Zachowanie

Czy małemu psu potrzebna jest kondycja?

Opiekunowie mikropiesków nie przywiązują szczególnej uwagi do budowania kondycji swoich pupili. Rzadko bowiem możemy spotkać w psich sportach przedstawicieli małych ras. Tylko pojedyncze osobniki trenują czy startują w zawodach.

Fot freepik

W okresie jesienno-zimowym forma małych piesków zazwyczaj zdecydowanie spada. Podczas gdy latem wychodzą one jeszcze na dłuższe spacery, zimą – ze względu na niskie temperatury – ich spacery potrafią być ograniczone do minimum.

Wiele małych ras źle znosi mroźną aurę. Szybko marzną, a przez to niechętnie wychodzą z domu. Na co zatem zwrócić uwagę, aby mimo mniejszej aktywności, utrzymać małego psa w formie?

Właściwe żywienie

Odpowiednio dobrana karma to podstawa. Powinna ona być dostosowana do zmniejszonej aktywności naszego pupila, mniej kaloryczna oraz lekkostrawna. Porcję psa należy jasno ustalić, odejmując od niej każdy zjedzony przez niego smakołyk czy gryzaki. W przypadku małych psów jest to szczególnie ważne – ich masa ciała jest tak niewielka, że nawet 100 g więcej będzie doskonale widoczne. Karmę warto podawać na przykład z konga czy maty węchowej. Doskonale sprawdzą się też różnego rodzaju zabawki edukacyjne.

Regularne spacery

Nawet mimo chłodniejszych dni postarajmy się zabierać psa na spacer. Spacery mogą być krótsze, ale częstsze. Pozwólmy psu pochodzić lub pobiegać, jeśli ma na to ochotę. Mały pies, którego będziemy jedynie nosić na rękach, po jakimś czasie zacznie mieć problemy z poruszaniem się, gdyż jego mięśnie będą zbyt słabe. Gdy jest mu zimno, lepiej pobawić się z nim i zachęcić do intensywniejszego ruchu, aby się rozgrzał, niż od razu podnosić i przytulać. W mroźne dni warto oczywiście ubrać psa w ciepłą kurteczkę, a nawet buty. Z pewnością zwiększy to jego komfort podczas spaceru.

Spotkania z psimi kumplami

Jeżeli Twój pies ma ulubionego kumpla z osiedla, z którym uwielbia się bawić, umów się z jego opiekunem na spotkanie. Wspólne bieganie na pewno dobrze wpłynie na kondycję. Pamiętaj, że zabawa musi być fajna dla obu psów. Jeżeli tylko jeden z nich dobrze się bawi, pomyśl o zmianie towarzystwa.

Psi fitness

Jeżeli ten temat jest Ci jeszcze obcy, możesz skorzystać z szerokiej oferty kursów psiego fitnessu. Może masz możliwość uczęszczania na zajęcia stacjonarne? Ich wybór będzie oczywiście najlepszą opcją. W innym wypadku warto skorzystać z oferty internetowych kursów i ćwiczyć samodzielnie w domu. Ważne tylko, aby wiedzieć, jakie ćwiczenia będą bezpieczne dla Twojego psa. Na początek możesz mu na pewno zaproponować te najprostsze, takie jak obroty w lewo i prawo, ukłony czy chodzenie do przodu i do tyłu.

Fot freepik

Nauka sztuczek

Elementy psiego fitnessu możesz wykorzystać do nauki różnych sztuczek. W ten sposób, zamiast sypać karmę wprost do miski, możesz wykorzystać ją jako nagrodę w treningu. Nauka sztuczek rozwinie nie tylko mięśnie Twojego pupila, ale też zajmie go i zmęczy pracą umysłową. Pamiętaj, że kondycja psychiczna jest równie ważna, jak fizyczna.

Kiedy w końcu dni będą dłuższe i cieplejsze, stopniowo zwiększaj aktywność psiaka i raczej nie planuj kilkunastokilometrowego spaceru w pierwszy, ciepły, wiosenny weekend. Może to się skończyć przeciążeniem, kontuzją i w efekcie wizytą w gabinecie weterynaryjnym.

Reklama



trener psów Agnieszka Musiał
od ponad 10 lat prowadzi PsiąSzkołę. Celem jej pracy jest pomoc opiekunom w wychowaniu ich psów oraz zbudowaniu relacji opartej na zrozumieniu i zaufaniu. Jest również hodowcą psów rasy owczarek australijski oraz prazsky krysarik. Ze swoimi psami trenuje na co dzień obedience.

Podobne artykuły