Czego nie wiesz o karmie mokrej dla psów?
Nie od dziś w Internecie trwają spory o to, jaki sposób karmienia psa jest najlepszy. Co jest polecane, a co nie. Również na temat mokrych karm dla psów trwają dyskusje.
Mokra karma dla psów jest jednym z najpopularniejszych rodzajów karmy, ale istnieje wiele mitów związanych z jej podawaniem. Wielu opiekunów czworonogów nie zdaje sobie sprawy, że istnieją różne rodzaje mokrej karmy, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. W tym artykule postaramy się rozwiać niektóre z mitów na temat karm mokrych oraz przedstawić mniej znane fakty.
Dlaczego karmy mokre?
Podawanie mokrej karmy niesie ze sobą wiele zalet. Dlaczego? Wiadomo, że najlepsze dla naszego zdrowia i zdrowia naszych czworonogów jest obecność w menu produktów świeżych i nieprzetworzonych. Mokra karma dla psów jest zazwyczaj produkowana z wysokiej jakości składników, takich jak mięso, ryby, warzywa i owoce. Składniki te są bardziej naturalne i mniej przetworzone niż w przypadku suchej karmy. W większości dobrych mokrych karm nie ma także zbędnych wypełniaczy mogących wpływać na problem otyłości.
Nie bez znaczenia jest też wysoka zawartość wody. Mokra karma zawiera jej dużo, co jest korzystne dla psów mających trudności z nawadnianiem się lub tych, które nie piją wystarczającej ilości wody. Dodatkowo, wysoka zawartość wody w karmie może pomóc w utrzymaniu zdrowia nerek, co jest szczególnie ważne u seniorów. Wysoka wilgotność pożywienia może także pomóc w utrzymaniu dobrego trawienia i zapobieganiu zaparciom.
Poznaj karmę
DOG’S LOVE Pferd – konina z pasternakiem i pomidorami (400g)
arma hipoalergiczna z mięsa mięśniowego koniny . Wrażliwy układ pokarmowy u psa, nietolerancja pokarmowa, alergia u psa, dieta eliminacyjna – karma szczególnie polecana w tych przypadkach. Karma jest dostępna w puszkach 400g i 800g
Zwykle ten rodzaj karm jest też zdecydowanie bardziej atrakcyjny dla czworonogów ze względu na lepszy smak pożywienia i jego intensywniejszy zapach. Mogą się więc okazać rozwiązaniem problemu u psiaków wybrednych oraz tych mających problem z apetytem. Łatwe do żucia i połykania kęsy będą też wskazane dla psów z chorobami zębów i jamy ustnej.
Poznaj karmę
RAW PALEO PATE MINI
Karma RAW PALEO PATE MINI jest kompletną i zbilansowaną karmą, w postaci delikatnego i wyjątkowo smakowitego pasztetu, przeznaczoną dla zdrowych psów ras małych. Receptura karmy oparta jest tylko na jednym źródle białka zwierzęcego, co pomaga ograniczyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych. Bez dodatku zbóż.
Jak wybrać?
Ogrom ładnych opakowań ze szczęśliwymi psami i apetycznymi kąskami na etykiecie nie ułatwia wyboru. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając mokrą karmę dla naszego pupila? Oczywiście najważniejszym punktem jest skład. Warto zwrócić uwagę na zawartość w produkcie mięsa mięśniowego oraz procent użytych podrobów. Karmy z wyższą zawartością podrobów mogą spowodować problemy żołądkowe u niektórych czworonogów. W składzie powinno dominować mięso. Lepiej unikać karm, które zawierają sztuczne konserwanty, barwniki i aromaty.
Warto pamiętać, że psy na różnych etapach rozwoju mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Niektóre karmy są przeznaczone dla szczeniąt, inne dla psów dorosłych, a jeszcze inne dla starszych psów. To cenna informacja.
Nie można także zapomnieć o wymaganiach żywieniowych konkretnego psa. Alergie, nietolerancje i niektóre choroby wymagają uważniejszego dobierania składników. W takim przypadku warto skonsultować się z psim dietetykiem lub lekarzem weterynarii.
Czy karmę mokrą można mieszać z innym rodzajem posiłków?
O to czy można łączyć karmę suchą lub inny rodzaj psich posiłków z mokrą trwają gorące dyskusje. O rozwianie wszelkich wątpliwości poprosiliśmy dr. Jacka Wilczaka specjalistę w zakresie żywienia, dietoprofilaktyki i dietoterapii schorzeń metabolicznych Dietapeta.
Wszystkich opiekunów, których ten dylemat dotyczy, chciałbym uspokoić, że jeżeli tylko mieszają ze sobą dwa rodzaje karm i każda z nich spełnia wymogi stawiane pełnoporcjowym karmanom bytowym, to w przypadku psa zdrowego nie ma żadnej obawy czy ryzyka. Oczywiście, tak jak w przypadku wykorzystywania wyłącznie jednego modelu żywienia, należy zwracać uwagę na reakcję psa na podawany pokarm – reakcja, która może zaskoczyć opiekuna dotyczyć może w takim samym stopniu danego rodzaju karmy, jak i ich połączeń. Łącząc ze sobą różne rodzaje karm, należy jedynie zwrócić uwagę na łączną ilość podawanej wraz z nimi wartości energetycznej i odżywczej. Zawsze musi być ona dostosowana indywidualnie do potrzeb danego psa. Pamiętać należy, że karmy suche i suszone poprzez niższą wilgotność w przeliczeniu na 100 g dostarczają wyższą wartość odżywczą w stosunku do karm mokrych. Dobierając proporcje między karmami suchymi/ suszonymi a mokrymi, suma wartości odżywczej w nich zawarta musi precyzyjnie uwzględniać zapotrzebowanie danego psa. Jeżeli takiej wiedzy opiekun nie posiada, warto ten model żywienia skonsultować z dietetykiem weterynaryjnym. Jest to istotne szczególnie w kontekście ryzyka nadwagi i otyłości u psa, któremu opiekun podaje w stosunku do zapotrzebowania większą ilość wysokoenergetycznej karmy suchej.
Jedynym przypadkiem, kiedy niezalecane jest łączenie dwóch tak skrajnych modeli żywienia, jest postępowanie dietetyczne, które zostało wprowadzone szczególnie w celu stabilizacji pracy przewodu pokarmowego. W tym przypadku nagła zmiana konsystencji diety może dodatkowo pogłębiać stan chorobowy. Biorąc powyższe pod uwagę, w przypadku psa zdrowego, łączenie ze sobą różnych modeli żywienia nie powinno przyczyniać się do jakikolwiek problemów i co więcej, może być ciekawą metodą urozmaicenia diety, szczególnie wtedy, kiedy podstawowym modelem żywienia jest karma sucha.
Poznaj karmę
DOG’S LOVE Lamm – jagnięcina z dynią, morelą i ziemniakami
Karma monobiałkowa dla psa – jagnięcina z warzywami i owocami oraz wartościowymi ziołami. Karma dostepna w puszkach 200 g, 400g i 800g
Poznaj karmę
DOG’S LOVE BIO GREENS i DOG’S LOVE BIO REDS
Ekologiczna karma warzywna dla psów ze świeżych zielonych lub czerwonych warzyw i owoców, wegańska.
Karmy mokre w praktyce
Dlaczego lubimy podawać mokre karmy podopiecznym? Jak najczęściej są one podawane? Na co zwracają uwagę doświadczeni psi opiekunowie? Zapytaliśmy o to kilkoro ambasadorów zeszłoocznej edycji plebiscytu Top For Dog.
Urozmaicenie menu Odyna i Freya
Podstawę żywienia naszych charcich chłopaków stanowi karma sucha – jednak w ramach urozmaicenia jadłospisu i codzienności chętnie sięgam po karmę mokrą. Świetnie sprawdza się w miskach spowalniających oraz matach i zabawkach do wylizywania – o różnorakim stopniu trudności.
Lizanie a co za tym idzie, spowolniona konsumpcja pomaga nam wyciszyć psiaki, co jest wyjątkowo cenne w stresujących momentach czy zapobieganiu lękowi separacyjnemu. Wydobywanie atrakcyjnego mokrego pokarmu działa na psy kojąco, uwalnia psie endorfiny, intensyfikuje doznania smakowe, jednocześnie wspomagając zdrowie psiego brzucha. Idealny czasoumilacz na psią nudę podczas naszej choroby, psiej rekonwalescencji czy pogodowych zawirowań, kiedy spacery pozostawiają sporo do życzenia.
Przy wyborze mokrej karmy stawiam głównie na jej skład oraz konsystencję. Zależy mi na tym, by była atrakcyjna dla psiaków i delikatna dla ich brzuszków. Ponadto musi łatwo dawać się porcjować, wyciskać i rozsmarowywać na zabawkach, tym bardziej że nie zawsze wykorzystuję całą zawartość opakowania na raz. Świetnie sprawdzają się nam ostatnio karmy w saszetkach – ułatwiają napełniania zabawek, przechowywanie i transport. Mokra karma bywa u nas również nieoceniona przy przemycaniu psich leków i suplementów!
Eliza Cholewińska – Odyn Szmodyn
Codzienna różnorodność w Cukierkowie
Mokra karma jest naszą codziennością i choć brzmi to nudno, wcale nudne nie jest. Dostępna różnorodność rodzajów białek jest tak duża, że psy mogą dosłownie codziennie jeść coś innego. Mimo to kilka lat zajęło mi mentalne przestawienie się na karmę mokrą, bo wciąż towarzyszyła mi obawa przed psimi problemami żołądkowymi… Dokładnie z tym kojarzyła mi się mokra karma. Myślę, że zupełnie niepotrzebnie, wielu osobom nadal tak się kojarzy. Gwarantem pięknej psiej kupy jest po pierwsze odpowiedni stosunek mięsa do podrobów, a po drugie sama jakość użytego mięsa. Znalazłam karmę, która spełnia moje oczekiwania, trafia w gusta i potrzeby całej bandy. Nie było to łatwe, ponieważ na pokładzie mam szczeniaka, psa dorosłego i seniora. Każdy z nich jest na kompletnie innym etapie życia i ma inne wymagania.
Czy mokra znaczy lepsza? Dla mnie tak, przede wszystkim nie jest tak przetworzona, jak karma sucha. To szczególnie istotne, jeśli chodzi o mojego seniora. Mniejszy ruch spowodowany wiekiem może być przyczyną przyrostu masy ciała, a to prowadzi do osłabienia stawów. Znaczenie ma dla mnie wszystko. Zaczynając od pochodzenia użytych mięs, procesu obróbki, zawartość węglowodanów a na wyłącznie naturalnych dodatkach kończąc.
Karma mokra to podstawa zbilansowanej diety moich psów. Codziennie ląduje w psich miskach na śniadanie. Powody są dwa, po pierwsze wszyscy rano jesteśmy zabiegani i chcemy zdążyć do pracy, a po drugie nie lubię utrudniać psu pozyskiwania pokarmu, kiedy jest głodny. Natomiast obiady często podaje na różnego rodzaju matach. Szybkość z jaką szczeniak pochłania pokarm jest niepokojąca stąd pomysł wypełnienia różnego rodzaju zabawek do tego przeznaczonych. Latem bardzo często podnoszę poprzeczkę i dodatkowo mrożę zabawki z porcją karmy, co zdecydowanie spowalnia jej wyjedzenie.
Poznaj karmę
CARNILOVE DOG POUCH
Pełnoporcjowa, bezzbożowa mokra karma dla psa. Wyprodukowana z najlepszych mięs i ryb. Wyszukane połączenia mięs i warzyw pozwalają zaspokoić najbardziej wymagające psie podniebienia. Jedzenie nie posiada zbóż ani ziemniaków. Karma występuje w formie pasztetu. Jest przeznaczona dla psów dorosłych każdej rasy.
Pół na pół u Miso
Mokra karma stanowi doskonałe urozmaicenie posiłków mojej małej suczki. Nauczona doświadczeniem, od samego początku chciałam, żeby mój pies jadł różnorodne posiłki i przyzwyczajał się do tego, że w codziennym menu nie muszą znajdować się wyłącznie psie chrupki. Wybierając karmę patrzę przede wszystkim na skład. Ważna jest ilość mięsa. Wybieram karmy naturalne z dodatkami warzyw i owoców.
Tak jak wspominałam ważna jest dla mnie różnorodność posiłków. Część porcji suchej karmy często przeznaczam na sesję treningową. Często też mokra karma służy do wypełnienia zabawek i mat co pomaga trochę urozmaicić nudniejsze dni. Zawsze jednak w ciągu dnia moje psy dostają tradycyjną michę z jakimś rodzajem karmy.
Mokre karmy cenię przede wszystkim za dobre proste składy, pomoc w łatwym nawodnieniu czworonoga oraz łatwość przemycania suplementów, za którymi moje psy za bardzo nie przepadają (np. czystek).
Gang z miłością do jedzenia!
Mokrą karmę podaję głównie jako klasyczną michę. Zdarza się, że rozsmaruje po matach do lizania ale znacznie częściej do mat używam innego wypełnienia.
Na mokrą karmę przeszłam ponad 5 lat temu ze względu na problemy zdrowotne naszej Buni, nie tolerowała przetworzonego skoncentrowanego białka, które znajduje się w suchej karmie. Byliśmy zmuszeni zmienić styl żywienia i od tamtej pory podaję tylko i wyłącznie karmę mokrą. Ten rodzaj pożywienia jest dużo bardziej atrakcyjny dla psów, zawiera dużą zawartość wody i jest znacznie lepiej przyswajalna.
Natalia Jasińska-Gbiorczyk Shaggy Gang Chihuahua