SportAkcesoriaFrisbee

Talerzyki na tapecie

Dogfrisbee to chyba najbardziej widowiskowa dyscyplina w świecie psich sportów. Świetnie zgrane
psio–ludzkie drużyny, doskonałe sekwencje rzutów i przede wszystkim latające psy! Dziś weźmiemy pod lupę podstawowy sprzęt używany w tym sporcie, czyli dyski.

Fot. Wolfgang Hasselmann

Widząc takie zmagania na internetowych filmikach, polach startowych lub w parkach, trudno przejść koło nich obojętnie. Aż chciałoby się dołączyć do tych wszystkich trenujących teamów, wejść na taki poziom porozumienia z psem i poznać tajniki miotania dyskami. Jeśli jesteś pewien, że stan zdrowia Twojego zwierzaka jest zadowalający, wówczas możesz zacząć przygodę z frisbee. Jeśli stawiasz dopiero pierwsze kroki w tym sporcie, to dyski będą dla Ciebie najważniejsze i to właśnie o nich będzie ten artykuł.

Czym i jak rzucają Polacy?

Poprosiliśmy naszych czytelników o wypełnienie ankiety na temat dysków frisbee, których najczęściej używają. Uzyskaliśmy 200 odpowiedzi. Ankietowani to w większości kobiety (93,5%). Są to osoby zamieszkujące głównie duże (47,2%) oraz średnie (19,3%) polskie miasta. Większość jest właścicielem jednego (46,1%) lub dwóch (40,7%) czworonogów. Aż 30,8% ankietowanych deklaruje trenowanie frisbee z myślą o startach w zawodach. 10,1 osób profesjonalne treningi prowadzi regularnie. 32,8% ankietowanych trenuje bardziej rekreacyjnie, jednak dostrzega możliwość wzięcia udziału w zawodach. Dla 21,7% frisbee to zabawa pomagająca w spożytkowaniu psiej energii na spacerach.

68,7% ankietowanych wzięło udział w seminariach prowadzonych przez profesjonalistów. Na treningach największy nacisk kładziemy na rzuty dystansowe (70,6%) i elementy freestyle (66,5%). Wybierając dysk, większość z nas kieruje się przede wszystkim bezpieczeństwem psa (73,1%). Następnymi czynnikami ważnym dla nas przy wyborze frisbee są: cena (57,9%), wygoda rzucania (50,8%), duża wytrzymałość dysku (50,3%), materiał (46,7%) oraz dobre osiągi dysku (36%).

W naszych koszykach zakupowych najczęściej lądują profesjonalne dyski do freestyle (69,5%) lub rzutów dystansowych (60,9%). Rzadziej decydujemy się na dyski gumowe (11,7%), neoprenowe (10,2%), materiałowe (2%) lub te wykonane z pianki (1%). Nasze frisbowe zakupy robimy najchętniej w specjalistycznych sklepach internetowych 81,2%. Rzadziej kupujemy dyski przy okazji zawodów (10,2%) lub w sklepach stacjonarnych (5,1%). Najczęściej decydujemy się na zakup dysków w cenie do 30 zł za sztukę (50%). Na frisbee w cenie do 20 zł za sztukę decyduje się 25% ankietowanych. Pozostałe 25% decyduje się na dyski droższe.

Na jakie cechy dysku zwrócić uwagę?

W sklepach, i tych internetowych, i tych stacjonarnych, możecie znaleźć mnóstwo różnych wariantów dysków dla psa. Małe, duże, twarde, miękkie, elastyczne, gumowe, plastikowe, materiałowe – jakie wybrać

? Przede wszystkim należy kierować się bezpieczeństwem. Przenigdy do zabawy z psem nie należy używać ludzkich dysków. Większość plastikowych talerzyków kompletnie nie nadaje się do treningów z psem.

Plastik, z którego są wykonane, szybko się kruszy, tworząc niebezpieczne i ostre zadziory mogące poranić pyszczek czworonoga. Dyski te zazwyczaj są inaczej wyprofilowane, co utrudnia psu stabilny chwyt. Poza tym zbyt twardy plastik może połamać psie zęby lub po prostu zniechęcić psiaka do zabawy.

Powinniśmy wybierać frisbee przede wszystkim elastyczne, dobrze wyprofilowane, nietworzące ostrych zadziorów i niepękające. Inne dyski sprawdzą się zimą w ujemnych temperaturach, a inne podczas letnich treningów.

Dyski dla początkujących

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z dogfrisbee, warto sięgnąć po dyski, którymi dodatkowo można zmotywować psa do pracy. Świetnie sprawdzają się frisbee odporne na przeciąganie, przyjazne dla psiej mordki. Poniżej kilka przykładów takich dysków:

1. Dysk tekstylny/neoprenowe

Dobre dla delikatnych psich pyszczków. Sprawdzą się do nauki podstawowych elementów. Pamiętaj, że takie dyski mogą nie być zbyt trwałe. Bardzo popularne są dyski NEO CzechBlack 4Fl. Te popularne frisbee zachowują właściwości lotne, nie toną w wodzie i bardzo dobrze sprawdzają się w motywacji delikatnych piesków. Są zadziwiająco wytrzymałe.

2. Dysk gumowy

Ten rodzaj dysku sprawdzi się w motywacji. Są odporne na przeciąganie, stanowiąc świetną nagrodę. Dyski te raczej nie latają dobrze i odradza się używanie ich w ten sposób.

3. Dysk z pianki

Ten rodzaj dysku sprawdzi się dla delikatniejszych psich pyszczków. Pianka będzie unosić się na wodzie, czyniąc zabawkę idealną do wodnych szaleństw. Na wzmiankę zasługuje tutaj Flyber, będący bardzo uniwersalnym dyskiem. Tworzywo, z którego jest wykonany, uniemożliwia pokaleczenie psiego pyszczka. Dobrze lata i unosi się na wodzie.

4. Inne rodzaje

Tu należy wspomnieć o niezawodnym dla początkujących talerzyku Trixie Frisbee Dog Activity. Chociaż dość ciężki dysk ma bardzo dobre właściwości lotne, spokojnie wytrzymuje przeciąganie nawet w solidnych szczękach.

Fot. Brixiv

Dyski profesjonalne

Regulamin większości zawodów frisbee reguluje również modele dysków dopuszczonych do używania podczas startów. Poniżej kilka najpopularniejszych modeli wraz z krótką charakterystyką.

1. Wham-O Fastback

To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych i najtańszych dysków. Uwielbiany przez dogfrisbiarzy z całego świata. Świetnie lata, ale niestety szybko się niszczy. Jest dyskiem stosunkowo wolnym i dobrze zawisa w powietrzu. Dostępnych jest kilka rodzajów tego modelu: standard, flex (bardziej elastyczny) oraz freestyle (bardziej śliska powierzchnia). Świetny do nauki rzutów.

2. Hero Extra-235

Zaraz obok fastbacków to dysk również bardzo popularny wśród zawodników. Jest odrobinę odporniejszy na psie szczęki od wspomnianych wcześniej dysków. Ma świetne właściwości lotne. Jest dyskiem szybszym, więc pozwala na osiągnięcie lepszych wyników w konkurencji dystansowej. W rzucaniu tym rodzajem frisbee trzeba nabrać odrobinę wprawy. Dostępne są dwa warianty tego dysku: distance oraz freestyle.

3. Hyperflite Competition Standard

Dysk o bardzo podobnych właściwościach do wcześniej opisanego Wham-O Fastback. Różni je jedynie wielkość – CS jest odrobinę mniejszy. Dobrze sprawdzi się do nauki rzutów.

4. Hero Sonic 215

To szybkie i lekkie dyski. Jest to nieco mniejsza wersja Hero Extra-235 o bardzo podobnych właściwościach.

5. Hyperflite SofFlite

Dysk przeznaczony raczej dla psiaków początkujących lub takich o chwycie delikatnym i mniej pewnym. Jest bardzo miękki i elastyczny. Nie odbija promieni słonecznych, ułatwiając lokalizację dysku w powietrzu. Dobrze sprawdza się w treningu.

6. Wham-O Eurablend

To typ dysku dla psiaków o mocniejszym chwycie i z tendencją do niszczenia zabawki. Jego średnica jest największa spośród wszystkich psich dysków. To frisbee sprawdzi się zarówno podczas treningów, jak i podczas startów w zawodach. Jest dyskiem cięższym i bardzo szybkim. Doświadczeni zawodnicy używają go w konkurencjach dystansowych, osiągając dobre wyniki. Wytrzymałość w tym przypadku przekłada się na cenę – dysk należy do tych z górnej półki cenowej.

7. Hyperflite Jawz

Seria Jawz to najmocniejsze dyski, jakie zostały wyprodukowane przez firmę Hyperflite. Są cięższe, ich średnica jest mniejsza, co niestety utrudnia wykonanie ładnego rzutu. Dyski są bardzo plastyczne, świetnie sprawdzą się podczas treningów dla psich niszczycieli. Również i w tym przypadku wytrzymałość przekłada się na cenę – dysk należy do tych z górnej półki cenowej.

Wybór psich dysków jest spory. Ważne, żeby zastanowić się, czego oczekujemy od naszego czworonoga i jaki charakter ma przyjąć nasza przygoda z frisbee. Wysokich, bezpiecznych lotów i świetnej zabawy z dyskami!

Reklama



Podobne artykuły