Kupa psa – wszystko co musisz wiedzieć
To jak wygląda kupa psa, może być pierwszym sygnałem, że ze zdrowiem pupila dzieje się coś niedobrego. Odchody zwierząt traktujemy jak bardzo niewygodny temat tabu. Doświadczony i świadomy opiekun wie, że nie należy go bagatelizować.
Sprzątanie po psach jest naszym obowiązkiem. Dbając o czystość ulic, możemy zyskać coś dużo cenniejszego. To wygląd kupy psa będzie znaczącą informacją o stanie zdrowia i odżywienia czworonoga. Dlatego sprzątając po swoim psie, warto poświęcić tej czynności chwilkę dłużej i przyjrzeć się odchodom.
Prawidłowy stolec to jaki?
Prawidłowa psia kupa powinna być brązowa, mieć zwartą konsystencję, może być lekko popękana z zewnątrz. Ma być połyskliwa, a zapach nie powinien być zbyt intensywny. Odchylenia od tej normy mogą być spowodowane zmianami w diecie lub sygnałem, że dzieje się coś niedobrego.
Śluz w kale jak go rozpoznać i o czym świadczy?
Śluz w kupie psa to jedna z częstszych przypadłości, skłaniająca opiekunów do wizyty w gabinecie lekarza weterynarii. Śluz powinien znajdować się w kale fizjologicznie, jednak są to ilości raczej niewidoczne na pierwszy rzut oka. Jeżeli odchody naszego psa są całe pokrytą galaretowatą substancją lub widoczne są wyraźne pasma śluzu, jest to sygnał do niepokoju. Pojedynczy epizod nie musi skończyć się szczegółowymi badaniami, ale w przypadku gdy sytuacja się powtarza, konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii.
O czym może świadczyć śluz w kupie psa? Przyczyn może być wiele. Powodem może być podrażnienie jelita grubego, inwazja pasożytów wewnętrznych, alergie lub nietolerancje pokarmowe.
Niepokojące sygnały
Śluz w kale psa to nie jedyny sygnał alarmowy. Niepokój powinny wzbudzić także:
- biegunki,
- zaparcia,
- widoczna krew,
- czarne zabarwienie,
- zmiana zachowania podczas wypróżnień,
- białe lub bardzo jasne zabarwienie,
- widoczne pasożyty,
- intensywny, odrażający zapach.
Wygląd kupy a żywienie
Na wygląd psiej kupy wpływa oczywiście żywienie czworonoga. Niektóre dodatki w diecie mogą powodować zmiany w konsystencji stolca oraz jego zabarwienia. Czerwone zabarwienie może być spowodowane obecnością buraków w diecie (także w smakołykach). Natomiast jasna barwa i krucha konsystencja może być skutkiem podania zbyt dużej ilości kości (o kościach w diecie psa pisaliśmy TUTAJ).
Częstotliwość wypróżnień
Częstotliwość wypróżnień to cecha indywidualna dla każdego psa. Średnio powinny być to dwie do maksymalnie trzech kup dziennie. Ich wielkość i częstość jest zależna od tego, jak żywiony jest pupil. Stąd też często psy żywione dietą BARF wypróżniają się mniej, z kolei psy żywione wysoko przetworzoną dietą gorszej jakości, więcej razy i w większej ilości. Wynika to z przyswajalności pokarmu.
Należy także wspomnieć o czynności oddawania stolca. U zdrowego psa robienie kupy powinno pójść szybko i sprawnie. Jeżeli widzimy dodatkowe napinanie się psa, bolesne parcie, nienaturalne szukanie miejsca lub zaprzestanie czynności po próbie przyjęcia pozy, powinien być to jasny znak, o dyskomforcie. Takie problemy także powinny skłonić nas do wizyty z czworonogim w przychodni.
Obserwacja psa w czasie tej czynności daje opiekunowi możliwość diagnozy wielu schorzeń: od tych bezpośrednio związanych z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego aż po urazy odcinka lędźwiowego kręgosłupa i dysfunkcje stawów biodrowych.
“O żywieniu Twojego psa praktycznie”
Każdy opiekun, podejmując się opieki nad psem lub kotem, zobowiązuje się do zapewnienia mu najlepszych warunków, które pozwolą mu prawidłowo funkcjonować. Oprócz zapewnienia optymalnych warunków bytowania są zobowiązani do pokrywania ich wymagań żywieniowych, które muszą być dostosowane do ich aktualnego stanu fizjologicznego, fazy wzrostu i rozwoju czy aktywności fizycznej. Pytanie zatem: jakie i czego parametry mogą świadczyć o nieprawidłowym trawieniu i wchłanianiu składników pokarmowych, stanach chorobowych (szczególnie przewodu pokarmowego), ale także o dobraniu nieodpowiedniego modelu żywienia do aktualnego stanu zdrowia psa? W odpowiedzi powinny pojawić się parametry biochemiczne i morfologiczne krwi, ale także kolor, objętość i konsystencja oddawanego kału.
To właśnie kał jest dla opiekuna pierwszym sygnałem zmian zachodzących w organizmie psa, a identyfikacja przyczyn tych zmian pozwala unikać w przyszłości czynników je powodujących. Poza społeczną odpowiedzialnością, jaką są obarczeni opiekunowie, polegającą na sprzątaniu po swoich psach w czasie spacerów, to właśnie konsystencja kału pozwalająca w komfortowych dla opiekuna warunkach sprzątać po swoim psie jest najlepszą rekomendacją dla zastosowanego modelu żywienia i świadczy o harmonijnym i spokojnym tempie trawienia, wchłaniania i pozbywania się niestrawionych resztek pokarmów. Co więcej, obserwowanie swojego psa podczas wykonywania czynności wypróżniania nie powinno budzić zażenowania – zachowanie psa podczas tej czynności także jest czynnikiem diagnostycznym.
O żywieniu Twojego psa PRAKTYCZNIE – Dr inż. Jacek Wilczak