Recenzje

Czym jest pies? Podstawy ekologii behawioralnej psa domowego – recenzja

Raymond Coppinger, Lorna Coppinger, Przedmowa: Alan M. Beck

Czym jest pies? Skąd się wziął? Czy jest po prostu udomowionym – i zdegenerowanym – wilkiem, czy też osobnym, fascynującym gatunkiem, idealnie przystosowanym do swojego naturalnego środowiska? Czy w ogóle można mówić o naturalnym środowisku psa domowego? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania, koniecznie przeczytaj tę książkę!

Pies, jaki jest, każdy widzi… – chciałoby się sparafrazować znany cytat z Nowych Aten – pierwszej polskiej encyklopedii powszechnej. Wydawałoby się, że o psach napisano już tyle, iż nie da się powiedzieć nic szczególnie nowego ani odkrywczego. A jednak Raymond i Lorna Coppingerowie – biolodzy mogący poszczycić się niemal półwiecznym doświadczeniem w badaniach nad psami – udowadniają, że nauka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa na temat tych zwierząt.

Na świecie żyje około miliarda psów, ale najwyżej jedna czwarta z nich ma właścicieli, którzy zapewniają im opiekę, pokarm i schronienie; reszta radzi sobie sama. Nie znaczy to bynajmniej, że te psy przeżyłyby bez obecności ludzi. To psy „okoliczne”, które nie są towarzyszami ani pomocnikami człowieka, lecz świetnie przystosowanymi zjadaczami odpadków, podobnie jak gołębie czy szczury. Coppingerowie stoją na stanowisku, że te miliony wolno żyjących psów to nie jakieś godne pożałowania „odpady” z hodowli, lecz to właśnie prawdziwe, oryginalne psy, bytujące w środowisku, do którego przystosowali się ich przodkowie. Jednym słowem, pies domowy jest efektem naturalnej ewolucji. Z punktu widzenia ekologii behawioralnej (choć niekoniecznie genetyki) należy go uznać za odrębny gatunek, przystosowany do określonej niszy ekologicznej, którą jest bezpośrednie otoczenie człowieka.

I choć pies jest biologicznie zależny od ludzi, posiada fantastyczne zdolności przystosowania do samodzielnego życia u boku człowieka. Atutem książki jest również to, że autorzy pokazują i w dostępny sposób tłumaczą czym jest nauka, podejście naukowe, jak przebiega proces naukowego myślenia i wyciągania wniosków.

Czym jest pies? nie przedstawia nam wyłącznie gotowych odpowiedzi i współczesnych poglądów, które powinniśmy przyjąć na wiarę, lecz wprowadza nas w proces badawczy, który sam w sobie jest fascynujący. Czym jest pies? to drugi, po Tajemnicach umysłów zwierząt, z wydanych przez COAPE Polska przekładów, które powinny zainteresować każdego miłośnika psów. Po przeczytaniu tej książki już nigdy nie będziesz patrzeć na psy tak jak wcześniej!

Reklama



Podobne artykuły