Nosework ze szczeniakiem
Zastanawiasz się, kiedy zacząć ćwiczyć nosework ze swoim psem? Tak naprawdę wszystko zależy od Twojej gotowości, bo Twój pupil przygotowania do tego sportu zaczyna w zasadzie zaraz po urodzeniu!
Zmysł powonienia to nie tylko najważniejszy ze zmysłów psa, ale także pierwszy, którego jest w stanie używać. Dzięki niemu ślepe i głuche szczeniaki lokalizują pokarm znajdujący się w sutkach matki. Nawet z bardzo młodym psiakiem możesz bawić się więc w różnego rodzaju zabawy węchowe i eksplorację otoczenia. To przede wszystkim fajna forma rozładowania jego energii i silna stymulacja umysłowa wspomagająca prawidłowy rozwój emocjonalny.
Czym jest nosework?
Choć istnieje nikła szansa, że jeszcze nie słyszałeś o noseworku, na wszelki wypadek przypomnę, czym jest ten wspaniały sport. Nosework narodził się w Stanach Zjednoczonych w 2006 roku. Stworzyli go profesjonalni przewodnicy i trenerzy psów pracujących w służbach mundurowych (psów, które w swojej pracy wykrywają za pomocą węchu m.in. narkotyki i materiały wybuchowe). Pomysł na rozpropagowanie tej formy aktywności wśród psów towarzyszących zrodził się pod wpływem obserwacji psów służbowych i wpływie pracy węchowej na ich psychikę.
Wspominając o treningach szczenięcia, wprowadzających do noseworku, nie można pominąć tego, jak pozytywnie wpływają one na psa! Przede wszystkim uczą samodzielności, budują pewność siebie (to pies odnosi sukcesy). Możliwość dokonywania wyborów oraz przejawiania naturalnych zachowań (wyszukiwanie za pomocą węchu niewątpliwie jest naturalnym zachowaniem psa) to dwa kluczowe czynniki dobrostanu zwierząt.
Dodatkowo system „seeking” uruchamia większość obszarów dopaminowych w mózgu psa, a dopamina jest głównym neuroprzekaźnikiem stymulującym układ nagrody. Węszenie jest nie tylko przyjemne, ale także wpływa pozytywnie na psy lękliwe i reaktywne. To nie koniec korzyści z treningów nosework – uczą one psa skupienia, systematycznej pracy (oczywiście, gdy trening jest odpowiednio prowadzony) i męczą… co jest dość istotne przy młodych i energicznych psach.
Sport ten ma także pozytywny wpływ na opiekuna! Przewodnik ćwicząc z psem uczy się go obserwować, wyłapywać nawet drobne zmiany w zachowaniu. Potrafi mu zaufać, dać czas na podjęcie decyzji, wesprzeć go swoją postawą lub, gdy to konieczne, pomóc poradzić sobie z problemem. I to nie tylko podczas treningów, ale również w codziennym życiu. Dzięki temu budujemy niepowtarzalną relację ze swoim psem, opartą na zaufaniu, a nie posłuszeństwie i podporządkowaniu.
Od czego zacząć trening nosework?
Zastanawiasz się teraz zapewne, od czego zacząć treningi. Najprościej będzie wykorzystać zabawę w szukanie ukrytych smaczków. Mogą one być rozsypane w trawie, schowane w pomieszczeniu lub plenerze. Najpierw rób to na oczach psa, potem naucz go szukać ich na komendę. Możesz połączyć te zabawy z ćwiczeniami na propriocepcję (czucie głębokie) wykorzystując wszelkie rodzaje podłoży sensorycznych (także naturalnych).
Pozwalaj i zachęcaj psa do eksploracji otoczenia, z czasem ucz wyszukiwania w nim smaczków lub zabawki. Pamiętaj, by dać mu szansę być samodzielnym i nie pomagaj, gdy nie jest to konieczne. I tak będziesz wystarczająco podpowiadał swoją postawą ciała (wskazywanie postawą i wzrokiem jest wręcz bezwarunkowe).
Z trochę starszym szczeniakiem, który potrafi już samodzielnie eksplorować otoczenie i sprawnie posługuje się węchem, możesz zacząć wprowadzanie właściwych zapachów (w Polskiej Lidze Nosework używamy naturalnych próbek zapachowych – kory cynamonu, suszonej skóry pomarańczy i goździków). Najlepiej zrobić to przez tzw. „parowanie”, czyli łączenie próbki zapachowej z jedzeniem. Dzięki temu pies będzie miał dużą motywację do szukania i zbuduje pozytywne skojarzenie z wprowadzanymi zapachami. Warto też zadbać o naukę spokojnego i systematycznego sprawdzania przedmiotów oraz przeszukiwania pomieszczenia lub terenu – początkowo wykorzystując przysmaki, a z czasem próbki zapachowe.
Pamiętaj także, by zbudować odpowiednią motywację do pracy. Zadbaj, by nagrody były atrakcyjne (super smaczki, ulubione zabawki). Nosework to wspaniały sport kynologiczny, który przyniesie korzyści zarówno psu, jak i jego opiekunowi. Możesz potraktować go jako zabawę i wykonywać proste ćwiczenia/ przeszukania albo się w niego wkręcić i rozwijać – a naprawdę jest nad czym pracować, bo nosework to wymagający sport! Im wcześniej zaczniesz, tym lepsze wyniki osiągniesz.