Ogólne

Czy suszone gryzaki dla psa mogą być szkodliwe?

Suszone gryzaki to jedne z najczęściej wybieranych przysmaków dla psa. Sporo mówi się o ich pozytywnych właściwościach, bogactwie witamin, mikro i makro elementów. Niewiele mówi się o zagrożeniach, jakie w sobie niosą oraz o tym czy naprawdę mogą być szkodliwe.

Fot. freepik

Niewinny gryzak może być szkodliwy!

Chcąc sprawić psu przyjemność, sięgamy po produkt nieznanego producenta, kupujemy często za niewielką kwotę i z radością patrzymy jak nasz zadowolony pupil z apetytem zajada przysmak. Jakiś czas później obserwujemy u naszego psa nietypowe objawy. Jest nerwowy, apatyczny. Pojawia się gorączka i nieustanna biegunka. To może być zatrucie salmonellą!

Wszelkie gryzaki są produkowane z mięsa i podrobów. To produkty bardzo wrażliwe na szybkie psucie i skażenia mikrobiologiczne. Chociaż dobrze przeprowadzony proces suszenia chroni przed zepsuciem produktów, to zły sposób przechowywania i niedbałość producenta lub sprzedawcy może wpłynąć pogorszenia jakości, lub wręcz niezdatność do spożycia gryzaków.

Należy też pamiętać o dostosowaniu rodzaju gryzaka dla psa. Szczeniak lub senior nie poradzi sobie z twardymi przysmakami. Psy łapczywie jedzące powinniśmy mieć zawsze na oku podczas podawania gryzaka, żeby interweniować w przypadku zakrztuszenia się. Niektóre z gryzaków będą ciężkostrawne lub zbyt tłuste więc opiekunowie delikatnych psiaków powinni ich unikać.

Fot. E. Cholewińska Chartokracja

Czy podawanie suszonych gryzaków ma plusy?

Chociaż zagrożeń związanych z tymi przysmakami nie powinniśmy lekceważyć, warto pamiętać, że gryzaki mają wiele plusów. O walorach suszonych gryzaków opowiedziała nam Magdalena Pisarczyk właścicielka firmy Meat Stuff:

Suszone gryzaki typu uszy królicze, żwacze wołowe to niewątpliwie jedne z przysmaków, za którymi psy szaleją najbardziej. Swoją popularność zawdzięczają wyjątkowo atrakcyjnemu dla psów zapachowi, ale mało kto wie, że te popularnie zwane śmierdziuchami przysmaki, oprócz walorów węchowych i smakowych, mogą również doskonale wpływać na psie zdrowie i zachowanie. Gryzaki z podrobów takie jak wątroby, płuca, żołądki to cenne źródło witamin i minerałów. Skóry, uszy, chrząstki to produkty bogate w kolagen, a czas spędzony na ich gryzieniu i memłaniu rozładowuje stres i zabija psią nudę. Gryzaki z futrem mają zbawienny wpływ na przewód pokarmowy, a także świetnie doczyszczają zęby i dziąsła.

Na co zwrócić uwagę?

Suszone gryzaki i przysmaki to świetna i zdrowa przekąska dla psa, jednak trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Ważne jest przechowywanie, zabezpieczone opakowanie, dobrze opisana etykieta z wyszczególnionymi składnikami oraz przestrzeganie określonych norm przez producenta.

O tym jak powinno się zadbać o proces produkcji mówią przedstawiciele marek.

Sposób produkcji, pakowania i przechowywania naszych przysmaków dla psów i kotów został opisany w naszym systemie jakości HACCP, który został wdrożony w naszej firmie. Nasz zakład został tak zaprojektowany, aby cały system produkcji przebiegał zgodnie z obowiązującymi normami i zaleceniami weterynarii. Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego żywności, chroni nasze produkty przed zanieczyszczeniami chemicznymi, fizycznymi i mikrobiologicznymi.

Tomasz Mastalerz przedstawiciel marki Samo Mięso / E-PIES.EU

Naszym priorytetem jest zabezpieczenie produktów przed bakteriami i grzybami. Dlatego stosujemy hermetyczne opakowania, które zapewniają ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Zgrzewane woreczki zapewniają bezpieczne środowisko, które minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia i zabrudzenia. Hermetyczność opakowania utrzymuje świeżość przysmaków, zapobiegając dostępowi wilgoci i powietrza, które mogą prowadzić do rozwoju pleśni oraz bakterii, oraz chroni przed utratą aromatu i wartości odżywczych. Po produkcji nasze przysmaki są przechowywane w chłodnym miejscu bez dostępu do światła. Dzięki sprawnym procesom logistycznym zmniejszamy do minimum czas transportu i związane z nim narażenie na wahania temperatur. Dzięki temu mamy gwarancję, że nasze przysmaki zachowują swój naturalny smak i wartość żywieniową.

tech.wet. Agata Adamska, Petner

Tego NIE kupuj!

Jakich gryzaków nie kupować? Mamy kilka wskazówek:

  • Unikaj produktów bez opakowania. Brak etykiety uniemożliwia identyfikację konkretnej partii, łatwiej też o skażenie produktów.
  • Nie kupuj produktów źle przechowywanych. Gryzaki rzucone luzem do kosza ekspozycyjnego bez opakowań i zabezpieczeń mają mniejszą wartość odżywczą (np. przez utlenianie tłuszczów). Poza tym często są zakurzone, nikt nie zwraca uwagi na to czy jakiś pies wąchał je wcześniej lub je lizał. Ich zapach i smak też może być dla psa mniej atrakcyjny.
  • Produkty bez odpowiednich atestów weterynaryjnych (nr weterynaryjny producenta) to zły wybór.
  • Produkty produkowane poza Unią Europejską mogą mieć nieprecyzyjnie opisany skład i niebezpieczne dodatki. Poza tym transport z takich krajów Indie czy Chiny wymaga silnego chemicznego zabezpieczenia tych produktów przed wilgocią i zniszczeniem. Pomimo atrakcyjniejszych cen, nie polecamy ich. Mogą zaszkodzić psu!
  • Unikaj produktów bez szczegółowego składu analitycznego, bez wyszczególnionych składników.
  • Produktów zawierających konserwanty i nienaturalne składniki.
Fot. freepik

Smaczki z dodatkowym białkiem…

Robaki wylęgające się w suszonych psich smakołyków to niestety częsty problem. Często naturalny skład bez konserwantów niesie ze sobą ryzyka przedostania się robaków do produktu.

Żuki padlinożerne są wyjątkowo aktywne w okresie od maja do siernia, a suszone mięso to dla nich najsilniejszy afrodyzjak i może się zdarzyć, że w opakowaniu oprócz psich przysmaków znajdziemy dodatkowe, ruszające się białko. Oczywiście jest to sytuacja nieprzyjemna, jednak się zdarza, zwłaszcza w produktach, które nie są konserwowane chemicznie, analogicznie jak w niepryskanych owocach. Żuki padlinożerne potrafią przegryźć folię i karton, żeby tylko dostać się do źródła zapachu, dlatego w sytuacji znalezienia takiego towarzysza w opakowaniu warto zgłosić to do sprzedawcy lub producenta. Czasem zdarza się, że żuki mogą przedostać się do opakowania nawet u nas w domu, dlatego najlepszym sposobem na wyeliminowanie ich jest przechowywanie gryzaków w szczelnych plastikowych pojemnikach, żeby ograniczyć wydzielanie zapachów.

Magdalena Pisarczyk właścicielka firmy Meat Stuff

Polecane marki

Nie chcesz narażać swojego psa na niebezpieczeństwo? Chcesz podawać mu tylko to, co najlepsze? Zebraliśmy w zestawieniu kilka firm, o których jakość możesz być spokojny. To polecani producenci przez naszych czytelników oraz najpopularniejsze firmy w branży.

Podsumowanie

Suszone gryzaki to smaczna i zdrowa przekąska dla twojego psa. Żucie, gryzienie i obgryzanie gryzaków relaksuje czworonogi, pozytywnie wpływa na ich jamę ustną oraz dostarcza wielu witamin, oraz mikro i makro elementów. Wartość odżywcza i jakość gryzaków dla psów mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i zadowolenia naszych ukochanych czworonogów. Wybierając naturalne przekąski, unikaj produktów zawierających sztuczne dodatki i tych nadmiernie przetworzonych, które mogą zagrażać zdrowiu pupila. Zawsze dokładnie czytaj etykiety i unikaj produktów, które nie dostarczają informacji o składnikach lub procesie produkcji. Unikaj również zakupu gryzaków luzem, ponieważ odpowiednie opakowanie zapewnia świeżość i bezpieczeństwo produktów.

Reklama




Podobne artykuły