Wieści

Głodny czyli zły – jak żywienie wpływa na zachowanie psa?

Podawanie psu jedzenia wydawałoby się codzienną, zwykłą i regularną czynnością. Wiąże się jednak z wieloma aspektami, przez co może wpływać na życie naszego czworonożnego ulubieńca w bardzo istotny sposób. Czy mamy tego świadomość, czy też karmimy naszego psa zupełnie bezwiedne?

W ocenie tego, czy rodzaj i sposób żywienia mogą mieć wpływ na zachowanie, jest także umiejętne rozróżnienie, z jakim czynnikiem może być ono związane (etap rozwojowy, nieprawidłowe warunki utrzymania, choroba). Dodatkowo konieczna jest analiza, czy spełniono podstawowe potrzeby żywieniowe zgodnie z obowiązującymi międzynarodowymi wytycznymi lekarzy weterynarii (WSAVA) oraz przyjętymi w Europie normami FEDIAF.

Aby zapewnić oczekiwane działanie leków czy suplementów, najpierw kluczowe jest zapewnienie optymalnego odżywienia i trawienia. Niespełnienie tego warunku oznacza, że leczenie może być po prostu mniej skuteczne lub nie zadziała tak, jak oczekiwano. Niniejsza praca przedstawia nie tylko, jak modelowo ocenić, czy pies jest optymalnie żywiony (co nie wpływa na nieprawidłowości w jego zachowaniu), ale przedstawia dotychczasowe badania i potwierdzone interwencje w podstawowym żywieniu u psów (bez efektów farmakologicznych), które przełożyły się na modyfikację zachowania.

Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, Fragment książki “O żywieniu Twojego psa praktycznie”


Reklama



Podobne artykuły