Czy wiesz, jakich dźwięków boi się Twój pies?
Uszy psów są znacznie bardziej wyczulone na dźwięki niż nasze ludzkie zmysły. W związku z tym niektóre z dźwięków mogą wydawać się straszne. Ponieważ sporo psów cierpi na fobie dźwiękowe, warto wiedzieć co może je przestraszyć i w jakich sytuacjach warto wspierać naszych pupili szczególnie.
Niektóre z psów są bardzo wrażliwe na dźwięki. Badania pokazują, że część fobie dźwiękowe mogą być nabyte, ale mogą być też dziedziczone. Dlatego też niektóre rasy mogą być bardziej wrażliwe na dźwięki. Objawy lęku mogą być różne. Najczęściej opiekunowie psów cierpiących na fobie dźwiękowe mówią o:
- drżeniu ciała,
- dyszenie,
- nadmierne ślinienie,
- oblizywanie się, ziewanie, obłożone uszy, widoczne białko oczu,
- kulenie się,
- wokalizacja,
- próby ucieczki,
- próby chowania się w zakamarkach domu (np. pod łóżkiem, w łazience).
Jakie dźwięki najbardziej niepokoją psy?
1. Fajerwerki
To problem, z którym wiele psiaków boryka się w okolicach grudnia. Kanonada gwizdów, trzasków i huków bywa nieprzyjemna nawet dla naszego ucha a co dopiero dla czterokrotnie bardziej wyczulonego ucha psa? Ponieważ pokazy fajerwerków zwykle są planowane np. na Sylwestra, możemy chociaż troszkę przygotować siebie i nasze psiaki na tą okazję. Jak ulżyć psu? Pomogą zabawki nadziewane jedzeniem, zaciągnięte rolety, grający w tle telewizor, które nieco zagłuszą huki. Nie bój się dawać wsparcia Twojemu psu! Głaskanie i pocieszanie, jeżeli pies zabiega o kontakt z nami, nie wzmacniają strachu! Jeżeli fobia jest bardzo dokuczliwa, warto wspomóc się lekami dobranymi przez lekarza weterynarii.
2. Burza
Z tym problemem wiele czworonogów zmaga się podczas wiosny i lata, kiedy przechodzą gwałtowne burze. Problemem nie są jedynie grzmoty i błyski, a zmieniająca się elektrostatyka otoczenia. Chcąc pomóc czworonogom daj im wsparcie. Możesz cicho do nich rozmawiać, spokojnie głaskać. Podobnie jak w przypadku fajerwerków pomoże też zamknięcie okien i ich zaciągnięcie roletami, włączenie telewizora lub muzyki oraz podanie jakieś smacznej przekąski w zabawce.
Więcej o burzy pisaliśmy TUTAJ.
3. Odkurzanie
Sporo czworonogów nie przepada za dźwiękiem odkurzania. Część z nich ucieka do innego pokoju, inne chcą podgryzać szczotkę lub obszczekuje hałaśliwe urządzenie.
Chcąc zapobiegać zbędnemu strachowi, możemy przyzwyczajać psa do odkurzacza od pierwszych dniu w domu. Przydadzą się dobre smakołyki, które pomogą przełamać strach. Możemy też przed odkurzaniem odesłać psa na jego miejsce, gdzie powinien czuć się najbezpieczniej.
4. Dźwięk syren
Czy zauważyłeś, że na dźwięk syren karetki pogotowia, policji lub straży pożarnej część psów zaczyna szczekać lub wyć? To może być oznaka niepokoju. Głośny, przeciągły dźwięk może być bardzo nieprzyjemny dla psa, a dodatkowo czasami jest nacechowany naszymi emocjami, którym towarzyszy lęk i niepokój.
5. Balony
Dobra zabawa niespodziewanie kończąca się hukiem potrafi przestraszyć każdego. Nie dziwne więc, że sporo pupili odczuwa strach przed balonami. Planując wystrój przyjęcia pamiętajmy o lękach naszych czworonogów