Border CollieZachowanie

Border collie jako pies rodzinny?

Border collie to rasa stale zyskująca na popularności. Czy sprawdzają się jako psy rodzinne?

fot . Joanna Fischer

W mediach border collie przedstawiany jest jako idealny, bezproblemowy pies. Nieskazitelny towarzysz rodziny, inteligentny, chętny do zabawy i z całym wachlarzem sztuczek. Dzieci wprost za nim szaleją! Czy taka wizja może być prawdziwa?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Od setek lat border collie hodowany był jako niezmordowany pastuch, spędzający długie godziny na pastwiskach pomagając farmerom w pilnowaniu stad owiec. Jego zmysły są bardzo wyostrzone, ponieważ dobry pies pasterski musi błyskawicznie reagować na ruchy zwierząt i komendy swojego przewodnika. Jak odnajdzie się jako pies rodzinny?

Chociaż tysiące psów doskonale odnajduje się w tej roli i towarzyszy swoim rodzinom w normalnym życiu, połączenie to może nie być tak proste jak się wydaje. Zwłaszcza małe dzieci mogą być dla psa sporym wyzwaniem.

fot . Joanna Fischer

Najczęstsze problemy

Wśród opiekunów borderów często pojawiają się problemy w życiu codziennym na linii pies i dziecko. O jakich problemach szkoleniowcy słyszą najczęściej?

Reaktywny pies nie potrafi odpoczywać – bordery mogą uporczywie domagać się uwagi, skakać, przynosić zabawki – powinniśmy kontrolować takie zachowania. Aktywna rasa z olbrzymią chęcią do współpracy z człowiekiem w połączeniu z dzieciakami to nienajlepsze połączenie. Psiak bombardowany wyzwaniami w domu, nie potrafi odpoczywać. W rezultacie jest cały czas pobudzony i oczekuje nowych wyzwań. Ten problem można rozwiązać ustalając reguły zajmowania się psem i wprowadzając rutynę dnia codziennego. Warto też wyznaczyć miejsce dla psa, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzać podczas odpoczynku, jedzenia lub gryzienia gryzaków.

Podszczypywanie i „pasienie” małych dzieci – oczami psa małe dzieci, to dość niezrozumiałe istoty. Są dość głośne, szybko się przemieszczają, bawią się zabawkami, wykonują niespodziewane ruchy. Ponieważ border collie są bardzo wyczulone na ruch i hałas, taką niezrozumiałą istotę jak dziecko mogą chcieć potraktować tak jak zrobiłyby to z owcą na pastwisku. Uporczywe wpatrywanie, podszczypywanie i gonienie dzieci powinny skłonić nas do konsultacji ze specjalistą i położenia szczególnej uwagi na naukę psa odpoczywania.

Agresja – wraz ze wzrostem popularności rasy, coraz częściej słyszy się o problemach z agresją. Jej przyczyny nie są jednoznaczne i może być ich wiele. Najczęstszą przyczyną są:
            – brak spełnienia potrzeb psa (ruch, eksploracja terenu, pożywienie),
            – brak przestrzeni do odpoczynku
            – bronienie zasobów,
            – choroby i ból,
            – frustracja.
W przypadku zaobserwowania jakiś niepokojących zachowań, warto skonsultować się od razu ze specjalistą i dążyć do rozwiązania problemu i odnalezienia jego przyczyny.

fot . Joanna Fischer

Czy to jest miłość?

Często w Internecie możemy zobaczyć zdjęcia, gdzie dzieci tulą się do psów, całują je, niedelikatnie dotykają okolic uszu czy łap. Chociaż maluchy w ten sposób poznają świat i na pewno nie mają złych intencji, takie okazywanie miłości jest dla psa sporym dyskomfortem.

Dorosły powinien mieć świadomość sygnałów wysyłanych przez swojego psa i przerywać interakcje, gdy staje się niekomfortowa. Warto od początku uczyć dzieci, jakie pieszczoty są lubiane przez psy, a jakie zachowania powodują dyskomfort pupila.

Fot. Freepic.com

Obowiązek

Pies rasy border collie to doskonały kompan aktywnego trybu życia. Jeżeli spełnimy wszystkie jego potrzeby będzie świetnym psem rodzinnym. Co jednak, jeżeli zabraknie nam czasu na regularne treningi i długie spacery? Zaniedbania to prosty sposób na pojawienie się problemów z czworonogiem.

Bardzo ważne jest, by obowiązki związane z psem były na stałe wpisane do naszego kalendarza. Warto dzielić je i angażować w nie całą rodzinę. 

Podsumowując

Niejeden przedstawiciel border collie doskonale sprawdza się jako pies rodzinny. Jest świetnym kompanem zabaw najmłodszych i aktywizuje całą rodzinę. Jednak decydując się na tą rasę, warto mieć świadomość jak duże potrzeby ma ta rasa i jakie potencjalne problemy mogą wystąpić. Watro też poszukać odpowiedniej linii psów, poznać kilku przedstawicieli tej rasy i szczerze porozmawiać z hodowcami.

BORDER COLLIE MIESIĄCA

Co miesiąc z nadesłanych zdjęć wyłaniamy border collie miesiąca, do którego powędruje atrakcyjna nagroda. Prześlij zdjęcie swojego bordera!

Formularz zgłoszeniowy TUTAJ

ReklamaPodobne artykuły