Wieści

Dlaczego do psów mówimy pieszczotliwie do psów?

Szczenięta reagują na pieszczotliwą mowę, ale dorosłe psy są bardziej wybredne. Francuscy naukowcy wykazali, że szczenięta pozytywnie reagują i chcą się bawić, kiedy puści im się nagranie zdań takich jak: „Kto jest dobrym pieskiem?”. Jednak dorosłe psy ignorowały taką przemowę.

Kiedy mówimy do psów, często używamy wysokiego tonu głosu, podobnego do tego stosowanego wobec małych dzieci. Naukowcy uważają, że jest to nasz naturalny sposób komunikowania się z odbiorcami niepotrafiącymi mówić. Profesor Nicolas Mathevon z Uniwersytetu w Lyonie/Saint-Etienne powiedział, że sposób, w jaki zwracamy się do zwierzaków domowych bardzo przypomina ten, w jaki mówimy do niemowląt. Wiadomo, że przykuwa on uwagę maluchów i stymuluje uczenie się języka.

„Odkryliśmy, że szczenięta bardzo mocno reagują na ten rodzaj mowy, nawet przy braku innych bodźców, w tym wizualnych” – powiedział profesor BBC News. „Stwierdziliśmy natomiast, że dla dorosłych psów sposób zwracania się – pieszczotliwy czy normalny – nie miał znaczenia”.

Badacze nagrali ludzi wypowiadających zdanie: „Hej! Cześć słodziaczku! Kto jest dobrym pieskiem? Chodź tu! Dobry piesek! Tak! Chodź tutaj pieseczku! Jaki dobry piesek!”, tak jakby zwracali się do domowego ulubieńca. Nagranie było odtwarzane przez głośnik psom w różnym wieku i porównywane z normalną mową. Naukowcy odkryli także, że ludzie zwracają się pieszczotliwie do psów w każdym wieku, pomimo że ten sposób mówienia działa tylko na szczenięta.

„Prawdopodobnie ten sposób mówienia stosowany jest w celu nawiązania interakcji z odbiorcą niemówiącym (zwierzęciem), a nie tylko niedojrzałym” – powiedział profesor Mathevon. „Psy przez stulecia były selekcjonowane do tego, aby się z nami komunikować” – dodaje. „Może szczenięta zostały wyselekcjonowane w taki sposób, aby chcieć się z nami bawić lub angażować w innego typu kontakty. Możliwe też, że starsze psy nie reagują w ten sposób, ponieważ są bardziej wybredne i chcą nawiązywać bliższy kontakt tylko ze znajomą osobą”.

Eksperyment nadaje nowy wymiar poglądowi, że zwracamy się do szczeniąt w specjalny sposób, ponieważ reagujemy na ich „dziecięcy” wygląd. Teoria ta, znana jako schemat dziecięcości, głosi, że na widok „twarzy” młodych zwierząt reagujemy w podobny sposób jak na widok ludzkich dzieci, ponieważ chcemy się nimi opiekować. „Jedną z hipotez było, że używamy pieszczotliwej mowy wobec psów, ponieważ reagujemy na te same cechy, które posiadają ludzkie dzieci” – powiedział profesor Mathevon. „Jednak nasze badanie wykazało, że stosujemy ten sposób mówienia nie tylko z tego powodu, ale być może także dlatego, że chcemy nawiązać kontakt z odbiorcą, który nie potrafi mówić”. „Być może używamy tego sposobu mówienia w różnych sytuacjach, kiedy wydaje nam się, że odbiorca nie w pełni opanował język albo ma problem ze zrozumieniem nas”.

Badanie zostało opublikowane 11 stycznia br. w Proceedings of the Royal Society of London B- Biological Sciences. Tobey Ben-Aderet i in., 2017, Dog-directed speech: why do we use it and do dogs pay attention to it? http://rspb.royalsocietypublishing. org/content/284/1846/20162429
Źródło BBC News

Reklama




Podobne artykuły