WieściZachowanie

Dlaczego psy liżą?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak w zasadzie psy liżą siebie nawzajem, interesujące zapachy lub nas? Zebraliśmy kilka interesujących faktów na ten temat.

Fot. Anima Visual

Poznaj swojego psa

Wszystkie psy liżą, jednak sposób w jaki to robią dużo mówi o nastroju czworonoga. Jeżeli twój pies radośnie przychodzi do ciebie machając ogonem i liże Cię – nie masz się czym martwić. Wtedy czuje się szczęśliwy w twojej obecności. Jeżeli jednak czworonóg woli przebywać sam i często wylizuje sam siebie, może być to znakiem, że dzieje się coś niedobrego.

Nadmierne wylizywanie siebie

Nadmierne wylizywanie futra lub konkretnej części ciała może być sygnałem do poszukania przyczyny problemu. Za takim zachowaniem mogą stać mogą czynniki zdrowotne: np. alergie, choroby skóry lub problemy ze stawami. Przyczyna może mieć również podłoże behawioralne np. powiązane z lękiem separacyjnym. Jeżeli zaobserwujesz u swojego czworonoga nadmierne wylizywanie – nie lekceważ go!

Fot. Daniel Lincoln

Sygnał uspokajający

Bardzo często, zwłaszcza u młodych psów, możemy zobaczyć, że wylizują mordki starszych pobratymców. Jest to sygnał uległości względem starszego, ale także zaproszenie do zabawy.

Oznaczenie

Psia ślina to również świetne narzędzie do oznaczania terytorium. Chociaż najpopularniejszym wyznaczaniem terenu jest zostawianie śladów moczu, ślina też jest używana. Zaobserwować można zwłaszcza u matek wylizujących swoje szczenięta.

Ulga w stresie

Lizanie jest sposobem na redukcję stresu tak samo jak ludzie w nerwowych sytuacjach przygryzają usta lub skubią skórki przy paznokciach. Jeżeli pies sam nadmiernie się wylizuje może być to sygnał silnego stresu. Możemy jednak wykorzystać relaksacyjne działanie lizania i podać specjalne maty lub smakołyki, które pomogą się nieco rozluźnić naszym pupilom.

Buziaki

Lizanie jest psim buziakiem, który jest rozdawany jeżeli psiak chce pokazać, że bardzo nas lubi. Właściciele dostrzegają, że pyszczek ich pupila jest wesoły i pogodny, ogon swobodnie merda.

Fot. Honest Paws

Coś tu ładnie pachnie!

Psy liżą wszystko, co pachnie ładnie (oczywiście w ich opinii ładnie) i atrakcyjnie. Psi nos jest bardzo wrażliwy i z łatwością wyłapuje wszystkie ciekawe zapachy.

Pielęgnacja sierści

Psy wylizując swoją sierść pielęgnują ją. Dbanie o higienę to bardzo ważna część ich codziennej psiej rutyny. Jeżeli zauważymy, że pies mniej chętnie się wylizuje, a sierść jest posklejana, to koniecznie poproś o pomoc lekarza weterynarii!

Reklama
Podobne artykuły