Border CollieZachowanie

Jak skutecznie zmęczyć border collie?

Bordery przedstawiane są jako psy o ponadprzeciętnej inteligencji i…. wytrzymałości. Bieganie, aportowanie, pływanie, długie marsze – podejmą każde wyzwanie, niezależnie od intensywności dnia. Czy da się więc zmęczyć bordera?

Fot. J. Fischer

Aby zrozumieć tą niezwykłą rasę, niezbędne jest poznanie jej historii. Psy te były stworzone by pomagać człowiekowi podczas długich godzin pracy na pastwiskach wśród setek owiec. Od zawsze musiały być odporne na warunki atmosferyczne, chętne do wykonywania zadań, przy czym lekko uparte i samodzielne w stosunku do owiec. Musiały być też niezwykle wytrzymałe podczas długich godzin pracy i dość szybko się regenerować.

Zmęczony border?

Niektórzy twierdzą, że tych psów tej rasy nie da się zmęczyć. Nieraz słyszy się też opowieści o psach, które nawet pomimo kontuzji nie pokazują, że coś jest nie tak, nie przerywają treningu lub dalej chcą się bawić. Bordery to psy mają olbrzymią chęć do robienia czegoś z człowiekiem, są bardzo „elektryczne” i chętnie podejmują się interakcji. Chociaż zmęczenie występuje u nich tak samo, jak u każdego innego psa, one niespecjalnie się nim przejmują. Z tej przyczyny niebywale ważne jest by nauczyć je odpoczywania i pokazać, że czasami po prostu muszą się ponudzić.

Fot. A. Verschueren

Na zmęczenie najlepsze wybieganie?

Często widzi się psy zapatrzone w zabawkę do aportowania. Kiedy tylko opiekun zaproponuje zabawę piłeczką, pupil niestrudzenie aportuje powtarzając pogoń wielokrotnie. Chociaż w efekcie widzimy psa z wywieszonym niemal do ziemi językiem, w rzeczywistości pomimo zmęczenia fizycznego, nie jest zmęczony i po powrocie do domu i chwili regeneracji jest gotowy na dalsze atrakcje. Podobny mechanizm możemy zaobserwować z psimi zabawami na wybiegach. Dlaczego tak duży wysiłek fizyczny nie przynosi odpoczynku? Gonienie za zabawkami lub czasami nawet za innymi psami może spowodować u naszych pupili niezdrową fiksację. Mamy z nią do czynienia, gdy pies nie zwraca uwagi na nic poza konkretnym przedmiotem (np. piłka, rzucany cień, kropelki wody), czynnością czy innym psem. Nasz pupil w takim stanie jest stale pobudzony, nie potrafi się wyciszyć co przekłada się na ciągły stres, a ten z kolei odbija się negatywnie na jego zdrowiu oraz zachowaniu.

Jak poradzić sobie z fiksacją u bordera?

Fiksacją nazywamy zbyt intensywną reakcję psa na dany bodziec. Ze względu na bardzo wyczulony wzrok i słuch bordery potrafią niezdrowo się „zafascynować” różnymi obiektami lub zjawiskami.

PAMIĘTAJMY: Intensywne bieganie jest też treningiem! Na początku do „wybiegania” psa wystarczy tylko 5 minut z czasem nawet i pół godziny tak intensywnej zabawy może być niewystarczające. Pies mimo fizycznego, nadmiernego zmęczenia będzie chciał nadal biec. Każdy trening planujemy MY, biorąc pod uwagę: wiek, kondycję i indywidualne możliwości naszego psa.

Fot. Alicja Matejuk

Uwaga na zdrowie!

U borderów częstym problemem zdrowotnym są schorzenia układu ruchu takie jak dysplazja stawów biodrowych czy OCD. Wszelkie intensywne zabawy zawierające skoki, szybkie zwroty i nagłe hamowania powinniśmy odłożyć na czas, kiedy pies będzie już w pełni rozwinięty fizycznie. To aktywności wymagające odpowiedniego przygotowania, rozgrzewki i dużej uważności.

Szczęśliwy pies to zmęczony pies?

Border collie to dalej pies, który tak jak każdy do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje snu i odpoczynku. Nie jesteśmy też w stanie całego trybu życia podporządkować psu – przecież trzeba mieć czas na pracę, obowiązki domowe. Jak zatem żyć z tak wymagającą rasą?

1. Zaspokojenie potrzeb

By border wiódł szczęśliwe psie życie musimy zaspokoić jego potrzeby. Oprócz pełnej michy i krótkich spacerów, potrzebne będą też dłuższe spacery, gdzie pies swobodnie będzie mógł eksplorować otoczenie wąchając, zbierając informacje. To też czas na zabawę z opiekunem np. w przeciąganie szarpakiem czy szukanie zaginionej zabawki. Warto pamiętać, że psy zdecydowanie bardziej męczą się wyzwaniami psychicznymi niż tymi fizycznymi.

Trening czy nauka nowych sztuczek to dla większości sportowych borderów zaledwie kilka / kilkanaście minut dziennie.

2. Umożliwienie odpoczynku

To bardzo ważne by pies miał w domu miejsce, gdzie nikt nie będzie przeszkadzać mu w odpoczynku. Kąt, gdzie może odciąć się od wszystkich bodźców i spać.

3. Rutyna

Wprowadzenie rutynowego planu dnia jest też doskonałym sposobem na poradzenie sobie z żywiołowym borderem. Pies wie, kiedy będzie posiłek, kiedy właściciel poświęca czas na prace więc tym samym pupil musi zająć się sam sobą, a kiedy jest czas na aktywny spacer czy trening.


Twój border pokocha te produkty:


Wybieramy bordera miesiąca!

Chcemy poznać wasze bordery! Prześlijcie nam zdjęcie waszego border collie i jeśli chcecie podzielcie się wspólną historią. Co miesiąc wybieramy border collie miesiąca a zwycięzca otrzymuje Voucher na zakupy do sklepu pet&you!

Reklama




Podobne artykuły