu wszystkich autorów i razem z redakcją Dog&Sport życzylibyśmy sobie, żeby treści zawarte w książce przede wszystkim były pomocne w prawidłowym żywieniu psa oraz żeby zastymulowały do weryfikacji zasłyszanych i niepotwierdzonych czasami poglądów.


Reklama



Podobne artykuły