Border CollieZachowanie

Aktywne jedzenie dla bordera

Aktywne jedzenie to wydanie psu posiłku w jakiś urozmaicony sposób. Ma to wiele zalet – męczy fizycznie, pomaga w wyciszeniu, wzmacnia motywację pokarmową, realizuje naturalne potrzeby psa takie, jak żucie, gryzienie, wylizywanie i daje zadanie, które zajmuje go przez jakiś czas. Wśród właścicieli borderów różne sposoby wydawania posiłków są bardzo popularne, ponieważ mamy do czynienia z rasą, która lubi rozmaite aktywności i nowe wyzwania! Aktywne jedzenie można stosować u borderów w każdym wieku – zarówno przy szczeniaczkach, jak i przy seniorach.

Jakie są sposoby aktywnego jedzenia?

Zapewniając psu urozmaicenie diety za pomocą podawania nie tylko karmy suchej, ale również i mokrej w postaci galarety lub pasztetu, sprawiamy, że posiłki stają się ciekawsze. Jednak możemy to połączyć również z super zadaniem, a może nawet wyzwaniem dla psa. W jaki sposób? Obecnie na rynku zoologicznym istnieje wiele różnych zabawek, które rewelacyjnie nadają się do wypełnienia jedzeniem. Przy używaniu suchej karmy wskazać można:

  • kule, z których wypadają granulki pod wpływem toczenia przez psa,
  • piłki (tzw. „kule smakule”) z wgłębieniami i wypustkami, w które można powkładać granulki,
  • maty i kule węchowe, które mają za zadaniem imitować trawę,
  • różne zabawki stworzone własnoręcznie, np. przy użyciu plastikowych butelek, rolek po papierze toaletowym.

Również dużą różnorodność zabawek na jedzenie mamy w przypadku, gdy karmimy psa mokrą karmą:

  • kongi, gdzie przez dziurę nakładamy mokrą karmę do wnętrza zabawki,
  • węże, które mają puste wnętrze, gdzie rewelacyjnie można zmieścić sporo pasztetu,
  • maty z wgłębieniami i rowkami (tzw. „LickiMat”), w które można wsmarować karmę.
Fot. M. Czekała | Howl.pl

Pamiętaj!

Korzystania z tego typu zabawek trzeba psa nauczyć. Przy pierwszym podaniu obserwuj psa, i jeśli zobaczysz, że nie radzi sobie z wydobyciem jedzenia, to pomóż mu, np. przytrzymując zabawkę ręką.

Dlaczego aktywne jedzenie to super pomysł dla bordera?

Każdemu zdarza się dzień, gdy ma więcej pracy lub nauki i zarazem mniej czasu dla psa. Borderowi nie wytłumaczysz, że szef dał Ci więcej zadań, dlatego masz czas tylko na krótki spacer… Wtedy różne sposoby aktywnego jedzenia mogą zastąpić normalne aktywności, które zwykle serwujemy psu w czasie dnia. Dodatkowo przydają się w momencie, gdy nasz pies ma ograniczenia, co do ruchu np. po zabiegu, operacji lub kontuzji. Ja aktualnie mając w domu szczeniaka bordera widzę, jak dużo ma energii. Czasami zaczepia mnie do zabawy w momentach, gdy nie mogę mu poświęcić uwagi. Wtedy z pomocą przychodzi kong lub mata węchowa. Pies ma zajęcie, a ja mogę skupić się na pracy.

Fot. M. Czekała | HOWL.pl

Jak często można korzystać z aktywnych sposobów podania posiłku?

Tak naprawdę nawet i codziennie, ponieważ do wypełnienia zabawek można używać jedzenia, które nasz pies dostaje w ramach podstawowej diety, czyli np. suchej lub mokrej karmy. Ja staram się korzystać z tych sposobów kilka razy w tygodniu, bo widzę, jak dużo radości takie zajęcie daje moim psom i spełnia ich naturalne potrzeby.

Fot. M. Czekała

Czy każdy pies może dostawać zabawki wypełnione jedzeniem?

Tak. Aktualnie rynek zoologiczny jest na tyle rozbudowany, że wiele zabawek jest sprzedawanych w różnych rozmiarach, dzięki czemu można znaleźć odpowiednie zarówno dla małego, jak i dla dużego psa. Dodatkowo mamy różnorodne typy zabawek pod kątem kolorów, kształtów i budowy – dla każdego psa znajdzie się coś, co on polubi.

Jako instruktor szkolenia psów oraz behawiorysta często moim kursantom polecam korzystanie z aktywnego karmienia, ponieważ jest to świetny sposób na zajęcie psa, zmęczenie go oraz zapewnienie podstawowych potrzeb w postaci gryzienia, wylizywania i żucia.

Twój border pokocha te produkty:


Wybieramy bordera kwietnia!

Chcemy poznać wasze bordery! Prześlijcie nam zdjęcie waszego border collie i jeśli chcecie podzielcie się wspólną historią. Co miesiąc wybieramy border collie miesiąca a zwycięzca otrzymuje Voucher na zakupy do sklepu pet&you! Na zdjęcia czekamy do 30.04.2022.

Reklama



Joanna Korbal
Instruktor szkolenia psów, behawiorysta, zoopsycholog, sędzia, trener i zawodnik dogfrisbee

Podobne artykuły