Wieści

PROPS, czyli Poradnik Rewelacyjnego Opiekuna Psa jest nadal dostępny! Ściągnij i pomóż zwierzętom w potrzebie! Krótki wywiad z jednym z autorów, Michałem Dąbrowskim.

W dalszym ciągu akcja organizowana przez markę Brit czeka na Wasze reakcje! Jako partnerzy wspieramy PROPS, czyli Poradnik Rewelacyjnego Opiekuna Psa, który jest połączeniem działalności edukacyjnej oraz charytatywnej.

Jest on dostępny do pobrania na stronie: https://www.props-brit.pl/, w cenie minimalnej równej wartości 10zł. Nie ma ustalonej górnej granicy wpłat, więc zachęcamy do przesyłania również wyższych darowizn. Całość dochodu z akcji zostanie przeznaczona na rzecz zwierząt znajdujących się pod opieką wybranych fundacji, schronisk i stowarzyszeń.

Do krótkiej rozmowy, zaprosiliśmy cenionego trenera i behawiorystę, Michała Dąbrowskiego, autora jednaj z części Poradnika.

Razem z Tobą mieszkają dwa psy, border collie Nero oraz owczarek australijski Koda. Czy jest coś szczególnego, czego Cię nauczyły?

Z pewnością tego, że posiadanie dwóch psów jednocześnie, to już prawdziwa misja, naprawdę. Wiele konsultacji, które odbywam na co dzień z podopiecznymi, dotyczy właśnie rodzin z dwoma (lub kilkoma) psami. Mając już takie stadko, duża część życia jest podporządkowana pod psy. Cierpliwość to pierwsza cecha, którą zwłaszcza Koda skutecznie we mnie teraz szlifuje. Bardzo istotną kwestią jest także rozsądne gospodarowanie budżetem. To może niezbyt oczywista odpowiedź, ale decydując się na psa lub na kilka zwierząt opiekun nie zawsze jest świadomy, z jakimi kosztami będzie się to wiązało. Nero jest seniorem i poza jedzeniem specjalistycznej, weterynaryjnej karmy, uczęszcza na fizjoterapię, bieżnię oraz odbywa wizyty kontrolne u lekarza weterynarii. Kodzisław czuje z kolei dużą potrzebę rozszarpywania zabawek oraz pałaszuje całkiem niemałe porcje . Powyższe kwestie sprawiają, że utrzymanie psów pochłania blisko jedną czwartą naszego domowego budżetu. 

Który pies pojawił się w Twoim domu jako pierwszy? Czy masz jakąś radę na co zwrócić uwagę przy wprowadzaniu nowego psa do rezydenta?

Oczywiście pierwszym psem jest Nero i od niego, dwanaście lat temu, wszystko się zaczęło. Kodzisław był już wspólną decyzją moją i mojej narzeczonej. Pojawił się u nas wiosną 2021 roku. Przede wszystkim radzę każdemu dobrze przemyśleć możliwości czasowe i budżetowe. Bardzo ważne jest również zdawanie sobie sprawy z faktu, że kolejny pupil nie będzie rozwiązaniem problemów psa rezydenta. Często spotykam się z błędnym myśleniem: „mój podopieczny nie lubi innych psów, więc dokupię mu drugiego, na pewno sprawi to, że nagle pokocha wszystkie dookoła”. Wtedy zamiast

zamiast pracować pod opieką behawiorysty nad problem rezydenta, kończymy w jeszcze trudniejszym położeniu, mając często domowy konflikt między dwoma zwierzakami. Temat decydowania się na kolejnego zwierzaka omówiłem szeroko w artykule, który serdecznie polecam czytelnikom.

Jesteś odpowiedzialny za całkiem spory dział w Poradniku związany z wychowaniem psa, czy któraś z tych porad jest Twoim zdaniem szczególnie ważna? 

Część dotycząca wychowania psa jest najdłuższa, bo temat jest naprawdę szeroki. W Poradniku, starałem się opisać podstawowe zasady w sposób najbardziej przystępny i zrozumiały. Chciałem stworzyć prawdziwą esencję podstawowej wiedzy, którą każdy z psiarzy powinien mieć. Trochę można to porównać do posiadania prawa jazdy. Skoro sam posiadam ten dokument to liczę, że inni użytkownicy dróg mają chociaż podstawową wiedzę na temat przepisów drogowych. Nie jestem w stanie wybrać ważniejszej porady, bo tak naprawdę biorąc pod swoją opiekę żywe zwierzę, za które będziemy odpowiedzialni następne kilkanaście lat, sami powinniśmy od siebie wymagać zagłębienia się w temat. Jeśli zależy Wam na pozostaniu świadomymi i zaangażowanymi opiekunami, to PROPS będzie tylko początkiem przygody związanej ze zrozumieniem pupila.

Wejdź na www.props-brit.pl i pobierz poradnik!

Reklama



Podobne artykuły